Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Полтавська ОУНБ імені І. П. КотляревськогоВідділ документів із природничих та аграрних наук

Мабуть, найулюбленішими святами українців є зимові. Цей час наповнений дивами, зустрічами з близькими, сюрпризами та подарунками. І саме навколо зимових свят вже багато років тривають дискусії екологів та громадськості – яке новорічне дерево обрати, що подарувати, як відсвяткувати? Ми зібрали декілька порад, як зробити свята, що наближаються, не тільки радісними для нас, але й приємними для планети та екологічними.

6 Розваги без шкоди довкіллю

7 Список еко-звичок

5 Вітальні листівки

4 Подарунки

3 Святковий стіл

2 Ялинкові прикраси

1 Обираємо ялинку

Символ Нового Року та Різдва – новорічна ялинка. Яку обрати – живу чи штучну? Це питання обговорюється вже не перший рік. Багато свідомих сімей відмовляються від живого зрубаного дерева на користь штучного. Але штучні ялинки також не вітаються екологами: матеріал, з якого їх виготовляють, навряд чи піддається вторинній переробці, а про те, скільки розкладається в природі пластик, точно відомо одне – люди стільки не живуть.То що ж тоді вибрати на роль святкового дерева? Якщо у вас приватний будинок, то найкращий варіант – ялинка, вирощена у дворі. Навіть двір багатоповерхівки можна прикрасити вічнозеленим деревом – воно стане справжнім подарунком вашому мікрорайону і цілій планеті.

  • при виробництві штучних ялинок використовують багато ресурсів, зокрема нафту;
  • більшість штучних ялинок потрапляє в Україну з Китаю, де застосовують найдешевші матеріали, що можуть бути токсичними як для людини, так і для ґрунту. Тому не розміщуйте штучні ялинки поруч з системами опалення, бо при нагріванні шкідливі речовини легко поширюються в повітрі;
  • виникають проблеми з утилізацією штучного дерева. В Україні це зробити досить складно, а якщо ще й невідомий склад пластику, то майже неможливо.

Штучні деревця довго були популярними як екологічний варіант живого дерева, але тут також є негативні моменти:

Детальніше

Досить новою для українців є їдея прикрашати на Новий рік живе хвойне деревце в контейнері. Ми звикли називати «живими» ялинки чи сосни, які такими якраз вже не можна вважати, бо вони зрубані. Але по-справжньому жива тільки та новорічна ялинка, що потрапляє в наш дім в контейнері і, теоретично, після свят може бути висаджена в саду. Цей варіант насправді є більш екологічно прийнятним, ніж традиційне зрубане дерево чи синтетична пластикова красуня, яка через кілька років перетвориться на неутилізоване сміття. Та потрібно розуміти: щоб деревце в контейнері пережило свята і прижилося у відкритому грунті, доведеться докласти певних зусиль.

Детальніше

Дедалі популярнішими зараз стають різні оригінальні ялинки, що не шкодять довкіллю: із книг, пакувального картону, "їстівні" ялинки, прикрашені кімнатні рослини тощо. Тут головними є креативність і мінімальна витрата ресурсів. Також можна зробити святкову композицію з гілочок сосни, ялини чи інших хвойних дерев. Ідеї для такого декору завжди можна знайти в мережі інтернет.

Детальніше

Останніми роками набуває популярності традиційний атрибут українського Різдва – дідух. Дідух є одним із найдавніших культів у різдвяній обрядовості українців. Традиція дідуха сягає дохристиянських часів. Дідух символізує урожай, добробут, багатство, безсмертного предка, зачинателя роду, духовного життя українців, оберега роду. Дідуха робили з першого зажинкового чи останнього обжинкового снопа.

Детальніше

Для еко-дерева потрібні еко-прикраси. Це відповідально і логічно. Вибирайте натуральні матеріали, створюйте речі власними руками, а ще краще в родинному колі – це дасть можливість відчути справжню атмосферу свята і зблизитись з рідними. Можна згадати дитинство наших батьків та дідусів з бабусями й прикрасити дерево цукерками, шишками, горішками та витинанками.

Також традиційними українськими прикрасами до новорічних свят є вироби з соломи: "павуки".

