Want to make creations as awesome as this one?

Prezentacja Świetlicy SP20 w Gdyni

Transcript

Piątek

Czwartek

Środa

Wtorek

Poniedziałek

Idzie Zima

Świetlica SP 20 prezentuje:

Dokarmianie ptaków

Ciekawostki

Filmy o zimie

Powrót

Poniedziałek

Odloty i przyloty

Trochę o zimie

Zimowe śpiochy

Powrót

Ciekawostki

Powrót

Trochę o zimie

Powrót

Zimowe śpiochy

Kto z nami zostaje?

Kto od nas odlatuje?

Kto do nas przylatuje?

Powrót

Odloty i przyloty

Sposoby zwierząt na zimę

Polskie ptaki zimą

Pora Roku - Zima

Zima - trudny czas dla zwierząt

Przygotowanie zwierząt do zimy

Powrót

Filmy o zimie

Powrót

Przygotowanie zwierząt do zimy

Powrót

Zima - trudny czas dla zwierząt

Powrót

Pora Roku - Zima

Powrót

Polskie ptaki zimą

Powrót

Sposoby zwierząt na przetrwanie zimy

Niestety zima to bardzo trudny okres dla ptaków. Na dworze jest zimno, a pod okrywą śniegu ciężko znaleźć pożywienie. Dlatego aby pomóc ptakom przetrwać ten niekorzystny czas powinniśmy je dokarmiać. Najpopularniejszym sposobem dokarmiania ptaków jest budowanie dla nich karmników, w których umieszczamy pokarm i poidła z wodą. Jeżeli chcemy prawidłowo dokarmiać ptaki należy poznać ich przyzwyczajenia i przestrzegać pewnych zasad.

Czym dokarmiać ptaki?

O czym pamiętać dokarmiając?

Kula dla ptaków

Powrót

Dokarmianie ptaków

Kule dla ptaków

Sposób przygotowania: 1. W dużym naczyniu mieszamy ze sobą nasiona i smalec. Możemy też roztopić smalec w garnku i wtedy wsypać do niego ziarna. Im więcej dosypiemy ziaren oraz im bardziej będą one zróżnicowane, tym lepiej. Nie wolno dodawać żadnych solonych, ani zepsutych produktów, gdyż mogą one spowodować chorobę, a nawet śmierć ptaków. 2. Z otrzymanej masy formujemy kulki o średnicy 7-8 cm 3. Umieszczamy je w siateczkach, które związujemy dratwą. 4. Tłuszczowo-ziarnistą masę możemy też wyłożyć do kubeczków po margarynie lub śmietanie i zawiesić na druciku. 5. Tak przyrządzone smakołyki wywieszamy za oknem. Za kilkanaście minut powinni zjawić się pierwsi skrzydlaci goście.

Aby zrobić pożywną karmę dla ptaków potrzebne będą: - niesolony smalec, - ziarna zbóż, - płatki zbożowe (np. owsiane), - niesolony, łuskany słonecznik, - kasze jęczmienna, gryczana, - siemię lniane, - siatki po warzywach albo kubki po śmietanie, margarynie itp., - dratwa lub drucik.

Powrót

Zagadki

Gry i zabawy logicze

Powrót

Wtorek

Powrót

Zagadki

Bałwankowe memory

Zimowa krzyżówka

Powrót

Gry i zabawy logiczne

Zimowy obrazek

Bałwanek z waty

Powrót

Środa

Potrzebne będą: - kartka niebieska, biała, czarna, pomarańczowa - wata - gałązki - klej - nożyczki Obok znajdziesz filmik, dzięki któremu dowiesz się jak wykonać bałwanka :) Miłej zabawy!

Powrót

Bałwanek z waty

Zimowy obrazek

Potrzebne będą: - kalka techniczna - szkic zimowego obrazka - nożyk do wycinania - pinezka - szydełko - gwóźdź - patyczek do szaszłyków z wbitą szpilką - kolorowe pisaki - gumka do mazania - kawałek kanwy - miękka podkładka (np. 2-3 warstwy materiału)

Powrót

Na lodowisku

Tańczące śnieżynki

Rozgrzej dłonie

Kulig

Powrót

Czwartek

Dzieci przedstawiają przy pomocy gry na instrumentach: kulig, most, padający śnieg, wiatr rozwiewający śnieg, trzeszczący mróz, burzę śnieżną. Propozycje doboru efektów akustycznych: kulig- dzwoneczki, drewienka, most - uderzanie dłońmi po klatce piersiowej, padający śnieg - przykładanie i odrywanie dłoni od bębenka, wiatr rozwiewający śnieg - bębenek pocierany ręką, trzeszczący mróz - zgniatanie i rozprostowywanie plastikowych butelek,burza śnieżna - zgniatanie styropianu.

