Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Ukochaj jak św. Mikołaj siebie i swoich bliskich!

Specjalnie w te święta!

Otwórz prezent!

Święty Mikołaj

Z miłości

10 grudnia

9 grudnia

8 grudnia

7 grudnia

6 grudnia

Z miłości

15 grudnia

14 grudnia

13 grudnia

12 grudnia

11 grudnia

Z miłości

20 grudnia

19 grudnia

Jakie są Twoje największe zalety? Zastanów się nad tym, czy się z nich cieszysz?

18 grudnia

17 grudnia

16 grudnia

Z miłości

25 grudnia

24grudnia

23 grudnia

22 grudnia

21 grudnia

Według jednej z legend święty Mikołaj miał uratować z niewoli trzy córki znajdującego się w skrajnej nędzy kupca, poprzez wrzucanie pod osłoną nocy pieniędzy przez okna domu, w którym dziewczęta były przetrzymywane. W innej, Mikołaj nocą chodził ulicami Miry i zostawiał chleb biednym ludziom. Jeszcze inne podanie głosi, że Mikołaj objawił się kapitanowi statku, wiozącego zboże i nakłonił go do zawinięcia do portu w mieście, gdzie panował straszny głód. Zboże, które wieziono, rozdano mieszkańcom. Gdy statek dopłynął do swojego celu, okazało się, że zboża w żaden sposób nie ubyło...

Ale prezentem może być nie tylko rzecz: obdarowywać można także miłym i ciepłym słowem! Powiedz coś dobrego osobie, którą lubisz!

Pierwsza kartka świąteczna stworzona została na zamówienie Sir Henry'ego Cole'a w 1843 roku. Została namalowana przez zaprzyjaźnionego ilustratora i przedstawiała rodzinę siedzącą przy świątecznym stole. Kartka została powielona w drukarni i była sprzedawana za 1 szylinga.

Zaprojektuj własną kartkę świąteczną dla krewnego lub przyjaciela. Z pomocą rodzica napisz świąteczne życzenia a następnie zaadresuj i wyślij ją!

W licznych opowieściach Święty Mikołaj daje niegrzecznym dzieciom nie rózgę, a węgiel. Dlaczego właśnie taki „prezent”? Genezy upatruje się w tym, że święty dostaje się do domów przez komin, co pozwala mu na wzięcie po drodze węgla. Inna teoria odsyła nas do „Opowieści Wigilijnej” Charlesa Dickensa, w której czytamy o Scrooge'u, który odmówił podarowania Bobowi Cratchitowi nawet jednego kawałka węgla.

Mam nadzieję, że w tym roku byliście grzeczni i wszyscy zasłużyliście na prezenty. Napiszcie więc list do świętego Mikołaja!

Starożytne rzymskie święto Saturnalia było najbardziej oczekiwanym tygodniem w kalendarzu rzymskim, obchodzonym co roku w grudniu podczas przesilenia zimowego. Składając hołd Saturnowi, bogu czasu i rolnictwa, Rzymianie brali tydzień wolny od pracy, dekorowali swoje domy sosnowymi wieńcami, zapalali świąteczne świece, chodzili na przyjęcia i biesiady, wymieniali się prezentami i ofiarami. Kiedy Imperium Rzymskie przyjęło chrześcijaństwo, wiele z tych tradycji zostało przeniesionych na obchody Bożego Narodzenia.

Marzenia się spełniają! Pomyśl nad swoim najskrytszym marzeniem i zastanów się, co możesz zrobić, aby się spełniło!

Piernik, czyli ciasto z dodatkiem dużej ilości przypraw korzennych, takich jak cynamon, imbir, goździki i wiele innych, było znane już w XIV wieku. Najpopularniejsze polskie pierniki wypiekane są w Toruniu, Szczecinie i Gdańsku.

Spróbuj wraz z mamą, babcią bądź ciocią upiec pierniki świąteczne. Pięknie je udekoruj.

