Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Magiczna misja w BiblioteceUniwersyteckiej w Poznaniu

START

Escape room on-line

Wyobraź sobie, że jesteś SUPERBOHATEREM, który otrzymał nowe zadanie. Musisz uwolnić swoich przyjaciół, ale do tego potrzebne jest zaklęcie. Niestety, nie znasz go, a książka, w której jest zapisane schowana jest w sejfie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Wyruszasz po zaklętą księgę.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Przygotuj kartkę i coś do pisania

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu to największa biblioteka naukowa Wielkopolski. Ma ponad 100 lat. Została zbudowana w 1902 roku, a od roku 1919 po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stała się częścią Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu przez ponad 100 lat istnienia zgromadziła w swoich zbiorach (wraz z bibliotekami wydziałowymi) blisko 5 milionów woluminów w tym ok. 450 tysięcy dokumentów specjalnych różnego rodzaju, różnej daty i pochodzenia oraz o różnym stopniu wartości poznawczej i zabytkowej – od średniowiecza do czasów najnowszych.

Najstarsze obiekty pochodzą z przełomu X/XI wieku. Są to pergaminowe rękopisy muzyczne. Najstarszy starodruk pochodzi z 1475 roku, to polonik (fragment kalendarza) z 1500 roku. Pierwszy druk w języku polskim pochodzi z 1534 roku. Na prawym zdjęciu znajdziesz Dyplom Stefana Batorego dla cechu sukienników poznańskich wystawiony w Toruniu 10 XI 1576, który potwierdza przywileje nadane sukiennikom przez radę miasta Poznania 1344 r. Unikatowy charakter mają materiały związane z Targowicą, czy zbiór fotografii poznańskich (ok. 1875-1880) i pocztówek z przełomu XIX/XX wieku.--

A teraz pierwsze zadanie:Przy jakiej ulicy w Poznaniu znajduje się Biblioteka Uniwersytecka?

ul. Franciszka Ratajczaka

Znajdź na mapie migający punkt i odczytaj nazwę ulicy !

Franciszka Ratajczaka

Liczba liter "k" w nazwie ulicy to piersza cyfra szyfru do sejfu.

Zapisz cyfrę!!

Brawo! Udało się!

Znalazłeś Bibliotekę Uniwersytecką. Kolejne zadanie znajdziesz w Czytelni Komiksów i Gazet.

Wejdź po schodach i skręć w prawo.

To Czytelnia Komiksów i Gazet.

Przyjrzyj się uważnie! Na zdjęciu ukryta jest krótka nazwa tej czytelni.

NOVA

NOVA to ponad 16 tysięcy polskich i zagranicznych komiksów. Albumy, zeszyty, mangi, ziny, powieści graficzne, artbooki, książki i czasopisma o komiksie.

Wykorzystując SZACHOWNICĘ POLIBIUSZA odgadnij kolejną cyfrę szyfru. Odczytaj cyfry przypisane do danej litery (kolumna i wiersz). Wszystkie cyfry zsumuj. Jeżeli wynik będzie dwucyfrowy również je dodaj tak, aby otrzymać jedną cyfrę.

Poszukiwany wyraz to NOVA

Zapisz cyfrę!

Przykład : SOWAS to cyfry 4 i 3O to cyfry 3 i 4W to cyfry 5 i 2A to cyfry 1 i 1

4+3+3+4+5+2+1+1=23=2+3=5szukana cyfra dla słowa SOWA to 5

Na kolejnym zdjęciu przedstawione są kapsułki.Znajdź migającą!

zapisz cyfry!

Wiesz czym jest kapsułka? To rodzaj katalogu, w którym na kartach katalogowych w kolejności alfabetycznej spisane są wszystkie książki zebrane w bibliotece. Kartki katalogowe włączono do metalowych kapsułek otwieranych specjalnym kluczykiem. Na ich grzbietach napisane są kolejne litery alfabetu łacińskiego opisujące zawartośc kapsułki.Czy wiesz, że w tej bibliotece niektóre kapsułki mają ponad 100 lat! Dziś katalog jest niezwykle ciekawym obiektem historycznym

Numer wybranej kapsułki to kolejne cyfry szyfru.

282

zapisz cyfry!

Przed Tobą ostatnie zadanie.Obejrzyj krótki film i odpowiedz na zadanie później pytanie.https://www.youtube.com/watch?v=x6ClUrfqHeg

(musisz kliknąć na link, a potem tu wrócić)

Czy pamiętasz, jak nazywają się książki np. w formie butelki czy napisane na papierze toaletowym?

Liczba liter w nazwie tworzy ostatnie cyfry kodu do sejfu.

zapisz cyfry!

Znasz już wszystkie cyfry kodu.Zobacz, czy uda Ci się otworzyć sejf.

ERROR

ERROR

ERROR

ERROR

ERROR

ERROR

ERROR

ERROR

Jesteś prawdziwym SUPERBOHATEREM!

Udało Ci się otworzyć sejf!

Sejf, który znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej to ognioodporna szafa pancerna wyprodukowana w Berlinie, w pierwszej słynnej niemieckiej fabryce sejfów, która powstała w 1833 roku.Sejf pochodzi z czasów pruskiej Biblioteki Cesarza Wilhelma (1898-1902).Sejf posiada znak firmowy - herb z kluczem, który trzyma niedźwiedź wspięty na tylnych łapach. Niedźwiedź jest symbolem Berlina.

Zdobyłeś czarodziejską księgę i możesz uratować swoich przyjaciół!Musisz tylko odczytać zaklęcie!

Zacznij od początku

KONIEC