Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

LITERATURA FAKTU

OPOWIADANIA I WIERSZE

POWIEŚCI OBYCZAJOWE

POWIEŚCI BIOGRAFICZNE

POWIEŚCI HISTORYCZNE, FANTASTYCZNE, GROZA I KRYMINAŁ

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Biblioteka Pedagogiczna Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach

Powieści historyczne

Bibliotekarka z Auschwitz / Antonio G. Iturbe ; przełożyła Marta Szafrańska-Brandt. - Kraków: Wydaw. Literackie, 2020. Podróż ludzi Księgi / Olga Tokarczuk. - Kraków: Wydaw. Literackie, 2019. Komysze : trylogia ukraińska. Cz. 1 / Józef Łobodowski. - Kraków: Inst. Literatury, 2020. W stanicy : trylogia ukraińska. Cz. 2 / Józef Łobodowski. - Kraków: Inst. Literatury, 2020. Droga powrotna : trylogia ukraińska. Cz. 3 / Józef Łobodowski. - Kraków: Inst. Literatury, 2020. Słowik / Kristian Hannah. - Warszawa : Świat Książki, 2020.

Przejdź do OPAC

"Bibliotekarka z Auschwitz" to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o nastolatce, która aby ocalić jedne z bardzo nielicznych skarbów w obozie Auschwitz - książki - gotowa była ryzykować swoim życiem.Jest to książka o odwadze, nadziei i cichej walce a także o dojrzewaniu, dostarczająca wielu emocji i bardzo poruszająca. Jest ona również ważnym świadectwem epoki Holokaustu.

Młodzieńcza powieść, napisana 30 lat temu, jest prawdziwą kopalnią motywów, które Olga Tokarczuk rozwijała w swoich kolejnych utworach, zdobywając przy tym międzynarodowe uznanie i uwielbienie czytelników.

Żywe realia historyczne pulsują w opowieści o małym Polaku z Jejska, a przetworzone w niej motywy autobiograficzne sprawiają, że historia podszyta jest szczerymi emocjami. Łobodowski w swoim cyklu powieściowym wykorzystał wspomnienia z dzieciństwa, by odmalować barwny świat Kozaków, Ormian, Ukraińców, Polaków, Żydów, prawosławnych i katolików żyjących razem na tle wspaniałej przyrody Kubania, limanów, stepów i komyszy.

Dwie siostry, Isabelle i Vianne dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności. Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka…

Powieści fantastyczne, groza i kryminał

Czerwone słońce / Paulina Hendel. - Poznań : Czwarta Strona-Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, cop. 2017.Czerwony Pająk / Katarzyna Bonda. - Warszawa : Muza, 2018.Gałęziste / Artur Urbanowicz. - Czerwonak : Vesper, 2019.Inkub / Artur Urbanowicz. - Czerwonak : Vesper, 2019.Pusta noc / Paulina Hendel. - Poznań : Czwarta Strona - Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, cop. 2017.Rana / Wojciech Chmielarz. - Warszawa : Marginesy, 2019.Upadek Gondolinu / J.R.R. Tolkien ; pod redakcją Christophera Tolkiena ; z ilustracjami Alana Lee ; przełożyła Agnieszka Sylwanowicz "Evermind". - Warszawa : Prószyński Media, 2019.

Przejdź do OPAC

Druga odsłona bestsellerowej serii "Żniwiarz". Słowiańskie demony nie dają o sobie zapomnieć. Magda wraca do życia w innym ciele, zmienia się również jej charakter. Razem z Feliksem chcą odszukać i unicestwić Pierwszego. Wreszcie trafiają na Mateusza, który po wydarzeniach z poprzedniego roku wyprowadził się z Wiatrołomu. Mężczyzna wciąż nosi w sobie wspomnienia Pierwszego i wie, że żniwiarz chciał odnaleźć kogoś o imieniu Gerard. We troje wyruszają więc na poszukiwania, a na świecie z niewiadomych przyczyn pojawia się coraz więcej nawich.

Córka Saszy Załuskiej zostaje uprowadzona przez nieznanych sprawców i mimo wzmożonych wysiłków policji nie udaje się jej odnaleźć. Prywatne śledztwo Saszy wykazuje, że porwanie dziewczynki jest powiązane z zagadkowym samobójstwem byłego oficera wywiadu, pseudonim Dziadek, niegdyś przełożonego Załuskiej...

