Want to make creations as awesome as this one?

Z okazji 60-tych urodzin Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, wyruszamy w podróż sentymentalną do naszych początków. Sprawdzamy jak zmieniało się nasze miasto i jaki obraz Muzeum zapisał się w pamięci jego mieszkańców.

Transcript

Legenda

Wstęp

"Jakby to było wczoraj..."

Basteja

Brama Pyrzycka

Rynek Staromiejski 2-4

Zapraszam Państwa do wyjątkowej podróży sentymentalnej do początków działalności naszego Muzeum. W wirtualnym albumie znajdą Państwo archiwalne zdjęcia budynków, które historycznie i współcześnie były silnie związane z naszą działąlnością. Ale nie tylko...Ta miniwystawa to także obraz naszego najbliższego sąsiedztwa i zmian jakie w nim zaszły. Dlatego też większość fotografii zawiera odnośniki w postaci współczesnych obrazów tychże miejsc. Przede wszystkim jednak chciałam pokazać w niej wspomnienia mieszkańców Stargardu, chciałam aby ich historia znalazła swoje miejsce w naszych kronikach i archiwach. Szczególne podziękowania należą się: Panu Piotrowi Boyarowi, Panu Mariuszowi Brzezińskiemu, Pani Agnieszce Dawickiej, Pani Barbarze Gąsiorek, Pani Marii Niedźwiedź i Pani Kazimierze Nowak, za przekazanie fotografii, które stały się częścią tejże wystawy. Patrycja Jakubiak

"Jakby to było wczoraj..."

Wróć do strony głównej

Informacje dodatkowe

Artykuły prasowe i fragmenty kronik muzealnych

Zobacz jak to miejsce wygląda współcześnie

Legenda

Obecne Muzeum powstało w 1960 r. dzięki inicjatywie osób skupionych wokół Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Pierwszą siedzibą była Brama Pyrzycka, w której ze względu na niewielką powierzchnię ekspozycyjną czynne były jedynie dwie ekspozycje stałe: wystawa historyczna obrazująca dzieje Stargardu i Ziemi Stargardzkiej oraz wystawa militariów. W tym czasie funkcję kierownika Muzeum objął Władysław Niemierowski.

Brama Pyrzycka

W lipcu 1966 r. zbiory i wystawy przeniesiono do nowej siedziby przy Rynku Staromiejskim. Od tej pory Muzeum mieściło się w Odwachu i sąsiadującej z nim kamienicy. W 1997 r. Muzeum otrzymało kolejną kamienicę przy Rynku Staromiejskim. Od tej pory funkcjonuje ono w Odwachu, dwóch kamienicach oraz w Bastei.

Rynek Staromiejski 2-4

W 1945 r. Basteja została spalona i częściowo zniszczona. Odbudowano ją w latach 1979-1980 i przekazano Muzeum w Stargardzie, gdzie przez wiele lat znajdowała się wystawa militariów. W 2005 roku, z powodu złego stanu technicznego budynku, Basteja została zamknięta dla zwiedzających. W 2013 roku budynek został przebudowany i przystosowany do potrzeb nowej wystawy stałej, obejmującej dzieje Stargardu od czasów lokacyjnych, tj. połowy XIII w., po lata 20. XX w.Całe muzeum składa się ze strefy edukacyjno-doświadczalnej oraz czterokondygnacyjnej części ekspozycyjnej.

Basteja

Koncepcja i projekt wystawy: Patrycja JakubiakZdjęcia współczesne: Przemek Antczak, Patrycja JakubiakSzczególne podziękowania za przekazanie zdjęć dla: Piotra Boyara, Mariusza Brzezińskiego, Agnieszki Dawickiej, Barbary Gąsiorek, Marii Niedźwiedź i Kazimiery Nowak