Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Start

KONKURS DLA UCZNIÓW KLAS STARSZYCHSZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W PUŁAWACH

Mistrz ortografii

Za chwilę ruszysz w podróż. Zadzwoń, a wejdziesz do środka.

TWOIM ZADANIEM JEST POZNAĆ HASŁO KONKURSOWE, KTÓRE PRZEŚLESZ DO NAUCZYCIELA JĘZYKA POLSKIEGO. DO CELU POMOGĄ CI DOTRZEĆ PODPOWIEDZI. ZAPISZ KAŻDĄ Z NICH. TERAZ ZNAJDŹ KLUCZ, ŻEBY PRZEJŚĆ DALEJ.

PIERWSZA PODPOWIEDŹ TO NAZWA JEDNEGO Z POWYŻSZYCH OBRAZKÓW. WYBIERZ TEN, W KTÓREGO NAZWIE MOŻEMY ZASTOSOWAĆ ZASADĘ ORTOGRAFICZNĄ MÓWIĄCĄ O WYMIENNOŚCI "Ó" NA INNĄ GŁOSKĘ. ABY PRZEJŚĆ DALEJ, ZNAJDŹ CIASTKO I POCZĘSTUJ SIĘ NIM ;).

Znajdź ukryte na zdjęciu słowo, w którym możemy zastosować zasadę ortograficzną. Zasada ta mówi o tym, że w cząstkach czasownika "uj", "uje" piszemy "u" - zapisz ten wyraz, ponieważ to druga podpowiedź. Następnie otwórz pudełko - jest w nim coś, co pomoże pomoże Ci w odnalezieniu kolejnego słowa.

W pudełku znalazłeś latarkę, która rozświetli Ci drogę. Znajdź poprawnie zapisany wyraz i kliknij w niego.

WSZAGŻE

PRUSZYĆ

ŻÓŁTKO

Wejdź do sali, aby poćwiczyć...

...ortografię. Kliknij na każdego ze sportowców, aby poznać treść pytania. Zanotuj obydwie odpowiedzi - to podpowiedzi numer trzy i cztery. Kot wskaże Ci dalszą drogę.

Policz, w ilu wyrazach widocznych na zdjęciu możemy zastosować zasadę pisowni "rz" po spółgłoskach?

Twoim zadaniem jest wejść do sali, gdzie odbywają się lekcje języka polskiego. Bocian powie Ci, co trzeba zrobić, aby do niej wejść.

Tym razem to piesek zada Ci pytanie...

zastrzeżenie

przysmak

wiózł

schowany

rześki

strzykawka

mróz

  • ZARZUT
  • HARMIDER
  • PORZĄDEK
  • GŻEGŻÓŁKA

Za chwilę poznasz podpowiedź numer 5. Posłuchaj pytania żaby. Zapisz odpowiedź. Aby przejść dalej, znajdź dla żaby muchę na obiad.

Aby przejść dalej - znajdź książkę, której autorem Henryk Sienkiewicz.

Teraz znajdź książkę. Jej tytuł zawiera wyraz, w którym występuje zasada wymienności "ó" na "o" - to Twoja podpowiedź numer sześć - zapisz ją. Mała wskazówka - autorką tej książki jest Frances Burnett.

To już prawie koniec Twojej wędrówki. Za chwilkę przeniesiesz się do studia "Milionerów". Tam zostanie Ci zadane sześć pytań - pomogą Ci zapisane podpowiedzi. Jeśli wygrasz milon, poznasz HASŁO FINAŁOWE, które wyślij poprzez Teams Twojemu nauczycielowi języka polskiego. Aby przejść dalej, wskocz do innego wymiaru. POWODZENIA!