Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Kto przynosi prezenty ?

Wybierz właściwą odpowiedź

Start

Opracowanie: I.Pawłowska, B. Minta

Jeżeli tegoroczne święta Bożego Narodzenia chcesz spędzić w Szwecji, to nie licz na św. Mikołaja. Właśnie on wkłada podarki do zawieszonych na kominku skarpet. Jest nim:

1

Krasnal św. Mikołaja

Święty Mikołaj

Tomte

Pytanie 1/5

sprawdź

Wypatruj za to Tomtego, śmiesznego krasnala z brodą, ubranego w jutowy strój. Kiedyś nie roznosił prezentów, a jedynie pilnował domu wieśniaków w wigilijną noc. W XIX w. awansował i teraz to właśnie on wkłada podarki do zawieszonych na kominku skarpet. Często dołącza do nich karteczki z rymowankami, które opowiadają, co tym razem sprezentował. Zaraz potem wskakuje na Julboka, swoją słomianą kozę, i pędzi do kolejnego domu.

Wędrowała razem z Mędrcami ze Wschodu, niestety zabłądziła i nie zdążyła złożyć Dzieciątku swoich darów. Na kogo czekają włoskie dzieci?

2

Czarownica

Czarownica La Befana

Szeherezada

Pytanie 2/5

sprawdź

Czarownica La Befana – to na nią z niecierpliwością czekają włoskie dzieci. Podobno wędrowała razem z Mędrcami ze Wschodu, niestety zabłądziła i nie zdążyła złożyć Dzieciątku swoich darów. Od tego czasu lata na miotle i zostawia prezenty w skarpetkach. Tak na wszelki wypadek, gdyby w którymś z domów zjawił się Jezus. Niegrzecznym dzieciom zamiast rózgi daje węgiel i czosnek. Oczekuje, że na stole będzie na nią czekać poczęstunek: pomarańcza i szklaneczka wina. W końcu to Włoszka.

Mikołaj w Holandii nie podróżuje saniami, tylko parowcem, a jego pomocnikiem jest...

3

Czarny Piotruś

Wielbłąd

Mikołaj

Question 3/5

sprawdź

Zapytaj Holendrów, skąd pochodzi św. Mikołaj, a bez wahania powiedzą, że z Niderlandów. Tyle że wyemigrował na koniec świata, czyli na południe Europy. Nie podróżuje saniami, tylko parowcem, za pomocnika ma Zwarte Pieta (dosł. Czarnego Piotrusia), który grzecznym dzieciom rozdaje prezenty, a niegrzeczne zabiera do srogiej i dalekiej Hiszpanii. Brrr!!!

W Rosji, na Białorusi i Ukrainie roznosić prezenty w sylwestrową noc swojemu dziadkowi pomaga jego wnuczka Śnieżynka. Jak się nazywa dziadek roznoszący prezenty?

4

Dziadek Mróz

Zimowy Dziadek

Śnieżny Dziadek

Pytanie 4/5

sprawdź

Jest uczynną i zawsze uśmiechniętą wnuczką Dziadka Mroza. I to ona wraz z Panią Zimą pomaga w Rosji, na Białorusi i Ukrainie roznosić prezenty w sylwestrową noc. Czasem, żeby się chwilę ogrzać, zatrzymują się u kogoś w domu i opowiadają tajemnicze historie. Taka gratka spotyka tylko najgrzeczniejsze dzieciaki.

W Syrii świąteczny okres trwa prawie przez cały miesiąc. Zmęczony podróżą po pustyni roznosi podarki i przychodzi w Nowy Rok najmniejszy ............ Trzech Króli

5

Kacper

Baltazar

Wielbłąd

Pytanie 5/5

sprawdź

W Syrii świąteczny okres trwa prawie przez cały miesiąc. Miejscowi chrześcijanie ucztowanie zaczynają już 4 grudnia, w dzień św. Barbary, ale na prezenty trzeba czekać aż do Nowego Roku. Na południu kraju przynosi je postać dość niecodzienna – najmniejszy z wielbłądów Trzech Króli. Tradycyjnie dzieci zostawiają mu miski z wodą i zbożem na zewnątrz, by zmęczony podróżą po pustyni miał siły dalej roznosić podarki i przyszedł za rok.

Gratuluję!

Jeszcze raz?

100%

Źródła: Prezentomania Obrazy pobrano z: Wędrujące pocztówki Sklep Włoski styl życia Skandynawskie tradycje

Niestety !

Spróbuj jeszcze raz