Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada.

To święto ma na celu przypomnieć nam, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię oraz wygląd.

W Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony był po raz pierwszy w 1996 roku.

Czy znasz Shreka? Obejrzyj fragment filmu, w którym tytułowy bohater próbuje wytłumaczyć przyjacielowi swoją wyjątkowość. Zastanów się nad metaforą cebuli i kremówek.

Co Shrek miał na myśli, mówiąc osiołkowi: "Ogry są jak cebula"?

Warstwy w cebuli symbolizują przeszkody stojące na drodze do poznania prawdy o człowieku.A dotrzeć do tej prawdy może tylko ktoś wyjątkowy, ktoś kto jest wyrozumiały i tolerancyjny.Tymi właśnie cechami wykazał się osiołek.To osiołek uczy nas, aby nie przekreślać człowieka tylko dlatego, że w pierwszym momencie wydaje się nam dziwny.

Co myślisz o słowach Shreka?

Co ważnego powiedział?Jak jest postrzegany przez ludzi? Jak widzi go osioł? Co czuje Shrek?

Przyjaciele wpatrzeni w gwieździste niebo szukają swoich gwiazd. Obserwacja odległych gwiazd nasuwa myśl: „Wiesz, czasem nie wszystko widać na pierwszy rzut oka, hm? (…) Oceniają mnie, choć nic o mnie nie wiedzą. To dlatego jestem sam”. Na te słowa tolerancyjny osioł odpowiedział: „Ty wiesz co Shrek? Dla mnie to Ty nigdy nie byłeś wielkim, głupim ogrem”.

Co to znaczy być tolerancyjnym

Obejrzyj film.

Niepełnosprawny, czyli jaki?

Jakie określenia osoby niepełnosprawnej przychodzą Ci teraz do głowy?

Policz, o ilu określeniach pomyślałeś: pozytywnych (dobrych)negatywnych (złych)

"Zdarza się czasem, że widzisz człowieka i nie możesz sobie wyobrazić, jak to jest być kimś takim, na przykład osobą, która porusza się na wózku inwalidzkim albo nie może mówić. Ja jednak wiem, że właśnie tak widzą mnie inni ludzie(...). Ale we własnych oczach jestem po prostu sobą. Zwykłym dzieckiem". Cytat z książki "Cudowny chłopak"

Obejrzyj krótki zwiastun.

Czasem, właściwa postawa i zachowanie względem osób z niepełnosprawnością, pełne zrozumienia, tolerancji i otwartości na współdziałanie, przysparza nam wiele trudności. Często nie wiemy co powiedzieć, jak się zachować. Okazuje się, że właściwe i wspierające osobę z niepełnosprawnością zachowanie wcale nie jest trudne.

Poznaj historię jeża.

Jak myślisz, dlaczego, gdy ktoś jest inny, ludzie wytykają go palcem, wyśmiewają?

Dlaczego nie należy tak robić?

Czy takie zachowanie może zranić tę osobę?