Want to make creations as awesome as this one?

мультимедійна виставка

Transcript

Мед – природний продукт, що здавна цінується людством. Він має багато корисних властивостей, які особливо знадобляться в осінньо-зимовий період, коли організм стає вразливим до застудних та вірусних захворювань. Матеріали нашої мультимедійної виставки розкажуть про цінні властивості меду та допоможуть визначитися, які судження про нього відповідають дійсності, а які є міфами.

Полтавська ОУНБ імені І. П. КотляревськогоВідділ документів із природничих та аграрних наук

Бджолиний мед - складний природний продукт, у складі якого виявлено більше трьохсот різних компонентів. Мед – це солодка в’язка рідина з приємним запахом (букетом), яку медоносні бджоли виробляють з квіткового нектару або паді. Нектар являє собою цукристу рідину, що виділяється нектарниками рослин для приваблення комах-запилювачів. Крім цукрів, нектар містить органічні кислоти, вітаміни, пігменти, ароматичні речовини, мінеральні солі.Падь – цукриста рідина, яку виділяють у вигляді дрібних крапель на листя рослин різні види попелиць, червеців та інших комах, які живляться рослинними соками. Досліджено, що в паді міститься більше компонентів, ніж у нектарі (понад 20 амінокислот, азотисті речовини, ферменти, органічні кислоти, мінеральні речовини).

Хімічний склад меду залежить від рослини, з якої бджола збирає нектар. Всього в ньому налічується близько 300 речовин. Мед складається в основному з фруктози та глюкози, але також містить фруктоолігосахариди та багато амінокислот, вітамінів, мінералів і ферментів. Більшість сполук в його складі працюють разом, щоб забезпечити синергічний антиоксидантний ефект.З давніх часів мед використовувався, як їжа і ліки. Людське використання меду простежується приблизно 8000 років тому, яке фіксують картини кам'яного віку багатьох культур. Приклад – зображення на стіні в печері Куевас-де-ла-Аранья (Іспанія), що датується 6-м тисячоліттям до н. е.

В Давній Греції без меду не обходився майже кожен лікарський засіб.Ономель - давньогрецький напій, що складається з медового та неферментованого виноградного соку. Його іноді використовували, як народний засіб від подагри та певних нервових порушень. Гіппократ, великий грецький вчений, прописував прості рецепти, віддаючи перевагу меду, призначеному, як оксимель (оцет і мед) від болю, гідромель (вода і мед) від спраги, і суміш меду, води та різних лікарських речовин від гострої лихоманки. Також він використовував мед від облисіння, як контрацепцію, для загоєння ран, як проносний засіб, від кашлю та болю у горлі, від захворювання очей, як місцеві антисептики, та як профілактику та лікування рубців.

Є багато згадок про мед і бджіл у священних писаннях індусів, а саме у Ведах, датованих близько 2000-3000 років до н.е. Ранні індуси вважали мед їжею богів. В індійських шлюбних церемоніях мед використовували, щоб відганяти злих духів і забезпечувати щасливу долю парі. Індійська філософія Аюрверда (умовно перекладається як "знання про життя") також згадувала мед. Стародавня ведійська цивілізація вважала мед одним із найпривабливіших природніх дарів людству.

Мед був важливим лікарським засобом в Стародавньому Китаї, про що свідчать наукові праці, датовані 2000 р. до н.е. Відповідно до китайської медицини, мед має збалансований характер (ні Інь, ні Янь), а діє відповідно до принципів елемента Землі, входячи в канали легенів, селезінки та тонкої кишки.Мед та тепле молоко стали традиційним старим лікувальним засобом Китаю для лікування гастриту та виразки шлунку, а споживання меду завжди було рекомендовано для лікування тривоги та безсоння.

Харчовим та лікувальним властивостям меду присвячено чимало публікацій. Пропонуємо вашій увазі деякі з них.Ознайомитися з цими виданнями можна в нашій бібліотеці.

У книзі розповідається про переробку бджолами нектару в мед, сорти бджолиного меду, його хімічний склад, зберігання, розпізнавання фальсифікованого меду, а також про використання цього продукту в медицині, косметології, кулінарії. Також подається цікава інформація про інші продукти бджільництва: віск, квітковий пилок, маточне молочко тощо та їхнє використання в побуті та з лікувальною метою.

46.91 П 78 Продукти бджільництва і їх застосування / уклад. С. І. Стегній. - Київ : Вища школа, 1993. - 127 с.

Всім відомо, що мед - дуже корисний продукт. Але чи не хочеться вам дізнатись більше про це чудо кожного разу, коли смакуєте його? Мед та його застосування в лікувальній практиці, історія медолікування та терапевтичний ефект меду для нашого здоров'я - це та багато іншого ви дізнаєтесь з маленької книжки-журналу "Мед смакує і лікує".

