Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

11 listopada

Święto Niepodległości

2

1

3

4

6

5

Józef Piłsudski po wypuszczeniu z twierdzy w Magdeburgu, na dworcu kolejowym w Warszawie 11 listopada 1918 roku ,

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli kultywowało polskie tradycje i obyczaje. Ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości odegrał Józef Piłsudski. Był pierwszym marszałkiem Polski, politykiem, twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, a potem Naczelnym Wodzem polskiej armii.

Roman Dmowski - to on wspólnie z Ignacym Janem Paderewskim, podpisywał traktat wersalski, który przywracał Polskę na mapę Europy po 123 latach zaborów. Był znakomitym dyplomatą, którego starania przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Sukcesem Romana Dmowskiego było doprowadzenie do stworzenia w 1917 roku Armii Polskiej we Francji, zwanej Błękitną Armią" lub Armią Hallera.

Ignacy Jan Paderewski był wybitnym pianistą, który wykorzystał swoje kontakty z amerykańskimi politykami. Dzięki temu, gdy w 1917 roku Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny, pamiętały o obietnicach złożonych polskiemu sojusznikowi. Gdy na początku stycznia 1918 roku prezydent USA, Thomas Woodrow Wilson, przedstawiał swoje 14-punktowe orędzie, jedną z kwestii, które poruszył, było stworzenie niepodległego państwa polskiego, z wolnym dostępem do morza.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wiadomo było, że godłem państwowym ma być Orzeł Biały. Spór dotyczył tylko jego kształtu. Ostatecznie sejm dnia 1 sierpnia 1919 r. przyjął za godło wyobrażenie nawiązujące do herbu z czasów króla Poniatowskiego, aby w ten sposób podkreślić ciągłość państwa po zaborach. Orzeł miał koronę zwieńczoną krzyżem. Była ona symbolem niezależności. W tej formie godło obowiązywało do 1927 r., kiedy prezydent Mościcki wprowadził nowy wzór godła państwowego.

Polska po odzyskaniu niepodległości ostatecznie objęła obszar 388 tyś. km², zamieszkany przez 27 mln osób, z czego Polacy stanowili tylko 69%. Kraj był wyniszczony zaborami, I wojną światową, wojną z bolszewikami. Wszystko trzeba było budować od początku. Były to trudne lata scalania Polski w jedną całość, przerwane brutalnie przez wybuch II wojny światowej.