Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Dziś poznasz historię św. Mikołaja. Jestem pewien, że nie wiesz o nim wszystkiego. No to co? Jak myślisz, gdzie jest ukryta odpowiedź? Poszukaj!

Klikaj w kolejne elementy od lewej do prawej strony

Dziś Mikołaj to życzliwy staruszek, koniecznie z długą brodą i zaokrąglonym brzuchem, w czerwonym stroju i czapce z pomponem. Podczas świąt rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Postać Mikołaja wywołuje uśmiech na twarzy dzieci, daje im wiele radości. A czy wiecie, kim Mikołaj był naprawdę? Imię Mikołaj pochodzi z greki i składa się z dwóch części: nike – “zwyciężać” i laos – “lud”. Święty Mikołaj był biskupem Miry Licyjskiej, ze względu na przypisywane mu legendami uczynki, stał się szybko znany i został pokochany przez ludzi. Co takiego zrobił? Jak wyglądało jego życie? Wszystko działo się w III i IV w. n. e. na terenie dzisiejszej Turcji Mikołaj odziedziczył majątek po rodzicach. Był jedynakiem. Mógł żyć w luksusie, ale wolał pomóc biednym i potrzebującym i to właśnie im rozdał swoje bogactwa. Dzieci najczęściej dostawały od niego ptaszki w klatce, krzyżyki, słodycze, książki lub chleb. Był człowiekiem dobrym, pobożnym, miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa.

Jakie są atrybuty biskupa z Miry?

Ciekaw jestem, czy znałaś(eś) wszystkie atrybuty św. Mikołaja. Anioł z mitrą, chleb, trzy złote kule na księdze, trzy jabłka, trzy sakiewki, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, kotwica, okręt, pastorał i worek prezentów - aż tyle ich jest. Co najmniej od XV w. istniał zwyczaj budowania “łódeczek św. Mikołaja”, w które Święty miał składać prezenty. Z czasem łódeczki zastąpiły buty i skarpety… Jeden z pierwszych wizerunków Św. Mikołaja został stworzony w 1823 roku przez Clementa Moore'a w wierszu ,,A Visit from St. Nicholas" (,,Wizyta Świętego Mikołaja"). Przedstawił Mikołaja jako elfa w miniaturowych saniach, zaprzężonych w maleńkie renifery. Rysownik, Thomas Nast, po raz pierwszy narysował Świętego Mikołaja, jako człowieka, a nie elfa. Jego Mikołaj miał policzki okrągłe jak jabłka, był wesołym, starszym Panem. Najpopularniejszy i aktualny do dziś wizerunek św. Mikołaja stworzył dla Coca-Cola amerykański ilustrator, Huddon Sundblom, w 1931 roku.

A Ty, co chciał(a)byś dostać od św. Mikołaja?