Powieść grozy na baśniowych ziemiach Suwalszczyzny, z zaskakującym zakończeniem godnym mistrzów gatunku.

Dwie epoki. Dwie historie. Jedna wioska. Jedna czarownica. Jedna klątwa. [...] Nad Suwalszczyzną za kilka dni pojawi się zorza polarna. W Jodoziorach, małej wiosce na prowincji, zostają znalezione spopielałe zwłoki małżeństwa. Wśród lokalnej społeczności miejsce to owiane jest złą sławą, słynie ze szczególnego nasilenia przemocy, chorób, zaginięć i samobójstw. Mówi się też o zjawiskach nadprzyrodzonych – niezidentyfikowanym zielonym świetle, odgłosach niewiadomego pochodzenia, a także o nawiedzonym domu. Miejscowi wierzą, że to on rozsyła wokół negatywną energię, która wydobywa z ludzi najgorsze instynkty.

Pierwsza odsłona serii Żniwiarz! [...] Na pierwszy rzut oka Magda jest zwykłą dwudziestolatką. Czas wypełnia jej praca w małej księgarni oraz obowiązki domowe. To jednak tylko pozory, gdyż w wolnych chwilach, zamiast spotykać się z rówieśnikami, Magda tropi upiory rodem ze słowiańskich wierzeń. Z krainy umarłych ucieka najpotężniejsza istota, z jaką żniwiarze kiedykolwiek musieli się zmierzyć. Tymczasem między Magdą a Mateuszem, tajemniczym chłopakiem, który niedawno wprowadził się do miasteczka, zawiązuje się nić sympatii. Dziewczyna pokazuje Mateuszowi świat słowiańskich wierzeń, nie mając pojęcia, że już wkrótce ona i jej przyjaciele znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

"Rana" to bezlitosne studium zła uśpionego w zaciszu domowego ogniska. Niepokojące i mroczne, odsłania najgłębiej skrywane tajemnice, o których nikt nie chce mówić. Nowa powieść jednego z najwyżej ocenianych i najchętniej czytanych współczesnych pisarzy odziera z wszelkich złudzeń.

"Upadek Gondolinu" jest dla miłośników twórczości Tolkiena najprawdziwszym Świętym Graalem. Przedstawiona w niej historia rozgrywa się tysiące lat przed wydarzeniami opisanymi we "Władcy Pierścieni" i opisuje losy elfickiego królestwa Gondolin, obleganego przez armię Morgotha.

Powieści biograficzne

O chłopcu, który poszedł z tatą do Aschwitz : prawdziwa historia / Jeremy Dronfield. - Kraków : Znak Litera Nova, 2019. Uwolniona : jak wykształcenie odmieniło moje życie / Tara Westover ; przełożyła Barbara Szelewa. - Warszawa : Wydaw. Czarna Owca, 2019. Żona wyklęta : kobieta, która kochała żołnierza niezłomnego / Anna Śnieżko. - Kraków : Znak Horyzont, 2018. Pozłacane lata / Karin Tanabe ; z angielskiego przełożyła Zofia Uhrynowska-Hanasz. - Warszawa : Świat Książki, 2019.

Przejdź do OPAC

Napisana na podstawie sekretnego dziennika Gustava Kleinmanna, opowiedziana z niezwykłą wrażliwością prawdziwa historia podróży w głąb piekła nazistowskich obozów, heroicznej walki o przetrwanie i niewiarygodnego ocalenia. Opowieść o miłości, która daje odwagę, by zejść do piekła. I siłę, by to piekło przetrwać.

We wspomnieniach zatytułowanych "Uwolniona" autorka opowiada historię wręcz magiczną. Tym z nas, dla których edukacja jest czymś oczywistym, trudno nawet sobie wyobrazić, ile poświęceń wymagało od Westover to, co osiągnęła. W inspirujący i wyjątkowy sposób przypomina nam ona, czym jest i czym powinna być dzisiaj edukacja.

To opowieść o miłości do żołnierza wyklętego, o sile wiary w najczarniejszych czasach stalinizmu. O poczuciu obowiązku wobec Ojczyzny tych, którzy nie zgadzali się na zniewolenie. To historia dwojga ludzi toczących walkę, za którą nikt im nie dziękował i której długo nikt nie docenił.

Na tle tętniącego życiem Wieku Pozłacanego, epoki, w której stare pieniądze zderzyły się z nowoczesnymi ideami, Tanabe stworzyła fascynującą, pasjonującą powieść o nadziei, poświęceniu i zdradzie - i wciągającą historię, jak jedna kobieta odważyła się postawić wszystko na szansę na lepsze życie.

