Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

"Non omnis moriar..."

#SZKOŁA PAMIĘTA

Kto nie zna historii ...

Miejsca pamięci w Będzinie cz. I

Miejsca pamięci w Bedzinie cz. III

Miejsca pamięci w Będzinie cz. II

Co to jest pamięć narodowa?

Każdy z nas ma swoich przodków

O czym musimy pamiętać?

Dla dziecka, każde miejsce może być miejscem pamięci.

KAŻDY Z NAS MA PRZODKÓW, NIE KAŻDY JEDNAK O NICH WIE...

Pamiętamy rodziców, dziadków. Wiemy o nich. Jak wielu jednak, zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach, nie sięga tą wiedzą poza pokolenie swoich rodziców, dziadków, czasem pradziadków. O tych dawniejszych nie wiemy po prostu nic. Nie wiemy kim byli, jak wyglądali. Jakie było ich życie, radości, tragedie. A przecież taka niewiedza to też rodzaj osierocenia, tyle że mniej dotkliwy. Każdy z nas ma przodków, nie każdy jednak o nich wie. Nie ma rodów starszych i młodszych. Zwroty „stary ród”, „stara rodzina” znaczą w końcu tyle tylko, że ta rodzina przechowała pamięć o sobie, o swoich przodkach. Niektórym tę wiedzę przechowywać było łatwiej, zaczęli gromadzić ją wcześniej Zawsze był jednak tego gromadzenia początek, ktoś to rozpoczął. Ktoś zatrzymał proces zapominania. Bardzo szybki proces. Ktoś zapisał to, co przekazali mu starsi od niego. (…) Zaczynamy interesować się tymi sprawami wtedy, gdy sami jesteśmy już w podeszłym wieku. Wtedy jednak najczęściej nie ma już kogo pytać.

Zachowanie pamięci narodu i przechowanie jego dziedzictwa jest obowiązkiem nie tylko władzy publicznej, ale i całego społeczeństwa. (...) Definicja miejsca pamięci narodowej obejmuje : obiekty budowlane, groby i cmentarze wojenne oraz inne przedmioty upamiętniające postaci i wydarzenia znaczące zarówno dla Państwa i Narodu Polskiego, jak i innego niż polski narodu. (Z ustawy sejmowej o miejscach pamięci narodowej)

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie."

Search

MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W BĘDZINIE CZ. I

Pomnik upamiętnia polskich żołnierzy walczących w tzw. wojnie obronnej, we wrześniu 1939 roku. Obiekt powstał z inicjatywy Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Kolumna polskiego króla

Golgota Wschodu

+info

+info

MIEJSCA PAMIĘCI W BĘDZINIE CZ. II

+info

Opis obiektu: Figura - pomnik upamiętniająca poległych w Powstaniu Styczniowym 5 maja 1864 roku. Położenie: Będzin, skrzyżowanie ul.Małachowskiego z ul. Modrzejowską, przed dworcem PKP

Opis obiektu: Głaz z tablicą upamiętniający więźniów KL Auschwitz-Birkenau - podobozu w Łagiszy zamordowanych w latach 1941-45. Położenie: Będzin-Łagisza, ul.Pokoju, przy Elektrowni "Łagisza."

Search

Search

MIEJSCA PAMIĘCI W BĘDZINIE CZ. III

Search

Search

Search

Search

"Ci, którzy nie pamiętają swojej historii, są skazani na jej powtarzanie."

Search

Dziękujemy za udział w zajęciach.

PAMIĘTAJ O TYCH CO ODESZLI INACZEJ NAPRAWDĘ BĘDĄ JUŻ MATRTWI !!!