Напередодні свят ми полюбляємо купити багато продуктів та наготувати чимало страв. Частина з них потім потрапляє до смітника. Спробуйте проаналізувати свій раціон і не готувати зайвого – так ще й зекономите хвилинку на відпочинок. Обираючи продукти до святкового столу, надавайте перевагу локальним виробникам і товарам без зайвого пакування. Долаючи сотні кілометрів, екзотичні продукти створюють значний вуглецевий слід.

Якщо ви купуєте продукцію тваринного походження на новорічний стіл, робіть це відповідально, без шкоди для дикої природи. Наприклад, осетрові риби, котрі є джерелом чорної ікри, знаходяться на межі вимирання, а отже, перевіряйте, щоб купована вами чорна ікра була вирощена виключно в аквакультурі. Звертайте увагу на інформацію, вказану на упаковці, на наявність маркування CITES. Якщо це м‘ясо осетра, зверніть увагу на його розмір: аквакультурна риба зазвичай з однієї партії, а отже - одного розміру.

Найкращим способом для збереження природи буде сервірування святкового столу без пластику. Навіть якщо Ви плануєте грандіозну вечірку на сорок персон і розумієте, що мити посуд Вам доведеться дуже довго, постарайтеся обійтися без пластикових тарілок. Краще все-таки сервірувати повноцінний стіл. Замість одноразових серветок використовуйте серветки із текстилю, яким стильно можна прикрасити місце гостя.Намагайтеся купувати продукти в тарі чи упаковці, яку можна здати на переробку. Збирайте сміття роздільно.

Новий рік та Різдво - активна пора обміну подарунками. Вибір подарунка - справа відповідальна, а якщо ще й вибирати подарунки з ухилом в екологічність - удвічі.Намагайтесь купувати та дарувати лише потрібні речі. Якщо ви запланували купити електроприлад – обирайте економний енергоклас. Намагайтесь уникати зайвого пакування подарунків та обирайте таке оформлення, яке можна буде переробити або використати повторно.

Приблизно півтора мільярди новорічних листівок потрапляють до смітника після новорічних свят. Обирайте електронні листівки замість паперових. Запишіть коротке відеопривітання чи створіть святкову “гіфку”: чимало сервісів допоможуть вам це зробити. Якщо є потреба саме у паперовій листівці, спробуйте створити її власноруч за допомогою наявних матеріалів. Декупаж, квілінг, паперкаттінг, кардмейкінг – нині ці слова чудово прижилися в світі українського хендмейду, й покрокові інструкції можна знайти в інтернеті за кожним із запитів.

Новорічна листівка в техніці скрапбукінгу

Новорічна листівка з природними матеріалами

Новорічна листівка в екостилі

Салюти, петарди, феєрверки? Значна частина подібної продукції не має сертифікатів якості, а отже – потенційно небезпечна для людини. До того ж, поруч з нами можуть жити люди, які пережили жахи воєнних дій. Багато хто страждає від посттравматичного стресового розладу. Кожен вибух петарди для цих людей є болючим фактором. Також ненавидять всі ці гучні розваги тварини. Коти і собаки можуть отримати травму від піротехнічних забав, а більшість просто до жаху боїться гучних звуків. Давайте будемо більш турботливими до тих, з ким ми живемо поруч.

Напевно, кожна людина підводить підсумки минулого року в останні його тижні і будує плани на майбутнє. Не забудьте передбачити в своєму особистому плані щось хороше, приємне і корисне для навколишнього середовища. Наприклад, уникати придбання пластикових пакетиків і побутової хімії, яка містить фосфати в новому році, влаштовувати дні вегетаріанця, поміняти всі лампи будинку на енергозберігаючі, здавати макулатуру, забирати сміття з собою, повертаючись з пікніка... Цей список індивідуальний для кожного, але навіть невеликі зміни у споживчих звичках призводять до радикальних позитивних змін. Тож нехай виконання такого «зеленого» плану стане гідним подарунком від Вас Вашим дітям та онукам, а також всій планеті!

Сподіваємося, що ці поради будуть вам корисними і допоможуть зустріти Новий Рік без шкоди для довкілля. Ми не можемо змінити глобально нічого, але можна маленькими кроками допомогти нашій планеті існувати довше. Вітаємо всіх з прийдешніми святами й бажаємо, щоб ваш спосіб життя у 2021 році був більш збалансованим і свідомим!