Powieści obyczajowe

Barwy Mazur / Małgorzata Manelska. - Warszawa : Wydawnictwo WasPos, 2019.Bezkres nadziei / Joanna Jax. - Chorzów : Wydawnictwa Videograf, 2018.Białe zęby / Zadie Smith ; przekład Zbigniew Batko. - Wyd. 7. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2017.Czas darowany nam / Barbara Rybałtowska. - Wyd. 2. - [Warszawa] : Wydawnictwo Axis Mundi, copyright 2019.Dolina spokoju / Joanna Jax. - Chorzów : Wydawnictwa Videograf, 2018.E. E. / Olga Tokarczuk. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2020.Gwiazdy nadziei : [powieść] / I. M. Darkss [pseudonim]. - Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, copyright 2019.Kocham cię mimo wszystko / Małgorzata Lis. - Kraków : ePSe, 2019.

Przejdź do OPAC

Tom 5 sagi "Zemsta i przebaczenie". Wojna dobiegła końca, Europa podnosi się ze zgliszcz, a bohaterowie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jednak nie wszyscy tak wyobrażali sobie pokój i nowy podział świata. Dla niektórych koszmar wciąż trwa. Inni szukają swojego miejsca na ziemi. Jednak odżyła nadzieja, że to, co najgorsze, już minęło. Czy stojąc w obliczu nowych możliwości i kolejnych zagrożeń, wybiorą to, co w życiu najważniejsze? A może po burzliwym i trudnym czasie zwycięży chęć odnalezienia spokoju, nawet kosztem utraty najbliższych? To opowieść o granicach człowieczeństwa i o tym, jak wiele można poświęcić, by uratować ukochaną osobę.

Opowieść o ludziach, którym przyszło żyć w świecie nienawiści i pogardy dla drugiego człowieka. Kontynuacja losów bohaterów "Zapachu Mazur"- Julianny, Krzysztofa, Trudy. Obraz współczesnych Mazur przeplata się tu z dramatycznymi wydarzeniami schyłku Prus Wschodnich.

Tom 6 sagi "Zemsta i przebaczenie". Bohaterowie próbują odpowiedzieć sobie na pytania, co jest w życiu najważniejsze i czym dla nich jest prawdziwe szczęście. Niektórym z nich przyjdzie zapłacić za to najwyższą cenę, a tkwiące w ludzkich duszach demony kolejny raz dadzą o sobie znać. Inni po wielu życiowych dramatach odnajdą spokój i swoje miejsce na ziemi.

Pełna epickiego rozmachu, doceniona przez czytelników i krytyków, znajduje się na liście 100 najlepszych angielskich powieści wszech czasów magazynu „Time”. Powieść o losach trzech rodzin emigrantów wypełniają miłość, skomplikowane relacje rodzinne i pytania o tożsamość we współczesnym świecie, a wszystko to na tle buzującego życiem, fascynującego wielokulturowego Londynu.

Kontynuacja losów bohaterek Sagi Barbary Rybałtowskiej, opisanych w książkach „Bez pożegnania”, „Szkoła pod baobabem”, „Koło Graniaste” i „Mea culpa”.

Amara po latach spędzonych w szkołach z internatem wraca do rodzinnego domu. Nie jest to jednak miejsce, w którym czuje się akceptowana. Nigdy nie zaznała rodzinnego ciepła czy wsparcia. Wróciła tylko z jednego powodu. Dla niego. Dla Jaksa. Pokochała go od pierwszego wejrzenia i nigdy nie potrafiła o nim zapomnieć.

Tajemnica ludzkiej osobowości. Odkrywanie sensu życia i świata. Powieść, która utorowała Oldze Tokarczuk uznanie czytelników i krytyków. Wrocław, rok 1908. Piętnastoletnia Erna Eltzner, z pozoru nie wyróżniająca się niczym szczególnym córka niemieckiego fabrykanta, zaczyna przejawiać zdolności mediumicznie. Dziewczyna dojrzewa wraz ze swoim stuleciem - równie nieukształtowanym i zagadkowym jak ona. W dziwny sposób bardziej niż świat zmarłych odbija świat żywych: lęki, pragnienia i tęsknoty ludzi żyjących podobnie jak my na przełomie epok.

