Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Choroby cywilizacyjne

klakle3

Created on November 25, 2020

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

QUIZ

Choroby cywilizacyjne

START

Choroby XXI w.

Dolegliwości inwazyjne

Geriatria

Jak możemy zastąpić termin "choroby cywilizacyjne"?

Question 1/10

Dolegliwości inwazyjne -choroba ludzi lub zwierząt, powodowana przez pasożyta w chwili jego inwazji.

NASTEPNE

Geriatria - dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami wieku podeszłego.

Question 2/10

przewlekłych, występujących pojedyńczo

okresowych, występujących lokalnie

przewlekłych, występujących masowo w powiązaniu z warunkami społecznymi ludności

Choroby cywilizacyjne, to zazwyczaj grupa chorób:

następne

Choroby cywilizacyjne to szerzące się globalnie choroby, związane z rozwojem cywilizacyjnym. Ich rozwój idzie w parze z uprzemysłowieniem, rozwojem ekonomicznym, zanieczyszczeniem środowiska oraz niezdrowym trybem życia. Choroby cywilizacyjne to ważna kwestia, ponieważ dotyczą wszystkich, nie tylko osób starszych czy w okresie przekwitania. Coraz częściej diagnozuje się je również u dzieci. Co więcej choroby cywilizacyjne bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Zachorowanie na jedną oznacza podwyższone zagrożenie nabycia kolejnej jednostki chorobowej.

Question 3/10

wszystkie odpowiedzi są poprawne

gruźlicę, kiłę, rzeżączkę, AIDS, cukrzyca

choroby nowotworowe, psychiczne, serca i naczyń, otyłość

Do chorób cywilizacyjnych w Polsce zalicza się:

Następne

W Polsce do chorób społecznych zaliczane są: 1. Gruźlica, 2. Choroby weneryczne, 3. Choroby nowotworowe, 4. Choroby psychiczne, 5. Choroby reumatyczne, 6. Choroby serca oraz naczyń krwionośnych, 7. Choroby dietozależne, 8. Astma 9. Alergia 10. POChP 11. Choroby układu pokarmowego: przewlekłe zaparcia, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba refluksowa przełyku, nieswoiste zapalne choroby jelit, stany zapalne pęcherzyka żółciowego, uchyłkowatość jelit,

Question 4/10

Kiedy się przypomni

Raz w roku

Kiedy coś sie dzieje

Co jaki czas powinno się wykonywać badania profilaktyczne na poziom glukozy we krwi?

Glukoza to cukier prosty, który jest paliwem energetycznym dla całego organizmu. Węglowodany złożone, które przyjmujemy wraz z pokarmami, rozkładają się do glukozy (oraz innych cukrów prostych), a następnie są wchłaniane w jelicie cienkim.

Następne

Poziom glukozy i interpretacja:

  • Od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L) - Prawidłowy poziom glukozy
  • Od 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L) - Nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (stan przedcukrzycowy)
  • Co najmniej 126 mg/dL (7.0 mmol/L) w co najmniej dwóch pomiarach - Cukrzyca

Question 5/10

90/30

120/80

170/90

Jaka wartość pomiaru na ciśnieniomierzu jest najbardziej optymalna, prawidłowa?

następne

Ciśnienie krwi mierzy się w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Na wynik składają się dwie wartości liczbowe, np. 130/80, które odczytuje się jako „130 na 80”. Pierwsza wartość to ciśnienie skurczowe krwi, maksymalne ciśnienie osiągane przez krew podczas pracy serca, które tłoczy ją przez całe ciało. Druga wartość to ciśnienie rozkurczowe i jego minimalny poziom pomiędzy uderzeniami serca.

Question 6/10

HIV

Koronawirus

HBV

Zarażenie jakim wirusem prowadzi do AIDS?

Koronawirusy to RNA-wirusy, które odpowiedzialne są za około 10-20 proc. przeziębień oraz za epidemie schorzeń dróg oddechowych, które występują co ok. cztery lata. Koronawirusy atakują głównie ssaki i ptaki. Ich genom zbudowany jest z RNA. Ich nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę, która widoczna jest wokół wirionów w mikroskopie elektronowym.

następne

Wirus zapalenia wątroby typu B (WZW B, ang. hepatitis B virus, HBV) – otoczkowy wirus DNA z rodziny Hepadnaviridae, hepatotropowy i limfotropowy, powodujący wirusowe zapalenie wątroby typu B, zidentyfikowany przez Barucha Samuela Blumberga w 1967 roku.

Question 7/10

Reumatyzm

Astma

Otyłość

Nadmiar złego pożywienia oraz brak aktywności fizycznej prowadzi do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie i choroby cywilizacyjnej, jaką jest:

Astma, inaczej nazywana dychawicą oskrzelową, to przewlekłe zapalenie oskrzeli prowadzące do niekontrolowanego ich skurczu. Astma była znana już w starożytnym Egipcie. Od mniej więcej 50 lat obserwuje się wzrost zachorowań na astmę, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych.

nastepne

Reumatyzm to określenie ponad 100 różnych jednostek chorobowych, obejmujących cały układ ruchu, a nie tylko stawy. Można je podzielić na dwie grupy - związane ze starzeniem się tkanek (np. zwyrodnienie stawów, osteoporoza) i nie związane z wiekiem (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia metaboliczne).

Question 8/10

Alergia

AIDS

Nerwica

Długotrwały stres może prowadzić do choroby cywilizacyjnej, jaką jest:

AIDS jest następstwem nieleczonego zakażenia wirusem HIV. Zespół nabytego niedoboru odporności to zaawansowane upośledzenie układu immunologicznego. AIDS sprawia, że organizm nie jest w stanie bronić się przed infekcjami. Chory staje się również bardziej narażony na nowotwory.

Nastepne

Uczulenie, inaczej alergia (z gr. allos - inny + ergos - reakcja), polega na nadmiernej, nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na występujące w środowisku obce dla organizmu substancje, określane jako alergeny, które w normalnych warunkach powinien on ignorować.

Question 9/10

Próchnica

Nowotwór

Kiła

Choroba cywilizacyjna polegająca na niekontrolowanym rozroście zmienionych chorobowo komórek to:

Próchnica jest to proces patologiczny miejscowy, pochodzenia zewnątrzustrojowego, prowadzący do odwapnienia szkliwa, rozpadu twardych tkanek zęba i w konsekwencji tworzenia ubytku.

Następne

Kiła jest układową chorobą zakaźną, która wywoływana jest przez krętka bladego. Wyróżnia się kilka jej rodzajów, w zależności od zaawansowania choroby czy czasu, w którym doszło do zakażenia (kiła wrodzona).

Question 10/10

Promieniowanie UV

Palenie tytoniu

Jazda na rowerze

Główną przyczyną nowotworów w Polsce jest:

Najczęściej występującymi nowotworami u mężczyzn są nowotwory płuca stanowiące około 1/5 zachorowań na nowotwory.

Brawo!

INNE CZYNNIKI RAKOTWÓRCZE:

  • nadużywanie alkoholu
  • otyłość i niewłaściwa dieta
  • spaliny
  • zanieczyszczenie środowiska przez przemysł
  • przypalone lub smażone przyprawy
  • nadmierne opalanie
  • promieniowanie UV

Spróbuj ponowne

Źle! Nieprawidłowa odpowiedź.

Jeszcze raz?

Gratulacje!

Twoja wiedza z zakresu chorób cywilizacyjnych jest na bardzo wysokim poziomie. Pamietaj, aby prowadzić zdrowy tryb życia - uprawiaj sport, jedz zbilansowane posiłki i regularnie rób badania :)