Want to make creations as awesome as this one?

Katarzyna Kasprzyk

Transcript

Instrumenty smyczkowe

s

M

Y

C

Z

K

I

Zapraszam do lektury

Czy znacie

M- MAŁE SĄ SKRZYPCE

RAZ LUTNIK SKRZYPCE WZIĄŁ DO NAPRAWY,SMYCZEK NA TYDZIEŃ W DOMU ZOSTAWIŁ.PAN SMYCZEK NIE BYŁ JEDNAK ZMARTWIONY,WYJECHAŁ W PODRÓŻ AŻ DO CREMONY.TAM POZNAŁ SKRZYPCE STRADIVARIEGO,GRAŁ Z NIMI KONCERT PAGANINIEGO.WRÓCIŁ Z PODRÓŻY MÓWIĄC - TO MIŁE,LECZ ZA RODZINĄ TAK SIĘ STĘSKNIŁEM!PRZYTULIŁ SKRZYPCE JUŻ NAPRAWIONEI GRALI RAZEM PRZEPIĘKNYM TONEM.

Składają się z pudła rezonansowego z dwoma otworami w kształcie litery f, długiej szyjki z gryfem, zakończonej główką oraz napiętych 4 strun. Na skrzypcach gra się przy pomocy smyka, lub szarpiąc struny palcami.

s

M

Y

C

Z

K

I

S - SMYCZKOWE INSTRUMENTY STRUNOWE

Instrumenty, w których dźwięk powstaje z napiętej struny, nazywamy STRUNOWYMI

Instrumenty strunowe, w których struny pocierane są smyczkiem, nazywamy SMYCZKOWYMI

Do instrumentów strunowych smyczkowych zaliczamy: skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas

s

M

t

w

t

f

s

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit

Altówka, trochę od skrzypiec większastale się stroi, stale upiększa.Tony gra czyste i wyszukanechcąc olśnić sztuką panów i panie. Jej nieco niższy głos niż skrzypcowy,śpiewa w tonacjach dur i mollowych,słodko i rzewnie, a koncert czasempachnie kwiatami, łąką i lasem.O sobie mówi dość często sama:- Altówka, wiedzcie, to wielka dama!

To instrument zbudowany tak samo, jak skrzypce, lecz trochę od nich większy i nastrojony o 5 dźwięków niżej. Gra się na nim tak samo, jak na skrzypcach

Y - T-Y-LKO NIECO WIĘKSZA ALTÓWKA

s

M

Y

C

Z

K

I

Chciała sobie wiolonczelapograć troszkę na weselach.- Mnie chwyciła chętka wielka,by siarczyście grać oberkalub mazura, kujawiaka.Oto moja wola taka! I zaczęła grać ogniście, aż z drzew w sadzie spadły liście.Grała dwa dni i dwie noce,wyczerpała swoje moce, wyśpiewała wszystkie głosy,aż porwała w smyku włosy! Powiedziała osłabiona:- Ze zmęczenia niemal konam!

Instrument niskobrzmiący o kształcie skrzypiec, jednak dużo większy. Podczas gry wiolonczela stoi na podłodze, oparta na ostro zakończonej nóżce.

C- CZY MOŻE WIOLONCZELA...

s

M

Y

C

Z

K

I

Pan Kontrabas w czarnej muszce raz oświadczał się Altówce. Grubas spojrzał czule na nią i rzekł basem: - Kocham panią!Zostań proszę moją żonątak wysoko nastrojoną, a ja odtąd po wsze czasy będę czule grał ci basy. Czy to w zimie, czy to w leciechciałbym z tobą grać w duecie. Na to rzecze mu altówka:- Choć są miłe pana słówka, szukaj sobie innej żony. Jest pan dziś źle nastrojony. A że była to niedziela, to zamówił stroicielai wieczorem, nastrojony poszedł do swej przyszłej żony.

To największy i najniżej brzmiący instrument smyczkowy. Na kontrabasie, którego podparte krótką nóżką pudło stoi na podłodze, gra się stojąc lub siedząc na wysokim stołku

Z - ZNAKOMITEJ BUDOWYKONTRABAS

s

M

Y

C

Z

K

I

Kwartet Smyczkowy GRUPA MOCARTA

Pierwsze Skrzypce

Drugie Skrzypce

Altówka

Wiolonczela

K - KABARETOWYKONCERT

s

M

Y

C

Z

K

I

"Aria na strunie G"Jan Sebastian Bach

I - I TO BYŁOBY WSZYSTKO...

Zadania

s

M

Y

C

Z

K

I