Małgorzata Lis stworzyła portret miłości tak głębokiej, że zdolna jest przetrwać największe życiowe burze, i wiary tak prawdziwej, że można zaryzykować dla niej wszystko. To opowieść o dojrzewaniu w uczuciu do drugiego człowieka i do Boga, a także o tym, czego nie wiemy o sobie nawzajem i o sobie samych, dopóki nie przyjdzie nam walczyć o szczęście mimo wszystko.

Powieści obyczajowe

Marzycielka / Katarzyna Michalak. - [Warszawa : KEL Katarzyna Lesiecka], cop. 2019. Morze kłamstwa / Joanna Jax. - Chorzów : Wydawnictwa Videograf SA, 2018. Narodziny gniewu / Joanna Jax. - Chorzów : Wydawnictwa Videograf, 2018. Niewierność : uwikłani w historię / Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska. - Katowice : Sonia Draga, 2019. Otchłań nienawiści / Joanna Jax. - Chorzów : Wydawnictwa Videograf, 2018. Rzeka tęsknoty / Joanna Jax. - Chorzów : Wydawnictwa Videograf, 2018. Wybór / Nicholas Sparks ; z angielskiego przełożyła Elżbieta Zychowicz. - Wyd. 21 . - Warszawa : Albatros, 2020. Zapach Mazur : mazurska opowieść o miłości i wojnie / Małgorzata Manelska. - Warszawa : Wydaw. WasPos, 2018.

Przejdź do OPAC

Samotność… Jeżeli Ewie Kotowskiej wydawało się, że poznała jej smak, była w błędzie. Teraz dopiero, gdy straci ukochanego mężczyznę i najbliższych przyjaciół, doświadczy prawdziwej samotności. Jednak los, dotąd tak okrutny, ma dla Ewy parę niespodzianek.

Tom IV sagi "Zemsta i przebaczenie". Bohaterowie kolejny raz stają przed trudnymi wyborami, a ich siłą napędową są miłość i przyjaźń. Czy uda się pozostać wiernymi wyznawanym dotychczas wartościom, czy też kolejny raz zwycięży egoizm i chęć chronienia życia za wszelką cenę? A może ludzkie tragedie pozwolą inaczej spojrzeć na drugiego człowieka i wyzwolić nowe pokłady altruizmu?

Tom I sagi "Zemsta i przebaczenie". [...] pisarka osadziła fabułę powieści w kilku krajach, pokazując losy dwóch spokrewnionych z sobą mężczyzn i ich potomków na przestrzeni kilkudziesięciu lat.Julian Chełmicki i Emil Lewin są przyrodnimi braćmi, ale oprócz wspólnego ojca dzieli ich wszystko – pozycja społeczna, stopień zamożności, wyznawane wartości. Dzień, w którym dwaj młodzi chłopcy dowiadują się o swoim istnieniu, diametralnie zmienia ich życie, kładzie się cieniem na ich losie i wpływa na przyszłe pokolenia.

Opowieść o (nie)wierności, powinności, przeznaczeniu, zawiłościach ludzkich uczuć i wyborów. Szara, kolorowa, ale nigdy czarno-biała. W tle kilkadziesiąt lat powojennej historii: PRL – jego zdobycze, triumfy, absurdy, grzechy i przewiny, czasy przełomu i wolności.

Tom II sagi "Zemsta i przebaczenie". Apogeum II wojny światowej. Ludzie próbują odnaleźć się w świecie, w którym rządzi nazistowski terror, a życie ludzkie wydaję się kruche i niepewne. Czy w czasach zagłady uda się ocalić miłość i przyjaźń? Jak wiele można poświęcić i jak daleko trzeba przesunąć granice moralności, by walczyć z wrogiem? Akcje sabotażu, operacje wywiadowcze, brutalna działalność Gestapo, zdrajcy i szmalcownicy, brawurowe ucieczki, a w tym wszystkim pojedynczy człowiek ze swoimi namiętnościami, wątpliwościami i słabościami, gdzie nic nie jest czarno-białe i oczywiste.

Tom III sagi "Zemsta i przebaczenie". Los rozdziela czwórkę bohaterów i stawia przed nimi kolejne wyzwania, a brzemię wojny odciska na nich głębokie piętno. Czy uda im się pokonać piętrzące się przeszkody? Czy miłość i przyjaźń wygrają z nienawiścią i egoizmem, gdy ludzkie ścieżki wyznacza historia? Kiedy biografie naznaczone są bólem i krwią, każdy stara się ocalić to co jeszcze dobrego tli się w człowieku.

