Niesamowity Wszechświat
biblioteka.moscisko
Created on November 17, 2020
Wystawa Wydawnictwa Nasza Księgarnia opracowana przez BPGD im. Władysława Reymonta w Mościsku
More creations to inspire you
Transcript
Niesamowity
Wszechświat
karolina Bąkowska
You can write a subtitle here
ilustracje Joanna Gwis
Od najdawniejszych czasów ludzie chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o naszej planecie - Ziemi. Zadawali podstawowe pytania. Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego zmieniają się pory roku lub długość dnia i nocy? Czym są zaćmienia Słońca i Księżyca? Jednak rozwiązanie tych zagadek zajęło wiele setek, czasem nawet tysięcy lat.
8
Analemma - słoneczna ósemka. Sprawdź jak wygląda
Dla nas, mieszkańców Ziemi, najjaśniejszą gwiazdą jest ta najbliższa. Nazywamy ją naszą gwiazdą macierzystą i codziennie podziwiamy jej wędrówkę po niebie. Często fotografujemy także jej wschody i zachody. Wiecie już, o jakiej gwieździe mowa? Tak, o Słońcu.
Nasza planeta znajduje się w Układzie Słonecznym. Najbardziej znane elementy Układu Słonecznego to nasza gwiazda macierzysta, czyli Słońce, oraz osiem planet, do których zaliczamy Merkurego, Wenus, Ziemię, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna.
Jak zapamiętać kolejność planet? Wystarczy specjalne zdanie: Mały wąż zrobił mamie jajko sadzone udekorowane nasturcją. Mały Merkury Wąż Wenus Zrobił Ziemia Mamie Mars Jajko Jowisz Sadzone Saturn Udekorowane Uran Nasturcją Neptun
Mars to czwarta planeta Układu Słonecznego. Swoją nazwę zawdzięcza rzymskiemu bogowi wojny. Takie określenie prawdopodobnie wzięlo się od czerwonego koloru planety, która starożytnym obserwatorom nieba kojarzyła się z krwią przelewaną podczas bitew.
W Układzie Słonecznym znajduje się osiem planet. Cztery położone najbliżej Słońca to mniejsze i skaliste planety: Merkury, Wenus, Ziemia i Mars. Kolejne cztery to gazowe olbrzymy: Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. By dokładniej sobie wyobrazić, jak duże są różnice w rozmiarach planet, najlepiej dopasować do nich wielkość owoców.
Aż do 2006 roku Plutona uważano za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. Dlaczego przestał być planetą? Astronomowie zaczęli odkrywać coraz więcej podobnych do niego obiektów. Nowo zaobserwowanych kandydatów na planety należałoby dodawać jako kolejne planety Układu Słonecznego. Jaki byłby rezultat? W krótkim czasie w Układzie Słonecznym zebrałoby się tyle planet, że już nikt nie byłby w stanie ich wymienić. By rozwiązać problem, stworzono nową grupę obiektów określanych jako planety karłowate.
Lorem ipsum dolor sit.
Lądowanie na Księżycu w 1969 r.
Ze względu na to, że Księżyc krąży wokół Ziemi, to dla nas, obserwatorów z Ziemi, czasem wydaje się całkowicie oświetlony. Mija 14 dni i Ksieżyc znika, tak jakby w ogóle nie było go na niebie.
Dlaczego podróżując daleko, musimy przestawiać zegarki? Gdy na przykład wylecimy z Warszawy do Nowego Jorku o godz. 9:00 rano, to chociaż lot trwał 6 godzin, w Nowym Jorku właśnie wybije 9:00 rano. Mówimy wtedy, że różnica czasu między Warszawą a Nowym Jorkiem wynosi 6 godzin. Dlaczego tak się dzieje? To też jest efekt ciągłego wirowania Ziemi. Podzieliliśy naszą planetę na 24 części nazywane strefami czasowymi.
konwerter stref czasowych - kliknij
Wysokość Słońca nad horyzontem w momencie górowania, czyli gdy Słońce znajduje się najwyżej na niebie w ciągu całego dnia. W lecie Słońce wznosi się najwyżej nad horyzontem, w zimie najniżej.
Katalog gwiazd Prodromus astronomiae gdańskiego astronoma Jana Heweliusza opisywał 1500 gwiazd i był opatrzony zjawiskowymi rysunkami gwiazdozbiorów.
Zgaście światłai spójrzciew niebo
Biblioteka publiczna gminy dzierżoniów im. władysława reymonta