Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

opracowano na podstawie materiałów ze stronyhttps://fdds.pl

Pandemia przemocy

Przemoc jak wirus. Nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Nie milcz, gdy widzisz przemoc! Dzieci najczęściej cierpią w ciszy. Często bywa tak, że nie mają do kogo zwrócić się po pomoc. Dlatego tak ważna jest Twoja reakcja! Nie bądź obojętny na krzywdę dzieci – przerwij ciszę!

Najnowsze badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazują, że w czasie pandemii: 27% dzieci i młodzieży doświadczyło krzywdzenia. 11% doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej. 10% doświadczyło wykorzystywania seksualnego (9% bez kontaktu fizycznego, 3% – z kontaktem fizycznym). 1 dziecko na 11 przyznało, że nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji…

Fakty

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię społeczną „Pandemia przemocy”, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci i zachęcić do reagowania i pomocy w sytuacjach ich krzywdzenia.

Koncepcja kampanii nawiązuje do okresu pandemii, a towarzysząca jej seria plakatów przywołuje zasady, które w ostatnich miesiącach obowiązują w ramach bezpieczeństwa przed wirusem. Covidowym zasadom nadano jednak nowe znaczenie – w kampanii odnoszą się bezpośrednio do przemocy wobec dzieci i zwracają uwagę na szczególną potrzebę zadbania o najmłodszych.

info

https://www.edukacja.fdds.pl

Co możesz zrobić aby pomóc dzieciom doświadczającym przemocy?

• Naucz się zwracać uwagę na objawy przemocy wobec dzieci. • Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z kimś na temat sytuacji, która budzi Twoje podejrzenia. • Powiadom o swoich podejrzeniach przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza dziecko – powiedz pedagogowi o swoich podejrzeniach dotyczących sytuacji dziecka. • Możesz powiadomić ośrodek pomocy społecznej. • Możesz także wysłać do sądu rodzinnego – nawet anonimowe – pismo z opisem sytuacji. Ważne jest, aby podać w nim dane krzywdzonego dziecka i rodziny, tak aby sąd mógł podjąć interwencję. • Możesz powiadomić policję lub prokuraturę. • Poinformuj dzieci o numerze bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. • Skontaktuj się z konsultantami Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100.

info

Zakrywaj usta! Ale nie milcz, gdy widzisz przemoc!

Myj ręce! Ale nie umywaj ich od odpowiedzialności, gdy jesteś świadkiem przemocy!

Zachowaj dystans! Ale bądź blisko, kiedy ktoś Cię potrzebuje!

info

Chroń starszych! Ale nie ignoruj przemocy wobec najmłodszych!