53.51 С 24 Світко, Олена. Мед смакує і лікує : рецепти лікування продуктами бджільництва / О. В. Світко. - Київ : Дім, сад, город, 2007. - 34 с.

Книга містить інформацію про застосування продуктів бджільництва в косметиці, рецепти напоїв від Євгена Товстухи, лікувальні засоби за рецептами Олександра Зубицького, користь меду при різних захворюваннях (залежно від сорту та властивостей) – інформація на вибір і будь-який смак...

53.59 С 60 Солодкий, духмяний, цілющий / ред. М. І. Халимоненко. - Київ : Дім, сад, город, 2011. - 50 с.

У книзі йдеться про корисні та лікувальні властивості меду та продуктів бджільництва, наведені приклади їхнього використання в рецептах народної медицини.

53.59 У 593 Унижук, Виктор Иванович. Лечение медом / В. И. Унижук, Н. А. Унижук. - Москва : Издат. дом МСП, 2002. - 128 с.

Перший розділ книги містить загальну інформацію про біологію бджіл, склад меду, його властивості. У другому розділі описуються лікувальні властивості меду, його застосування при різних захворюваннях. Також книга розповідає про застосування з лікувальною метою інших продуктів бджільництва: бджолиної отрути, воску, прополісу та квіткового пилку.

46.91 П 927Пчелы, мед и здоровье человека / сост. Г. В. Вагин. - Москва : Калита, 1994. - 224 с.

Бджільництво — не тільки важлива галузь сільського господарства, але й чудове хобі для того, хто небайдужий до природи і власного здоров’я. Робота з бджолами — захоплива справа для людей різного віку. У цій книжці зібрано найціннішу інформацію, яка допоможе організувати пасіку й одержувати продукти бджільництва найвищої якості. Досвідчені бджолярі також знайдуть на сторінках видання багато корисної інформації.

46.91я2 Б 80 Баламутов, М. Є. Універсальна енциклопедія практикуючого бджоляра : пер. з рос. / М. Є. Баламутов. - Донецьк : БАО, 2010. - 336 с.

46.91Б61Білик, Е. В. Великий сучасний довідник бджоляра : пер. з рос. / Е. В. Білик. - Донецк : БАО, 2014. - 528 с.

На сторінках цього фундаментального довідника подаються відомості про життя бджолиної сім’ї, облаштування пасіки, сезонні пасічні роботи, про боротьбу із хворобами і шкідниками бджіл, одержання меду та інших цінних продуктів бджільництва. При створенні книжки враховано останні тенденції сучасного бджільництва.

Статті з періодичних видань

Адамчук, Л. О. Застосування меду в оздоровчому харчуванні / Л. О. Адамчук, О. І. Акульонок, Я. Бріндза // Пасіка. - 2018. - № 1. - С. 19-20.Альшанова, О. Вимоги до меду / О. Альшанова // Пасіка. - 2020. - № 2. - С. 4-6.Відповідність якості українського меду вимогам національного стандарту ДСТУ 4497:2005 / Л. Лесніцька [та ін.] // Продовольча індустрія АПК. - 2018. - № 4. - С. 32-36.Ощипко, В. Цілющі властивості меду / В. Ощипко // Український пасічник. - 2019. - № 3. - С. 23-27.Пономарьов, С. Щоб бджоли були здоровими, а мед – солодким / С. Пономарьов // Агробізнес сьогодні. - 2018. - Лип. (№ 13). - С. 76-77.Як правильно зберігати мед // Пасіка. - 2018. - № 9. - С. 22-23.

Хімічний та біологічний склад меду робить його не лише відмінним живильним, але і важливим фармакологічним об'єктом, що має імунобіологічні і протимікробні властивості. Важливо те, що за біологічним складом мед схожий на сироватку крові. Мед містить понад 70 речовин, що сприятливо впливають на організм. У медові виявлена фруктоза - 40%, глюкоза - 35%, невелика кількість сахарози і мальтози, він також містить до 2% мінеральних солей і до 20% води. У складі меду є наступні ферменти: інвертаза, діастаза, каталаза, оксидаза і протеолітичні ензими, всі ці ферменти необхідні для нормальної роботи організму. Поряд з ферментами також виявлений вміст наступних вітамінів: В1, В2, В3, В5, В6, Вс, Е, К, С і каротин. У медові містяться чинники зростання, антибіотики і білки. Слід зазначити, що мінеральні елементи і вітаміни знаходяться у найвідповіднішій формі для засвоєння їх організмом.

