Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

EXPERIMENT

START

LABYRINTH SPACE ACADEMY

ÚVOD

OTÁZKA 6

OTÁZKA 3

OTÁZKA 5

OTÁZKA 2

Vítejte v experimentu Labyrinth Space Academy. Už jste hodně blízko k tomu, abyste se dostali k videonávodu, podle kterého se budete moci pustit do našeho experimentu. A protože vám běží čas, na nic nečekejte a pusťte se do toho. Nyní na vás čeká celkem 6 otázek. Odpověď na každou z nich musíte přesně uvést do políčka pro odpověď. Po každé správně zodpovězené otázce získáte jedno písmeno z tajného kódu, který budete muset na závěr zadat.Jen tak se dostanete k videonávodu, jak náš experiment zrealizovat.

OTÁZKA 4

OTÁZKA i

Známé měsíce planet ve Sluneční soustavě.

OTÁZKA i

OTÁZKA I

+ KOLIK JE VŠECH ZNÁMÝCH MĚSÍCŮ V celé SLUNEČNÍ SOUSTAVĚ?

Saturn je největším „majitelem“ měsíců v naší Sluneční soustavě. Nově objevené malé měsíce o průměru od tří do šesti kilometrů byly detekovány pomocí dalekohledu Subaru na Havaji výzkumným týmem vedeným astronomem Scottem Sheppardem z Carnegie Institution for Science ve Washingtonu.Saturn tak má nyní 82 měsíců.

OTÁZKA 2

k_____

první písmeno kódu je:

Ano, máš pravdu. V naší sluneční soustavě známe 205 měsíců.

ODPOVĚĎ i

ODPOVĚĎ I

NÁPOVĚDA

Lidé v kosmickém prostoru.

OTÁZKA 2

OTÁZKA 2

Většina z nás ví, že prvním člověkem, který vzlétl do kosmického prostoru, byl Jurij Gagarin. Prvním, kdo vstoupil na povrch Měsíce, byl Neil Armstrong. Hranice vesmíru se nachází ve výšce 100 km nad zemí a podle přehledu publikovaného na statistickém webu publictableau.com ji do letošního května překonalo 569 astronautů ze 40 zemí.

+ KOLIK JE AKTUÁLNÍ POČET LIDÍ V KOSMICKÉM PROSTORU?

OTÁZKA 3

_O____

DRUHé písmeno kódu je:

Ano, máš pravdu. Aktuálně je ve vesmíru 7 lidí.

ODPOVĚĎ 2

ODPOVĚĎ 2

Pozor na velká písmena při psaní jmen a názvů

První Američan, který byl v lodi Mercury na oběžné dráze planety Země.

OTÁZKA 3

OTÁZKA 3

První Američan obletěl Zemi třikrát a po 4 hodinách a 55 minutách dlouhém letu úspěšně přistál ve vlnách Atlantiku. Tím začala americká cesta do vesmíru, která vyvrcholila přistáním prvních lidí na Měsíci v roce 1969. Jak se tento Američan jmenoval?

+ JMÉNO A PŘÍJMENÍ PRVNÍHO AMERIČANA NA OBĚŽNÉ DRÁZE?

OTÁZKA 4

__M___

TŘETÍ písmeno kódu je:

Ano, máš pravdu. Prvním američanem na oběžné dráze byl John Glenn.

ODPOVĚĎ 3

ODPOVĚĎ 3

Pozor na velká písmena při psaní jmen a názvů

Orbitální stanice, na které pobýval první a jediný český kosmonaut Vladimír Remek.

OTÁZKA 4

OTÁZKA 4

Vedle sovětských kosmonautů a amerických astronautů odstartoval do vesmíru 2. března 1978 Vladimír Remek, zástupce bývalého Československa. Kosmická loď Sojuz 28, na jejíž palubě se nacházel společně s Alexejem Gubarevem, se po dvou dnech letu připojila k orbitální stanici, kde v té době pobývali dva sovětští kosmonauti. Vladimír Remek se stal 87. pozemšťanem v kosmickém prostoru. Jeho let trval 7 dnů 22 hodiny a 18 minut. Jak se jmenovala stanice, ke které se připojili?NÁPOVĚDA: Rusky pozdrav a pořadové číslo stanice

+ NÁZEV ORBITÁLNÍ STANICE NA KTERÉ POBÝVAL VLADIMÍR REMEK

OTÁZKA 5

___E__

čtvrté písmeno kódu je:

Ano, máš pravdu. Orbitální stanice se jmenovala Saljut 6.

ODPOVĚĎ 4

ODPOVĚĎ 4

Pozor na velká písmena při psaní jmen a názvů

Modul Mezinárodní vesmírné stanice ISS provozovaný Evropskou kosmickou agenturou ESA.

OTÁZKA 5

OTÁZKA 5

7. února 2008 odstartoval z Kennedyho vesmírného střediska raketoplán Atlantis v rámci mise STS-122. Hlavním cílem této mise bylo dopravit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) evropský výzkumný modul. Tento modul je vědecká laboratoř, která slouží fyzikálním, lékařským a biologickým experimentům.Jaké je jméno tohoto modulu?NÁPOVĚDA: Jmenuje se stejně jako známý objevitel Nového světa.

+ Jak se jmenuje modul stanice ISS vynesený v roce 2008?

OTÁZKA 6

____T_

PÁTÉ písmeno kódu je:

Ano, máš pravdu. Modul nese jméno Columbus.

ODPOVĚĎ 5

ODPOVĚĎ 5

Pozor na velká písmena při psaní jmen a názvů

Evropská družice, která bude jako první zkoumat póly Slunce.

OTÁZKA 6

OTÁZKA 6

Letos 10. února odstartovala z amerického Cape Canaveral na raketě Atlas V. družice a hned několik dní po startu začala provádět první pokusná měření. Sonda, která bude Slunce obíhat po dráze se sklonem 25° ke slunečnímu rovníku, jako vůbec první pořídí snímky slunečních pólů a bude zkoumat vnitřní heliosféru, která doposud patří k těm nejméně prozkoumaným částem naší nejbližší hvězdy. Na 4 z 10 přístrojů se podíleli čeští vědci.Jak se jmenuje tato družice?

+ Jméno evropské družice, která bude jako první zkoumat póly Slunce?

kód

_____A

ŠESTÉ písmeno kódu je:

Ano, máš pravdu. Družice se jmenuje Solar Orbiter.

ODPOVĚĎ 6

ODPOVĚĎ 6

Dostali jste se až na konec našeho kvízu a správně jste zadali tajné heslo. Na odkazu dole vás čeká videonávod na experiment, v rámci kterého si doma vytvoříte originální kometové jádro. Většinu ingrediencí, které na experiment budete potřebovat, najdete v krabici. Potřebovat navíc budete ještě nějaký lavor či kbelík a ideálně zimní rukavice. A proč je důležité s experimentem spěchat? V krabici naleznete v termoboxu suchý led, který postupně pomalu sublimuje. Aby vám vydrželo pro váš experiment dostatečné množství, na nic nečekejte a pusťe se do toho. Postupujte opatrně, nebojte si video stopovat a případně si jej první celé přehrajte ať víte, co vás čeká a tvořit začněte až při druhém zkouknutí.Výsledek si nezapomeňte vyfotit a pochlubte se nám s ním během sobotní lekce.

Návod na vytvoření kometárního jádra

Gratulujeme!

DĚKUJEME