Powrót

Kulig

Muzyka relaksacyjna

Przebieg zabawy: Dobieracie się w pary i siadacie naprzeciwko siebie. Wyobrażacie sobie, że macie zmarznięte dłonie, osoba z pary ma je rozgrzać poprzez pocieranie materiałami o różnej fakturze. Zaczynamy od bodźców bardziej wyraźnych.

Potrzebne będą: - ktoś do wspólnej zabawy (rodzic, babcia, rodzeństwo)- muzyka relaksacyjna (znajdziecie ją niżej)- materiały o różnej fakturze (materiały, klocki, wszystkie przedmioty, które chcecie wykorzystać).

Powrót

Rozgrzej dłonie

Przebieg zabawy: Włącz muzykę i wyobraź sobie, że jesteś na zewnątrz, wszędzie leży piękny, puszysty, biały śnieg. Teraz postaraj się wczuć w muzykę, którą słyszysz i wykonuj poniższe zadania: 1. Sypiący śnieg (unoszenie, opadanie i falowanie materiału, podrzucanie piórek).2. Chodzenie i turlanie się po śniegu(chodzenie i turlanie się po materiale) 3. Lepienie bałwana(zagarnianie piórek i materiału) - tworzenia zaspy śnieżnej (skopywanie nogami materiału na siedząco).

A.Vivaldi - Zima

Potrzebne będą: - utwór „Zima” A.Vivaldiego „Cztery pory roku” (poniżej)- piórko lub lekka watka (coś co lekko opadałoby na podłogę) - materiał

Powrót

Tańczące śnieżynki

Przebieg zabawy: Nakładacie łyżwy - owijacie stopy gazetą i oklejacie taśmą. W rytm muzyki swobodnie poruszacie się po pokoju naśladując jazdę na łyżwach. Jedna osoba będzie zatrzymywała muzykę i mówiła zadania do wykonania. – zamieńcie się w pingwina i poruszajcie się jak on ,– w fokę, kiwajcie się i klaszczcie tak jak ona ,– w niedźwiedzia polarnego, ryczcie i poruszajcie się tak jak on.

Muzyka - J.Strauss

Potrzebne będą:- gazety - taśma klejąca, - żywa, radosna muzyka(przykład poniżej)

Powrót

Na lodowisku

Zajęcia sportowe

Zajęcia relaksacyjne

Powrót

Piątek

"Płatki śniegu"

"Źródło radości"

Roztapiamy się

Powrót

Zajęcia relaksacyjne

Stańcie wyprostowani, możecie zamknąć oczy. Wyobraźcie sobie, że widzicie bałwana, z nosem z marchewki, czarnymi oczami z węglików i w niebieskim kapeluszu na głowie. A teraz wyobraźcie sobie, że macie niezwykły czarodziejski oddech. Kiedy wdychacie powietrze przez nos, a wydychacie ustami,wtedy wasz oddech jest tak gorący, że może nawet roztopić bałwana. A teraz zdecydujcie sami, ile z tego bałwanka za pomocą waszego gorącego oddechu stanie się czystą wodą. A może cały bałwan zamieni się w ogromną kałużę?

Powrót

Roztapiamy się - ćwiczenie oddechowe

Powrót

"Źródło radości"

Bajka - do pobrania

Bajka - "Płatki śniegu"

Relaksacyjna nuta

Drogie Świetliczaki!Opowieść relaksacyjna odpręży Was jeszcze bardziej, jeśli podczas jej czytania włączycie sobie muzykę relaksacyjną. Taką znajdziecie obok :) Miłego relaksu!

Powrót

"Płatki śniegu"

Z gąbką na głowie

Skoki przez skakankę

Przeprawa przez rzekę

Powrót

Zajęcia sportowe

Żeby to jednak zrobić, trzeba zbudować własny most. Do twgo potrzebne Wam będą kółka wycięte z gazety czy papieru bądź prostokąty – z gazet. Kółka czy prostokąty trzeba zbierać za sobą i przenosić dla kolejnego kroku. W ten sposób ćwiczymy utrzymanie równowagi, gibkość i zwinność.Zobaczcie sami jak to wygląda na filmiku obok.

Powrót

Przeprawa przez rzekę