Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Start

w chrzcie otrzymujemy nowe życie

· Contact

· Team

· Data

· Map

· Timeline

· Comparison

· Process

· Video

· Image

· Quote

· Text

Witam Cię na naszej kolejnej katechezie.Na początek odmów jedną dziesiątkę różańca świętego.

Na dzisiejszej lekcji dowiesz się:1.Co to jest chrzest?2.Jakie są skutki przyjęcia chrztu?3.Jak brzmi formuła chrztu?4.Poznasz symbole chrztu.

Przypomnijmy sobie wiadomości na temat pierwszego sakramentu.

Woda

Polanie głowy wodą uświadamia, że Bóg oczyszcza człowieka z grzechu pierworodnego.

Biała szatka

Nałożenie białej szaty symbolizuje chwałę zmartwychwstania i przemianę człowieka.

Krzyżmo święte

Namaszczenie krzyżmem (olejem) jest symbolem mocy Ducha Świętego.

Paschał

Wręczenie zapalonej od Paschału świecy chrzcielnej wyraża włączenie w tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

1. Czyli kto może udzielić chrztu świętego?2. Biskup,kapłan i diakon, ale przypominam, że każdy człowiek ma do tego prawo.3. Warunkiem do chrztu przez osoby świeckie są okolicznościach niebezpieczeństwa śmierci. Ochrzcić może każda osoba, nawet nieochrzczona, mająca wymaganą intencję, używając trynitarnej formuły chrzcielnej: Ja Ciebie chrzczę w Imię Ojca+ i Syna+ i Ducha Świętego.4. Kolejny warunek to polanie wodą głowy osoby, którą chrzcimy.Nie olej, zupa czy mleko tylko zwykła woda!

Kto jest szafarzem chrztu?

Stanisława Leszczyńska nazywana Aniołem Życia. W Auschwitz przyjęła ok. trzech tysięcy porodów. Ani jedno dziecko nie urodziło się martwe. Nie umarła też żadna rodząca.Bez wzgledu na wiarę i pochodzenie matki zawsze chrzciła dziecko.

Write a subtitle

+ info

Oglądnij film.

Na chrzcie świętym kapłan zapytał twoich rodziców i chrzestnych o co proszą Kościół, a oni odpowiedzieli, że proszą dla ciebie o chrzest. Kapłan poznał twoje imię i uczynił na twoim czole znak krzyża. Ten sam znak uczynili twoi rodzice i chrzestni.Wiecie, że każdy człowiek rodzi się z grzechem pierworodnym. Wiedzieli o tym twoi rodzice i rodzice chrzestni., stąd w twoim imieniu wyrzekli się zła i szatana, bo chcieli, abyś ty był dzieckiem Bożym. Kapłan polał twoją główkę wodą święconą, chrzcząc cię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Cała Trójca Święta zamieszkała w twoim sercu, a więc stałeś się umiłowanym dzieckiem Boga. Na dowód tego kapłan namaścił cię świętym olejem. Skoro zmazany został grzech pierworodny, twoje serce stało się czyste. Symbolem czystego serca jest biała szatka nałożona na ciebie przez rodziców. Niejedna mama przechowuje tę białą szatkę. Teraz już wiecie, co ona oznacza.

Twój chrzest święty.

Od paschału wasz tatuś zapalił świecę. Płonąca świeca jest znakiem Chrystusa. Od tego momentu ty masz być światłem Chrystusa, zaprasza cię, byś próbował w swym życiu naśladować Chrystusa, a On Tobie będzie w tym pomagał.

+ info

Skutki chrztu uwolnienie od grzechu pierworodnego, synostwo Boże, wszczepienie w Jezusa Chrystusa, wszczepienie w Kościół święty oraz udział w posłannictwie Chrystusa i Kościoła

+ info

Wszyscy z pewnością niejednokrotnie pletliście wianki z dmuchawców, robiliście gwizdki z jego łodyżek. Kiedy dmuchawiec przekwita, jego główka staje się podobna do białego pysznego baloniku, ponieważ płatki stają się podobne do spadochronów, do których przyczepiono nasiona. Niewiarygodnie, że te maleńkie ziarenka są przedmiotem ogromnej troski naszego Stwórcy. Nie myślcie sobie, że Bóg po prostu przyczepił ten „spadochronik” do nasion dmuchawca: „Leć, kiedy chcesz i dokąd chcesz!” Po prostu ten „spadochronik” nigdzie nie poleci. Do tego powinny być szczególne warunki. Po pierwsze, nasiona powinny dojrzeć. One mocno trzymają się główki dmuchawca, dopóki nie będą one całkowicie gotowe do szybkiej wędrówki. Po drugie, powinna być sprzyjająca pogoda. Bóg nauczył dmuchawca nie otwierać swego „koszyczka” z nasieniem w zimną i pochmurną pogodę, aby żadne nieposłuszne ziarenko nie mogło się oderwać i polecieć. Po trzecie, powietrze nie powinno być zbyt wilgotne, ponieważ nawet dzieci wiedzą, że mokry „spadochronik” daleko nie poleci. Dlatego w deszczową pogodę dmuchawiec mocno trzyma swoje „spadochroniki” w złożonej postaci. I, po czwarte, wiatr powinien być o określonej sile, wystarczającej do tego, aby nasiona pozostawiły swój wygodny „koszyczek”I oto wreszcie przyszła ciepła sucha pogoda, wieje lekki wiaterek, świeci słońce. „Spadochroniki” z nasieniem jeden po drugim odrywają się od roślinki i udają się w daleką podróż, aby w następnym roku zakwitnąć na łąkach, polach, krawędziach lasu, w miastach, aby upiększać świat i cieszyć ludzi swoim pięknem, aby dać życie innym „spadochronikom”. Lećcie, małe „spadochroniki” z nasieniem dmuchawca! Wasz Stwórca zatroszczył się o to, aby wasza wędrówka była szczęśliwa!Pomyśleć tylko, kiedy nasz Bóg z taką miłością przygotował wszystko dla życia maleńkiego nasienia dmuchawca, to jak bardzo On troszczy się o tych, kogo stworzył na swój obraz i podobieństwo – o nas z Wami! On przygotował nas do długiej wędrówki przez życie i w każdej chwili strzeże i chroni nas.

Jak nasiona dmuchawca...

+ info

1.Chrzest to fundament naszej wiary.Wyróżnaimy następujące rodzaje chrztu:uroczysty lub z wody- jest ważnie udzielany jedynie przez obmycie w prawdziwej wodzie z zastosowaniem koniecznej formy słownej;krwi- męczennicy za wiarę w Chrystusa, umierający bez chrztu z wody, dostępują oczyszczenia z grzechów;pragnienia- ludzie uczciwi, otwarci na prawdę, gotowi czynić każde dobro rozpoznane w sumieniu przyjęliby chrzest, gdyby tylko usłyszeli o nim2.Formuła chrztu:„(mówi się imię chrzczonego) … ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”

Notatka do zeszytu

+ info

Jesteś coraz starszy.Przejmujesz odpowiedzialność za swoje czyny.To samo dotyczy Twojej wiary.Już nie rodzice czy chrzestni będą w Twoim imieniu wyznawać wiarę , ale Ty sam.Od Ciebie, Twojej postawy zależy czy inni ludzie zobaczą w Tobie chrześcijanina.Nie zmarnuj daru jakim jest chrzest!Trzymaj sie mocno Boga i Jego zasad!

Z Panem Bogiem.