Travis Parker nigdy nie pragnął więcej, niż miał. Wystarczało mu spokojne życie, praca w zawodzie weterynarza, lojalni przyjaciele i wymarzony domek. Aby uniknąć komplikacji, nie angażował się w poważne związki z kobietami. Czy nowa sąsiadka – lekarka Gabby Holland, bynajmniej nie femme fatale, ale kobieta pragnąca spełnić się jako żona i matka, od kilku lat związana z jednym mężczyzną – coś odmieni w jego życiu?

Akcja książki toczy się na dwóch płaszczyznach: w czasach współczesnych, na Mazurach, i w czasach dzieciństwa oraz młodości Gertrudy – w okresie drugiej wojny światowej, na terenach Prus Wschodnich, obecnych Mazurach. Poruszana jest tu problematyka samotności, przyjaźni, poszukiwania swojego miejsca na ziemi, własnej tożsamości.

Opowiadania

Katedra / Jacek Dukaj. - Kraków : Wydaw. Literackie, 2020.Opowiadania / Gabriel García Márquez ; przełożyli Zofia Chądzyńska, Carlos Marrodán Casas. - Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2020.Profesor Andrews w Warszawie ; Wyspa / Olga Tokarczuk. - Kraków : Wydaw. Literackie, 2020.Zemsta i przebaczenie / Eric-Emmanuel Schmitt ; tłumaczenie Łukasz Müller. - Kraków : Znak Litera Nova - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2018.

Przejdź do OPAC

Eric-Emmanuel Schmitt z niezrównaną wnikliwością diagnozuje najważniejsze problemy współczesnego człowieka. W swojej najnowszej książce opowiada poruszające historie zwykłych ludzi, którzy w przełomowych momentach życia stanęli przed dylematem – czy warto wybaczyć? Dokąd prowadzi zemsta, a dokąd przebaczenie? Czy z zapomnianych win może narodzić się jeszcze większe zło?

Na podstawie opowiadania Jacka Dukaja powstał film Tomasza Bagińskiego nominowany do Oscara. Ale znana oscarowa animacja pokazuje jedynie ostatnie sceny, dlatego warto przeczytać książkę, aby samemu spróbować rozwikłać tajemnice planetoid, Katedry i żywokrystu.

Jest to najpełniejszy zbiór opowiadań Gabriela Garcii Marqueza sprzed Dwunastu opowiadań tułaczych. Obejmuje zarówno tomy: W tym mieście nie ma złodziei i Niewiarygodna i smutna historia niewinnej Erendiry i jej niegodziwej babki, jak i tom Dialog lustra poszerzony o trzy opowiadania: Tubal-Kain wykuwa gwiazdę, Nataniel składa wizytę i Mężczyzna przychodzi w deszczu. Można w nich znaleźć zaczątki jego słynnych powieści, pierwowzory przyszłych bohaterów, fragmenty opowiadań stanowiące inne wersje wątków Złej godziny, Stu lat samotności czy Jesieni patriarchy.

Oko w oko z niespodziewanym. Dwie historie ludzi, którzy przestali być pewni tego, co dzieje się wokół nich, kim są. Ich świat w jednej chwili wywrócił się do góry nogami.

Wiersze

Moje życie w "Trakcie" / Iza Galicka. - Warszawa : Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących "Trakt", 2019."Niebo złote ci otworzę" : anioł biały : wiersze / Krzysztof Kamil Baczyński ; całość ułożył i wstępem opatrzył Bronisław Maj ; fotografie wykonał Andrzej Nowakowski ; teksty Jan Błoński, Tadeusz Gajcy, Stanisław Grochowiak, Czesław Miłosz, Julian Przyboś, Stanisław Stabro, Wisława Szymborska, Kazimierz Wyka. - Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, 2019.Odwitania z poetą : (Leszek Aleksander Moczulski) / zebrał i opracował Zbigniew Fałtynowicz. - Suwałki : Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 2018.Powidoki : wiersze i zapiski z lat 1947-2019 / Andrzej Strumiłło ; redakcja Jerzy Illg ; przedmowa Andrzej Franaszek. - Kraków : Wydaw. Znak, 2020.Prawdziwe życie / Adam Zagajewski. - Kraków : Wydaw. a5, 2019.Ziemi krzyk / Grzegorz Kucharzewski ; [redakcja, wstęp i opracowanie Teresa Kaczorowska ; zdjęcia Grzegorz Kucharzewski, Teresa Kaczorowska]. - Ciechanów : Związek Literatów na Mazowszu, 2018.

