Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

9 листопада -День української писемності та мови

Мова - то серце народу:гине мова - гине народ.

Це свято було встановлено Указом президента України від 6-го листопаду 1997-го № 1241/97 і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора - послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Завдяки величезній силі духовного спротиву українського народу наша мова не вмерла, не зникла. Вона пройшла жахливі випробування на міцність‚ довела свою велику життєспроможність і вижила. Вперше державний статус українська мова отримала 3 січня 1919 року‚ але після московсько-більшовицької окупації України його було втрачено на 70 років.

Українська мова – одна з найдавніших, найбагатших мов Европи. Її історія містить багато трагічних сторінок. До початку 1990-х років українська мова майже 375 років зазнавала утисків, заборон і жорстоких репресій у тих сусідніх країнах, до складу яких тимчасово входили українські землі.

Сьогодні українська мова – єдина державна в Україні. Цей статус вона набула 27 жовтня 1989 року внаслідок внесення змін до Конституції УРСР. Вона має статус єдиної державної мови та є обов'язковою для органів державної влади та публічних сфер на всій території України.

Групи молодих людей, які є українськомовними з дитинства, нині поповнює освічена молодь, яка раніше говорила російською. Багато з них мотивують свій вибір подіями 2014 року та військовою агресією Росії проти України.

А на москалів не вважайте, нехай вони собі пишуть по-своєму, а ми по-своєму. У їх народ і слово, і у нас народ і слово. А чиє краще, нехай судять люди (Тарас Шевченко).Барвистість одвічна народної мови — це щось невимовне, прекрасне, казкове: і ласка любові, й червона калина, і пісня досвітня в гаях — солов’їна (Павло Усенко). Бринить-співає наша мова, чарує, тішить і п'янить (Олександр Олесь). Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку в них відбирають мову (Ліна Костенко).

Вислови відомих українців про українську мову

Усеукраїнський радіодиктант не має на меті перевірки грамотності конкретної особи, а задуманий як своєрідний флешмоб — акція єднання навколо рідної мови. Уперше радіодиктант пройшов 2000 року.

Усеукраїнський радіодиктант національної єдності — традиційна щорічна загальнонаціональна акція, присвячена українській мові. Лунає на Першому каналі Українського радіо в День української писемності та мови — 9 листопада.

Текст ювілейного ХХ Радіодиктанту національної єдності написав відомий письменник і видавець Іван Малкович. Науковою консультанткою стала докторка філологічних наук, професорка Лариса Масенко. Читатиме диктант акторка Римма Зюбіна. Організований Суспільним мовником спеціально до Дня української писемності та мови спецпроєкт стартує в ефірі телеканалу UΛ: ПЕРШИЙ, а також на UΛ: Українське радіо та UΛ: Радіо Культура о 9:00 (за київським часом).

Усім, хто любить українську мову та хоче вдосконалити свої знання будуть у нагоді книги з фондівнашої бібліотеки:

До Дня української писемності та мови Полтавська обласна бібліотека для юнацтва імені Олеся Гончара спільно з Українським радіо щороку проводить акцію "Всеукраїнський радіодиктант національної єдності". До цієї події долучаються усі небайдужі до рідного слова.