kościół chwalebny - świętych obcowanie
Monika Rochowiak
Created on November 2, 2020
More creations to inspire you
VISIT CAPE COD: 5 FUN FACTS YOU DIDN'T KNOW
Interactive Image
ARE MOUNTAIN TRAILS CONDUITS FOR PLANT INVASIONS?
Interactive Image
WEB DU BOIS
Interactive Image
MOON INTERACTIVE IMAGE
Interactive Image
OBJECTICS
Interactive Image
AKTEOS HELPS YOU WISH PEOPLE AROUND THE WORLD A HAPPY NEW YEAR
Interactive Image
OKMO FLOOR PLAN
Interactive Image
Transcript
Start
Kościół chwalebny – świętych obcowanie
O biedaku i świętym Mikołaju Żył sobie kiedyś pewien wyjątkowy biedak. Wierzył jednak mocno w świętego Mikołaja i żarliwie się do niego modlił. Aż pewnego dnia Święty zstąpił na ziemię, aby się z nim spotkać. Kiedy przybył do jego domu i zobaczył jego nędzę, postanowił mu pomóc. Dotknął palcem leżącego przed progiem kamienia, który natychmiast przemienił się w lśniące złoto. - Czy potrzebne ci jest złoto? - zapytał Święty biedaka. Ten skłonił się głęboko i odpowiedział: - Nie, panie, czegoś takiego nie potrzebuję. Mikołaj spojrzał na niego radosnym wzrokiem i powiedział: - Mój synu, jak wielką jesteś dla mnie pociechą. Teraz już wiem na pewno, że idziesz drogą zmierzającą do doskonałości. Człowiek odpowiedział: - Tak naprawdę, to chciałem cię tylko zobaczyć. Niech triumfuje Świętych Obcowanie, Oczyszczający ogień, tu i wszędzie, I co dzień wspólne z martwych powstawanie Ku Niemu, który jest i był i będzie. Czesław Miłosz Błogosławiony ten, kto żyje w życiu doczesnym szczęściem życia wiecznego. Mikołaj Gogol Jest znamieniem doskonałości, że usposobiony tak człowiek przeżywa dzień każdy jako ostatni i ani niczym się nie trwoży, ani w działaniu nie słabnie, ani nie jest obłudny. Marek Aureliusz na podstawie: Kazimierz Wójtowicz CR, Glosarium, wyd. Alleluja, Kraków 2007, s.1163
Rozwiąż rebus:
Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, aby osobiście stawić przed sobą Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. Ef 5,25-27
Jak zostać świętym i co to jest świętych obcowanie?https://www.youtube.com/watch?v=RsbqxyN65VY&ab_channel=MocniwDuchu
Kościół już od początku swego istnienia czcił tych, którzy w całkowity sposób oddali swoje życie Bogu, wypełniając Jego wolę. Pierwszymi świętymi, których wspólnota chrześcijańska otaczała czcią, byli męczennicy. Ci, którzy swe życie oddali za wiarę w Jezusa Chrystusa, nie tylko byli podziwiani za miłość do Boga, ale stawali się wzorem do naśladowania. Z czasem Kościół zaczął czcić tych chrześcijan, których życie było doskonałym wypełnieniem Ewangelii Jezusa. Podczas sprawowania Eucharystii, wierni gromadzili się przy grobach męczenników, a później innych świętych. Chciano w ten sposób zaakcentować fakt, że życie chrześcijan ma ścisły związek z ofiarą Chrystusa, ofiara ich życia łączy się z ofiarą złożoną przez Niego.
Święty Jan Apostoł w danym mu objawieniu ujrzał nieprzeliczone tłumy zbawionych, a więc świętych. Stąd w Kościele 1 listopada czcimy wszystkich świętych, a więc również tych nieznanych nam z imienia, a którzy na pewno są już w niebie wraz z aniołami. Ludzie przebywający w niebie cieszą się pełnią szczęścia i radości. Ich szczęście wypływa z przebywania razem z Bogiem. To Bóg jest dla nich źródłem niekończącej się radości i szczęścia.
Fragment Konstytucji o Liturgii (KL 104). (...) Kościół rozmieścił w ciągu roku wspomnienia Męczenników oraz innych Świętych, którzy dzięki wielorakiej łasce Bożej doszli do doskonałości, a osiągnąwszy już wieczne zbawienie, wyśpiewują Bogu w niebie doskonałą chwałę i wstawiają się za nami. W te uroczystości Kościół głosi misterium paschalne w Świętych, którzy współcierpieli i zostali współuwielbieni z Chrystusem, przedstawia wiernym ich przykłady, pociągające wszystkich przez Chrystusa do Ojca, a przez ich zasługi wyjednywa Boże dobrodziejstwa.
Apostołowie, zwracając się do chrześcijan, nazywali ich świętymi. Stawać się świętymi to zadanie dla każdego z nas na całe życie. Odkrywając i wypełniając nasze powołanie, postępujemy ku źródłu naszej świętości. Tylko żyjąc blisko Boga, możemy się do Niego upodobnić. Do świętości Pan Jezus wzywa każdego z nas, mówiąc: Bądźcie więc doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski. (Mt 5,48).
- Co oznacza pojęcie „świętych obcowanie”?
- Co to jest Kościół chwalebny?
- Dlaczego Kościół czci świętych?
Kult świętych – w chrześcijaństwie jest to obdarzanie szacunkiem osób uważanych za zbawione: Matki Bożej oraz świętych i błogosławionych. Według Kodeksu prawa kanonicznego celem kultu jest umocnienie świętości Kościoła – Ludu Bożego, który otrzymuje przykład do naśladowania i wstawiennictwo świętych przed Bogiem (por. kanon 1186).
KOŚCIÓŁ CIERPIĄCY
KOŚCIÓŁ PIELGRZYMUJĄCY
KOŚCIÓŁ CHWALEBNY
ŚWIĘTYCH OBCOWANIE
Kościół Chwalebny, czyli ci wszyscy, którzy są już zjednoczeni w życiu wiecznym z Bogiem, wstawiający się za nami.
(łac. communio sanctorum) – wspólnota świętych, duchowe zjednoczenie Kościoła na ziemi, w czyśćcu i w niebie.
Cierpiący, czyli wszyscy ci, którzy zmarli, lecz jeszcze nie weszli do Królestwa Bożego i na skutek swoich grzechów muszą się oczyścić (czyściec).
Pielgrzymujący, czyli my – żyjący tu na ziemi, pielgrzymujący do Boga
nasze obowiązki względem bliskich zmarłych, którzy przebywają w czyśćcu:
01
02
03
ofiarowanie Mszy Świętej
podjęcie postu w intencji zmarłych
nasza modlitwa