Nie tylko święty Mikołaj przynosi prezenty. Dzieci w różnych regionach Polski i świata wierzą, że prezentami są obdarowywane przez: Dzieciątko Jezus, Aniołka, Krasnoludki, Dziadka Mroza, Gwiazdora, Gwiazdkę, Bożonarodzeniowego Tatę, Gnomy, wiedźmę Befany, świętego Bazylego,.

I Ty możesz być świętym Mikołajem! Jest wiele ludzi potrzebujących. Włącz się w zbiórkę darów dla biednych dzieci lub wpłać drobną część swojego kieszonkowego na rzecz leczenia chorego dziecka. Poproś o pomoc rodziców.

Opłatek to wafelek wykonany z mąki i wody wytłoczony wizerunkiem religijnym. Każda osoba uczestnicząca w obchodach Bożego Narodzenia dostaje jeden, a następnie dzieli się kawałkami z innymi.

Świąteczny czas jest wspaniałym okresem spędzenia go z najbliższymi. Wraz z rodzicami i rodzeństwem ułóżcie puzzle.

Boże Narodzenie jest tłem w wielu znanych powieściach. Najbardziej znana to oczywiście wydana w 1843 roku „Opowieść wigilijna”, której oryginalny tytuł brzmi „Kolęda prozą” autorstwa Charlesa Dickensa. To opowieść o skąpym i złym Ebenezerze Scrooge i przemianie, jaką przechodzi pod wpływem trzech duchów Bożego Narodzenia.

A czy Ty masz swoją ulubioną powieść, której akcja dzieje się w trakcie świąt Bożego Narodzenia? Przeczytaj ją wraz z bliskimi!

Już w VII wieku można znaleźć wzmiankę o choince, która być może jest pierwowzorem dzisiejszego drzewka. Wzmianka taka pojawia się w życiorysie św. Bonifacego, mnicha, który nawracał ludy germańskie. Mnich, podczas mszy Bożonarodzeniowej wyciął święty pogański dąb, który upadając zniszczył wszystkie drzewa rosnące dookoła, zostawiając tylko jedną małą sosenkę.

Narysuj na kartce swoje wymarzone Bożonarodzeniowe Święta!

Każda z ozdób pojawiających się na choince miała swoje znaczenie. Jabłko nawiązywało do rajskiego owocu, dzwoneczki symbolizowały dobre nowiny, aniołki - opiekę bożą, łańcuchy - zniewolenie grzechem, a z drugiej strony wierzono, że cementują one więzy rodzinne. Najważniejsza jednak na polskiej choince była gwiazda betlejemska, którą umieszczało się na wierzchołku drzewka. Była ona symbolem światła, które prowadziło do domów zbłąkanych wędrowców, wskazując im właściwą drogę.

Przygotuj własną choinkową ozdobę i umieść ją na świątecznym drzewku.

W kościele katolickim o północy jest pasterka, która oznacza narodziny Jezusa Zbawiciela. Kończy się adwent a zaczyna się czas wielkiej radości z narodzin Jezusa. Charakteryzuje się zgaszonymi światłami w kościele, które stopniowo są zapalane podczas śpiewania kolędy.

Czy udało Ci się z bliskimi ułożyć puzzle kilka dni temu? Znakomicie! Zaproś ich więc do wspólnego zagrania w dowolną grę planszową!

Mało kto wie, że wigilia pierwotnie była ucztą, którą składano duchom w ramach ofiary. Jest ona zapożyczona z wierzeń słowiańskich z okresu średniowiecza. Bardzo starannie się do niej przygotowywano i dbano o każdy szczegół. Mówiono, że jaka wigilia taki cały przyszły rok.

Zapytaj swoich rodziców lub dziadków, jak wyglądały obchody Wigilii i świąt Bożego Narodzenia w czasach ich młodości.

W 1914 r. podczas I wojny światowej w okopach pomiędzy Brytyjczykami i Niemcami doszło do słynnego rozejmu bożonarodzeniowego. Wymieniali się oni prezentami przez neutralną ziemię niczyją, czy razem grali w piłkę nożną.

Boże Narodzenie jest czasem przebaczania, zgody i pokoju. Jeżeli masz z kimś jakąś zwadę, spróbuj się pogodzić z tą osobą.