Окрім цукру, зрілий натуральний мед містить від 16 до 20% води. Також в медові містяться: азотисті речовини — в межах від 0,04 до 1,56%, в середньому 0,40%; зольні речовини з коливаннями від 0,02 до 0,80%, в середньому 0,19% (при спалюванні меду вони залишаються у вигляді золи, у складі якої знаходять залізо, марганець, сірку, фосфор, калій, кальцій і інші елементи); декстриноутворюючі речовини в кількості до 4% (вміст їх в медові вище за цю норму говорить про підмішування паді і непридатності меду для зимовки бджіл); органічні кислоти — яблучна, лимонна, щавлева, молочна та інші, в середньому близько 0,10%. Хімічний склад меду змінюється і залежить від того, з яких квітів, в якій місцевості і в яку пору року він зібраний. Залежно від того, з яких рослин зібраний нектар, мед набуває тих або інших цілющих властивостей.

Лісовий мед хороший при підвищеному артеріальному тиску, його часто рекомендують гіпертонікам. Також допомагає при лікуванні органів дихання.

Липовий мед відзначається сильними поживними і лікувальними властивостями – має виражену жарознижувальну, відхаркувальну, протизапальну та антибактеріальну дію.

Акацієвий – просто універсальний мед, що підходить для лікування більшості захворювань, заспокоює при нервових розладах і рятує від безсоння.

Луговий мед – це найбільш поширений і популярний продукт, який добре впливає на печінку, серце, органи дихання; також він є чудовим антисептиком при захворюваннях шкіри.

Фацелієвий мед світло-зеленого або білого кольору. Дає суттєвий ефект при лікуванні серцево-судинних захворювань, серця і мозку, зміцнює пам'ять.

Гречаний мед має особливі лікувальні властивості. Порівняно зі світлими медами має значно більше білків, мікроелементів і особливо заліза.

Конюшиновий мед хороший при дієтичному харчуванні і використовується при проблемах із травленням.

Соняшниковий мед має насичений жовтий колір, рекомендується при порушеннях процесів обміну речовин в організмі, а ще для зміцнення імунітету.

Натискайте кнопку "правда" або "міф", щоб перевірити свої знання

Мед не має терміну придатності.

Якщо зберігати мед в сухому, прохолодному приміщенні без доступу сонячного світла і використовувати скляний, порцеляновий чи фаянсовий посуд – мед може зберігатися практично вічно.

Мед – надзвичайно потужне джерело вітамінів.

Стверджувати, що мед є бездонним джерелом вітамінів, можуть лише недобросовісні продавці. Безумовно, вітаміни в продукті присутні, однак вважати, що мед здатний повністю забезпечити ваш організм корисними речовинами: вітамінами, мікро- і макроелементами – досить безвідповідально.

Мед калорійніший за цукор.

Столова ложка цукру має 45 ккал, меду – 64 ккал. При цьому мед не створює повноцінного відчуття ситості, бо викликає менший викид інсуліну та лептину. Тож його легше переїсти, ніж звичайних солодощів.

Рідкий мед кращий, ніж закристалізований.

Кристалізація – нормальний процес, що відбувається з медом під впливом часу. Увесь рік рідким може бути лише акацієвий мед. Мед з різнотрав’я чи соняшнику, наприклад, кристалізується вже через три тижні. Тому якщо взимку ви бачите в продажу рідкий мед, краще не купуйте його – це ознака фальсифікації.

Мед стає небезпечним для здоров’я, якщо його нагріти до температури вище 40 °С.

Хоча існує поширена думка, що під час нагрівання (наприклад, додавання в гарячий чай) мед виділяє небезпечні сполуки, вона не має ґрунтовного наукового підтвердження. Під час нагрівання руйнується частина вітамінів та інших корисних сполук, але не більше того. Що відбувається з медом в процесі нагрівання? У ньому може утворюватися гідроксиметилфурфурол. Ця сполука вважалася потенційно небезпечною для людини, але дослідження цього не підтвердили. Окрім цього, гідроксиметилфурфурол утворюється в багатьох продуктах, наприклад, якщо ми просто підсмажуємо шматочок хліба.

Мед має потужну антибактеріальну дію.

Дослідження показують, що мед є ефективним для гальмування росту десятків штамів бактерій, лікування хронічних ран, пролежнів, опіків та запалень, а також себорейного дерматиту.

Наближається зима й цього року вона точно не буде простою. Адже крім коронавірусу українців атакують й інші сезонні вірусні інфекції, які ніхто не скасовував. Тож запрошуємо скористатися джерелами інформації, в тому числі й документами з фонду нашої бібліотеки, які інформують про застосування меду у лікувальних і профілактичних цілях.Вживайте мед та залишайтеся здоровими!