IZUMI
Skolazazivot
Created on December 19, 2020
More creations to inspire you
Transcript
1450.
1595.
1610.
1712.
1826.
15. STOLJEĆE
16. STOLJEĆE
17. STOLJEĆE
18. STOLJEĆE
19. STOLJEĆE
TISKARSKI STROJ
PADOBRAN
MIKROSKOP
PARNI STROJ
FOTOGRAFIJA
Zlatar iz Njemačke, poznat pod imenom Gutenberg, izumio je pokretna slova. Slova su bila izrađena od olova i posložila bi se ovisno o tekstu koji bi se želio tiskati. Prva je tiskana knjiga Biblija.
Faust Vrančić izumio je prvi funkcionalni padobran. Njegov nacrt ujedno je i prvi tiskani nacrt padobrana u tehničkoj literaturi. U Faustovoj zbirci izuma nalazi se pod nazivom Leteći čovjek. Faust Vrančić na sljedeći način opisuje svoj izum: „U četverouglastom platnu za jedra, napetom pomoću četiri jednake motke i na četiri ugla dobro privezanom užetima, može se čovjek bez ikakve opasnosti sigurno spustiti s tornja ili s drugog visokog mjesta. Pa ako tada i ne bi bilo vjetra, ipak će snaga padajućeg čovjeka proizvesti vjetar, koji će zadržavati platno, kako ne bi prispio dolje s treskom, nego se polagano spustio. Ipak čovjekova mjera mora biti točno usklađena s veličinom platna.“
Mikroskop je instrument koji daje uvećane slike predmeta koji želimo promatrati. Zdravo oko najjasnije raspoznaje predmete na udaljenosti od približno 25 cm. Promatramo li predmete na udaljenosti bližoj od 10 cm, oni izgledaju nejasno, a njihovu sliku ne možemo "izoštriti". Mikroskop omogućuje da promatrani predmet izgleda kao maksimalno približen oku. Istodobno je njegova slika oštra i jasna.
Parna lokomotiva pojavila se 1803. godine u Velikoj Britaniji. Parni stroj upotrebljava se za pokretanje kotača lokomotive koja je bila na tračnicama. Stroj je tada postizao brzinu od 8 km/h. Parni je stroj upotrebljavao ugljen za proizvodnju vodene pare. Spremnici vode postavljali su se na svakoj željezničkoj postaji.
Fotografija je tehnika kojom se zapisuju prizori iz stvarnosti. Najstarija je slika koja je preživjela do danas "Pogled s prozora u Le Grasu". Snimljena je 1826. godine, a izradio ju je Francuz Nicéphore Niépce.
PADOBRAN