Najbardziej popularną kolędą jest „Cicha noc”, która znana jest na całym świecie. Powstała w 1816 roku w Austrii i została przetłumaczona na ponad 300 języków

Niemcy nazywają Wigilię Heiligabend, (Święty Wieczór), kiedy czyste serce ma być w stanie usłyszeć rozmowę zwierząt.Podobne wierzenie występuje w Polsce. Podobno zwierzęta gospodarskie przynoszą dobrą nowinę, a wiąże to z ich obecnością w stajence, przy narodzinach Jezusa. Stąd wzięło się przekonanie, że mówić potrafią tylko one. Aby podziękować im za ciężką pracę i pomoc, po wigilijnej wieczerzy ludzie zanosili do obory pokruszony opłatek oraz resztki ze świątecznego stołu.

Pamiętaj, by w wigilijny wieczór nadstawić ucha! Kto wie? Może tej nocy jakieś zwierzę przemówi ludzkim głosem?

Pierwsza gwiazda na niebie to znak rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej. Odnosi się to gwiazdy betlejemskiej, którą ujrzało trzech mędrców - Kacper, Melchior i Baltazar. Jest ona symbolem pokazującym granicę między światem znanym a światem cudów, codziennością a świętem. Jest tajemnicą i zagadką a z drugiej strony jasnością i nadzieją.

Święta coraz bliżej! Zaoferuj swoim bliskim pomoc w porządkach! Włącz się w przygotowania do świąt!

W polskim dorobku kulturalnym zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. W 1843 roku wydano zbiór "Pastorałki i kolędy z melodiami czyli piosenki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane" autorstwa księdza Michała Mioduszewskiego. Zbiór ten stał się punktem odniesienia do rozpoczętego w XIX w na dużą skalę zbierania kolęd i pastorałek.

A jaka jest Twoja ulubiona kolęda? Zaśpiewaj ją wraz z przyjaciółmi lub z rodziną.

Tradycją jest zostawienie przy wigilijnym stole pustego nakrycia dla przypadkowego gościa, który zapuka do naszych drzwi. Jest to symbol obecności Jezusa, który odwiedza każdego człowieka. Pokazuje, że jesteśmy w stanie pomóc każdemu kto się o to zwróci. Nakarmimy biednego, samotnego mędrca pukającego do naszego domu. Miejsce te symbolizuje również bliskich, którzy odeszli do świata zmarłych ale są w naszej pamięci.

Nie zawsze jest możliwość spędzenia świąt ze wszystkimi. Zadzwoń lub napisz wiadomość SMS do osób, z którymi nie zobaczysz się w ten czas i złóż im życzenia

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są co roku w tym samym czasie. Wigilia poprzedza je i kończy okres adwentu, który trwa cztery tygodnie i jest czasem oczekiwania na Jezusa. Wigilia to uroczysta kolacja podczas, której tradycją jest 12 dań na stole. Jest to dzień postny a dania na stole są bezmięsne. Kiedyś wigilia nie mogła odbywać się w niedzielę, gdyż uznawano, że niedziela to nie dzień postu więc była przełożona na sobotę a Boże Narodzenie trwało 3 dni.

Oto nadszedł ten magiczny czas - świętowania i spędzania czasu w gronie najbliższych. Podczas dzielenia się opłatkiem złóż każdej osobie obecnej na Wigilii najpiękniejsze życzenia świąteczne

Podobnie jak w większości krajów Europy Środkowej, Święta Bożego Narodzenia w Polsce to osobliwa i ukochana okazja. Większość polskich uroczystości bożonarodzeniowych odbywa się 24 grudnia i choć dla wielu Polaków nie jest to oficjalne święto państwowe, to dla nich jest to jedna z najważniejszych i najbardziej rodzinnych dat w kalendarzu.

Święta trwają, a już wkrótce nadejdzie Nowy Rok, który jest czasem postanowień i poprawy. A Ty? W czym chciałbyś/ałabyś być lepsza w kolejnym roku?