Przejdź do OPAC

[...] „powidoki” i zapiski to przejmujące ślady poszukiwań filozoficznych i religijnych, medytacje nad przemijaniem, bólem istnienia, teksty wyrastające z głębokiego przeżycia Psalmów, Apokalipsy, św. Augustyna, Paracelsusa, mistyków Wschodu. Wybór z 72 (!) lat prezentuje to, co w poezji Andrzeja Strumiłły najlepsze.

Książka ta skutecznie łamie stereotypy dotyczące niepełnosprawności, ukazuje też sztuczność podziałów na sztukę pełnosprawną i niepełnosprawną. Wreszcie dzięki połączeniu w jedną całość perspektywy bardzo personalnej i popularno-naukowej otwiera przed nami świat wzrokowej niepełnosprawności jako świat trudnych, ale możliwych twórczych wyzwań i sukcesów ludzi, którzy codziennie muszą walczyć z własnymi ograniczeniami.

Trzeba, warto, należy czytać Baczyńskiego - by żyć. Istotnie, w pełni, mocno. Bo w tych genialnych – olśniewających i przerażających – lirykach dwudziestoletniego chłopca-anioła jest Wszystko. Najgłębsza trwoga bycia i oszałamiający ekstatyczny zachwyt istnieniem i światem, światami; jest Bóg i szatan, jest czas i historia (i my w nich); jest piękno i mrok; jest Miłość i śmierć; Wszystko… Ten ostatni z wielkich romantyków, w niesamowitych poetyckich obrazach, otwiera dla nas i nazywa nasze ludzkie – nie tylko w „mrocznym czasie” spełnione – ziemskie doświadczenie i najwyższe przygody ducha… (Bronisław Maj)

Był najwybitniejszym poetą w XX wieku związanym z Suwałkami. Pisał teksty między innymi dla Marka Grechuty, Czesława Niemena czy Grzegorza Turnaua. Był jednym ze współtwórców krakowskiego Teatru STU. Zaliczany jest w poczet prekursorów Nowej Fali w poezji polskiej.

"Prawdziwe życie" otwiera wiersz będący szkicem do portretu rodziców; ich przyjazne i uważne spojrzenie zdaje się towarzyszyć poecie przez całe życie, szczególnie intensywnie w chwilach refleksji nad własnymi wyborami i wartością twórczości. Bo zbiór ten jest próbą podsumowania, scalenia i nazwania doświadczenia istnienia. To piękna i znacząca książka.

Grzegorz Kucharzewski [...] w swych utworach literackich sięga często do historii II wojny światowej i lat powojennych, zwłaszcza tej rozgrywającej się na terenach Polski północno-wschodniej. Podejmuje również temat tragicznych wydarzeń lipca 1945 roku, które stały się udziałem jego rodziny (Zyta Kucharzewska, siostra jego ojca była jedną z ofiar Obławy Augustowskiej).

Pamiętniki i wspomnienia

Dymy nad Birkenau / Seweryna Szmaglewska. - Warszawa : Prószyński Media, 2020.Hanka Bielicka - umarłam ze śmiechu : wspomnienia, anegdoty, niepublikowane monologi / Zbigniew Korpolewski. - Warszawa : Prószyński Media, 2019.Moje dziecko ma autyzm : opowieści matek / redakcja Maggi Golding, Jill Stacey ; tłumaczenie Maria Moskal. - Kraków : Wydaw. Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019.Tędy i owędy / Melchior Wańkowicz ; wstęp: Katarzyna Ćwiękała. - Kraków : Wydaw. Greg, 2018. Widok z mojego boksu / Jerzy Pilch. - Kraków : Wydaw. Znak, 2019.Z otchłani / Zofia Kossak. - Warszawa : Instytut Wydawniczy Pax, 2019.

Przejdź do OPAC

Widok z mojego boksu to podróż przez prawie trzydzieści lat pisarskiej działalności Jerzego Pilcha. Dzięki niej można wkroczyć do nieistniejącego już świata, gdy po Krakowie przechadzali się Miłosz i Mrożek, jak do siebie przyjeżdżał tu Jan Paweł II, a „bruLion” był pismem młodzieżowym. Jednak Widok z mojego boksu to nie tylko krakowskie anegdoty, ale świadectwo wielkiej pisarskiej wrażliwości i miłości do literatury, dla której można „roztrwonić wszystko”.

