Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Szkoła Podstawowa nr 9im. gen. Józefa Wybickiego w Wejherowie

Święto Odzyskania Niepodległości

III rozbiór Polski

II rozbiór Polski

I rozbiór Polski

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

1795 r.

1794 r.

1793 r.

1791 r.

1772 r.

KALENDARIUM ZDARZEŃ

powstanie kościuszkowskie

1863 r. - powstanie styczniowe

1830 r. - powstanie listopadowe

1794 r. powstanie kościuszkowskie- było pierwszą na tak ogromną skalę próbą ratowania niepodległości

W drodze do wolności

powstanie kościuszkowskie

powstanie styczniowe

powstanie listopadowe

Śpiewa Sawa Orzechowska z klasy VA

"My, Pierwsza Brygada"

My, mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie – miłość.

JÓZEF PIŁSUDSKI

JÓZEF HALLER

TADEUSZ KOŚCIUSZKO

JAN HENRYK DĄBROWSKI

Im zawdzięczamy wolność:

wspaniały Polak

niesamowity dowódca

wielki człowiek

Józef Piłsudski 1867 - 1935

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę.Będziem Polakami. Dał nam przykład Bonaparte,Jak zwyciężąć mamy.Marsz, marsz Dąbrowski,Z ziemi włoskiej do Polski.Za twoim przewodemZłączym się z narodem.

Już tam ojciec do swej BasiMówi zapłakany- Słuchaj jeno, pono nasiBiją w tarabany.Marsz, marsz Dąbrowski,Z ziemi włoskiej do Polski.Za twoim przewodemZłączym się z narodem.

Jak Czarniecki do PoznaniaPo szwedzkim zaborze,Dla ojczyzny ratowaniaWrócim się przez morze. Marsz, marsz Dąbrowski,Z ziemi włoskiej do Polski.Za twoim przewodemZłączym się z narodem.

Jeszcze Polska nie zginęła,Kiedy my żyjemy.Co nam obca przemoc wzięła,Szablą odbierzemyMarsz, marsz Dąbrowski,Z ziemi włoskiej do Polski.Za twoim przewodemZłączym się z narodem.

Hymn Polski

To patron naszej szkoły!

urodził się 29 września 1747 roku w Będominie, zmarł 10 marca 1822 roku w Manieczkach. Był polskim pisarzem i politykiem, szambelanem Stanisława Augusta Poniatowskiego. Do historii przeszedł szczególnie jako autor hymnu narodowego „Mazurek Dąbrowskiego”.

Józef Rufin Wybicki

A wolność to królestwo dobrych słówMądrych myśli pięknych snówTo wiara w ludziWolność ją wymyślił dla nas BógAby człowiek wreszcie mógłW niebie się zbudzić.

"Wolność" Marek Grechuta

Po 123 latach niewoli Polska znowu wolna!

Dzień 11 listopada sprawia, że na chwilę przystajemy i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie.

Jesteśmy im winni pamięć!

11 listopada 1918 r. Polska odzyskała upragnioną niepodległość i znowu pojawiła się na mapie Europy.

Dla niepodległej szli

Dla Niepodległej SzliWykonawca: Zespół Wokalny Soul Sanoksłowa i muzyka: dr Monika Brewczak

Śpiewa Sawa Orzechowska z klasy VA

Marszałek Polski Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa i naczelny wódz Armii Polskiej, zmarł 12 maja 1935 roku o godz. 20.45 w Belwederze w Warszawie. 18 maja 1935 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe. Pożegnanie Marszałka zorganizowano m.in. w Wejherowie, o czym opowiada nam redaktor Regina Osowicka.

Pożegnanie Marszałka w Wejherowie

O Polsko! Święte Twe imię Po cichu i po kryjomu Z trwogą za siebie i innych Szeptano w ojców mych domach Prawdziwe jakieś nieprawdy Opowiadano o Tobie Mówiono, że jesteś świętą Mówiono, że leżysz w grobie. (…) Ojczyzno moja, na końcuś upadła! Zamożna kiedyś i w sławę, i w siłę! Ta co od morza, aż do morza władała, Kawałka ziemi nie ma na mogiłę!

DZIĘKUJEMY!