Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

oprac. Katarzyna Majchrowicz

na egzaminie ósmoklasisty cz. I

tekst ikoniczny

IKONA

INSTALACJA

MURAL

OBRAZEK SATYRYCZNY

Tekst ikoniczny (graficzny) to w dużym uproszczeniu dzieło plastyczne.Może nim być:

MEM

GRAFIKA

PLAKAT

RZEŹBA

OBRAZ

Co to jest tekst ikoniczny?

4. Nie rozpisuj się, odpowiadaj precyzyjne.

3. Wyszukaj w grafice symbole, czyli te elementy, które mają więcej niż jedno znaczenie (dosłowne + metaforyczne- jak symbole w “Małym Księciu” czy “Latarniku”).

2. Podkreśl, co trzeba zrobić, np. sformułuj dwa argumenty, odwołaj się do całości lektury lub do fragmentu, odwołaj się do dwóch elementów grafiki itp.

1. Bardzo uważnie przeczytaj polecenie.

na co zwrócić uwagę, interpretując tekst ikoniczny?

PRZYKŁAD - zadanie odwołujące się do konkretnej lektury

Obejrzyj zamieszczony poniżej plakat do filmu "Syzyfowe prace" w reżyserii Pawła Komorowskiego. Napis w języku rosyjskim СИЗИФОВ ТРУД (wym. sizifow trud), widoczny na plakacie, oznacza syzyfową pracę.Autorzy plakatu za pomocą różnych elementów graficznych przedstawili swoją interpretację "Syzyfowych prac". Wybierz dwa elementy graficzne i wyjaśnij ich sens w kontekście całej powieści Stefana Żeromskiego.

PRZYKŁAD - zadanie, w którym można odwołać się do wybranych lektur

Z okazji Światowego Dnia Książki jedna z firm produkujących gadżety reklamowe przygotowała kolekcję toreb okolicznościowych, inspirowaną twórczością wybitnych polskich pisarzy.Poniżej znajduje się projekt jednej z takich toreb, inspirowanej twórczością Henryka Sienkiewicza.Wybierz dwa spośród elementów graficznych umieszczonych na torbie. Dla każdego z nich:• podaj tytuł utworu Henryka Sienkiewicza, do którego ten element nawiązuje; • wyjaśnij związek tego elementu z treścią wskazanego przez Ciebie utworu Henryka Sienkiewicza.

ZADANIE

Poniżej zamieszczono okładkę do jednego z wydań utworu Adama Mickiewicza pt. "Dziady" część II.Autor okładki za pomocą różnych elementów graficznych przedstawił swoją interpretację Dziadów cz. II. Wybierz dwa elementy graficzne i wyjaśnij ich sens w kontekście całego utworu Adama Mickiewicza.

Z okazji Światowego Dnia Książki jedna z firm produkujących gadżety reklamowe przygotowała kolekcję koszulek okolicznościowych, inspirowaną twórczością wybitnych polskich pisarzy. Poniżej znajduje się projekt jednego z takich t-shirów, inspirowanych twórczością Adama Mickiewicza.

ZADANIE

Wybierz dwa spośród elementów graficznych umieszczonych na koszulce. Do każdego z nich:• podaj tytuł utworu Adama Mickiewicza, do którego ten element nawiązuje; • wyjaśnij związek tego elementu z treścią wskazanego przez Ciebie utworu Adama Mickiewicza.

Element graficzny:Tytuł książki:Wyjaśnienie:

odpowiedź

podpowiedź

Przyjrzyj się poniższemu obrazowi i odpowiedz, czy ilustruje on problem ukazany w "Latarniku". W uzasadnieniu sformułuj dwa argumenty odnoszące się zarówno do tekstu Henryka Sienkiewicza, jak i do obrazu Caspara Davida Friedricha.

Caspar David Friedrich, Wędrowiec nad morzem mgły, 1818

odpowiedź

podpowiedź

Do którego bohatera z lektury obowiązkowej porównałbyś tytułowego Skąpca z obrazu Tadeusza Makowskiego? Podaj tytuł książki oraz jej bohatera. Uzasadnij swój wybór. W uzasadnieniu przywołaj sytuację z tej lektury, ilustrującą Twoją argumentację.

bohater:tytuł:uzasadnienie:

odpowiedź

podpowiedź

Do którego bohatera z lektury obowiązkowej porównałbyś kota z obrazka? Podaj tytuł książki oraz jej bohatera. Uzasadnij swój wybór. W uzasadnieniu przywołaj sytuację z tej lektury, ilustrującą Twoją argumentację.

bohater:tytuł:uzasadnienie:

odpowiedź

podpowiedź

Z którym twórcą literatury związany jest gobelin?Wybierz dwa symbole i wyjaśnij je w kontekście twórczości tego pisarza.

Krystyna Czarnocka, Treny (gobelin), http://cyfrowyczarnolas.pl

Obejrzyj umieszczone poniżej zdjęcie gobelinu Krystyny Czarnockiej, a następnie wykonaj zadanie.

Wyjaśnij związek podanych ikonek z lekturą, którą wskazałeś.

jaka to lektura?

Wyjaśnij związek podanych ikonek z lekturą, którą wskazałeś.

jaka to lektura?

Wyjaśnij związek podanych ikonek z lekturą, którą wskazałeś.

jaka to lektura?

Dziękuję