Jedno z najważniejszych świadectw losu więźniów i ofiar obozu Auschwitz-Birkenau, dokument o nazistowskiej machinie zagłady i jednocześnie jedna z pierwszych literackich relacji z piekła na ziemi. Wydanie zawiera niepublikowane listy z obozu, rysunki Seweryny Szmaglewskiej tworzone w trakcie pisania oraz fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samej autorki o książce.

Autor z właściwym sobie poczuciem humoru przedstawia jedną z najwybitniejszych artystek polskiej sceny. Opisuje jej życie zawodowe, drogę do wielkiej kariery, trudne wybory sceniczne, a potem okres, w którym niepodzielnie królowała na polskiej scenie. Autor pisze także o dotychczas ukrytym za kulisami życiu osobistym Pani Hanki - o jej charakterze, upodobaniach i rozterkach, o relacjach z mężczyznami i oczywiście o jej niekłamanej miłości do kapeluszy.

Oddając głos matkom dzieci z autyzmem, Maggi Golding i Jill Stacey obalają stereotypowy pogląd, że autyzm stanowi wynik błędów wychowawczych. Ich książka daje rodzicom poczucie, że są częścią wspierającej się międzynarodowej społeczności, wierzącej w moc rodzicielskiego uczucia. Jednocześnie ukazuje zarówno uwarunkowaną kulturowo różnorodność, jak i uniwersalność doświadczenia rodzica dziecka z ASD.

Tędy i owędy to zbiór gawęd wspomnieniowych autorstwa Melchiora Wańkowicza - twórcy uważanego za niekwestionowanego mistrza formy literackiej, jaką jest gawęda. Kolejne utwory udowadniają mistrzostwo językowe autora, bawią, śmieszą, ale także wzruszają, skłaniają do refleksji i zastanowienia. Zabierają czytelnika w fascynującą podróż przez rozmaite miejsca i zmieniające się czasy, widziane przez pryzmat historii życia samego autora oraz jego rodziny - przed oczami czytelnika rozwija się panorama końca okresu zaborów, dwudziestolecia międzywojennego, powojennej Ameryki i rzeczywistości PRL-u.

Książka zawiera spisane i opublikowane zaraz po wojnie relacje autorki z siedmiomiesięcznego pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym dla kobiet w Birkenau w latach 1943-1944. Jest ona nie tylko przejmującym zapisem niewyobrażalnego okrucieństwa, z jakim spotkały się tam więźniarki różnych narodowości, ale i świadectwem postaw usiłujących ocalić resztkę ludzkiej godności w tym nieludzkim miejscu.

Biografie

Edelman : życie : do końca / Witold Bereś, Krzysztof Burnetko. - Wyd. 3. - Warszawa : Agora ; Kraków : Fundacja "Świat Ma Sens", 2019. Harry : biografia / Katie Nicholl ; przełożyła Magdalena Moltzan-Małkowska. - Warszawa : Prószyński Media, 2018. Herbert : biografia. [T. 1, Niepokój] / Andrzej Franaszek. - Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2018.Ignacy Jan Paderewski 1860-1941 / Mariusz Olczak. - Warszawa : Archiwum Akt Nowych : Instytut Pamięci Narodowej, 2018.Jan Kaczkowski : życie pod prąd : biografia / Przemysław Wilczyński. - Kraków : Wydaw. WAM, © 2018.

Przejdź do OPAC

Witold Bereś i Krzysztof Burnetko napisali fascynującą biografię człowieka, o którym Władysław Bartoszewski mówił, że to „bohater, który robił wszystko, by nikt go nie nazywał bohaterem”. Stworzyli ją na podstawie licznych rozmów z samym Doktorem z Łodzi oraz opowieści o nim m.in. Hanny Krall, Václava Havla, Jacka Kuronia, Lecha Wałęsy.

Biografka ujawnia nieznane dotąd informacje na temat byłych sympatii księcia oraz dokumentuje historię związku i zaręczyn z Meghan Markle, amerykańską aktorką, która wyznaczyła przełom w jego życiu osobistym. "Harry. Biografia" to fascynujący portret jednego z najpopularniejszych członków rodziny królewskiej, a zarazem historia najbardziej intrygującego monarszego romansu dekady.

Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

Album poświęcony jest życiu, karierze muzycznej, działalności społecznej i politycznej Ignacego Jana Paderewskiego polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego, męża stanu, polityka, premiera i ministra spraw zewnętrznych II RP.

Tysiące godzin pracy. Setki przejechanych kilometrów. Stu kilkudziesięciu rozmówców. Zdobyte zaufanie rodziny. Niepublikowane dotąd fotografie. Przemysław Wilczyński stworzył obraz człowieka, który według księdza Adama Bonieckiego „uratował honor polskiego kapłaństwa”.

Biografie

Jane Austen w domu : biografia ulubionej pisarki wszystkich kobiet / Lucy Worsley ; z angielskiego przełożyły Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Alicja Kosim. - Warszawa : Świat Książki, cop. 2019.Jerzy Popiełuszko : biografia / Milena Kindziuk. - Kraków : Wydawnictwo Znak - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2018.Miłość'44 : 44 prawdziwe historie powstańczej miłości / Agnieszka Cubała. - Warszawa: Prószyński i S-ka, 2019.Pan od poezji : o Zbigniewie Herbercie / Joanna Siedlecka. - Wydanie 2. poprawione i poszerzone. - Warszawa : Fronda PL, cop. 2018.Szaflarska : grać, aby żyć / Katarzyna Kubisiowska. - Warszawa : W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, 2019.Wodecki : tak mi wyszło / Kamil Bałuk, Wacław Krupiński. - Warszawa : Agora, 2018.

Przejdź do OPAC

„Wodecki. Tak mi wyszło” to książka na dwa głosy: reporterska opowieść Kamila Bałuka o Zbyszku i przebojowym powrocie jego pierwszej płyty po niemal 40 latach od debiutu oraz historia Zbigniewa, którą Wodecki snuje w autobiograficznej rozmowie z Wacławem Krupińskim dosłownie na chwilę przed wybuchem Zbyszkomanii.

Książka, która ukazuje się dwa lata po jej śmierci, przedstawia Szaflarską nieznaną, taką, jaką mogli znać tylko najbliżsi – córki, wnuki oraz niewielkie grono przyjaciół. Kobietę niezwykle silną, trudną, która przedłożyła aktorstwo ponad wszystko inne w życiu i która zapłaciła za to ogromną cenę. Musiała grać, aby żyć. Oto życie niezwykłe, dramatyczne, pełne pasji. Pozostawiamy czytelnikowi odpowiedź na pytanie, czy napędzała je miłość do sztuki czy lęk przed prozą życia.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, duszpasterz robotników, służby zdrowia i studentów, dodawał ludziom otuchy, nie bał się stawać w obronie prawdy i wolności. Uczył, jak zło dobrem zwyciężać. Książka zawiera nowe fakty i nieznane dokumenty, zdjęcia i wypowiedzi świadków. Opisuje też cuda, jakie wciąż dokonują się za wstawiennictwem kapłana-męczennika.

Historyczka Lucy Worsley zdecydowała się pokazać życie Jane Austen z nieco innej perspektywy. Worsely odwiedziła różne miejsca, które miały szczególne znaczenie dla Jane - jej dom rodzinny, jej szkołę, jej ulubione miejsca spędzana wakacji itd. Każde z tych miejsc, ale i zamieszkujący je ludzie, mieli wpływ na jej pracę jako powieściopisarki.

44 prawdziwe historie powstańczej miłości - wzruszające, dramatyczne, niezwykłe opowieści o gorących porywach serca, seksie, który w najstraszniejszych chwilach stawał się namiastką bliskości, a czasem ostatnią przyjemnością w życiu, i o miłości dojrzałej, która przetrwa wszystko. Miłości będącej świadectwem tego, jak bardzo potrzebujemy bliskości drugiego człowieka i siły, jaką daje świadomość, że mamy do kogo wracać i na kogo czekać.

Kapitalnie wścibska Joanna Siedlecka wpuściła swoim „Panem od poezji” tyle życia do herbertologii – pisał krytyk Andrzej Horubała. Jej książka o Herbercie jest bowiem barwną opowieścią o życiu Pana Cogito od kolebki po grób, dokumentującą jego kolejne etapy: Lwów, Sopot, Warszawę, Paryż, złożoną z relacji imponującej liczby świadków z najróżniejszych środowisk: szkolnych kolegów, przyjaciół, pierwszej wielkiej miłości i wielu ważnych nazwisk naszej literatury, m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Jerzego Giedroycia.