Want to make creations as awesome as this one?

Zachęcamy do wirtualnej zabawy w przygotowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną Escape Roomie „Przestrzeń kobiet” - chcemy przybliżyć kobiecy wkład w życie codzienne w mińskim (i nie tylko) sztetlu.

Transcript

Start

Z dziewczynami na rynku...

Wracając do domu przez Stary Rynek, potykasz się o kocie łby. W oszołomieniu stajesz na nogi. Coś się jednak zmieniło...

Dziwne... jesteś w przeszłości. Tu, na Starym Rynku, skupiała się kiedyś codzienność. Możesz zajrzeć do domów, podejrzeć, co robią ich mieszkańcy. Zobacz, jak wyglądało życie żydowskich dziewcząt kiedyś i co robią dziś.

poruszaj kursorem na zdjęciu i znajdź aktywne miejsca

krzyżówka

Żeby wrócić musisz rozwiązać krzyżówkę. Wskazówki do rozwiązania haseł znajdziesz na Starym Rynku. Jedno ze słów jest hasłem do powrotu.

Od 1922 roku dziewczęta, podobnie jak chłopcy, mogą świętować wejście w okres dorosłości.Kiedy żydowska dziewczynka kończy 12 lat, ma wszystkie prawa i obowiązki dorosłej osoby, łącznie z przykazaniami Tory. Od tego dnia zajmuje miejsce w społeczności żydowskiej. Ten kamień milowy, zwany bat micwa jest często obchodzony w radosnej atmosferze, z przyjaciółmi i wesołą zabawą.

Regina Fachler mieszkała na przeciwko parku. Chodziła tam z koleżankami i siedząc na ławce, razem rozmawiały i haftowały. Możesz wysłuchać jej opowieści.

"Fascynują mnie motywy światła, bramy, symbolika menory, Drzewa Życia, Raju, zwierząt mitycznych, odniesienia mesjańskie. W dawnych wycinankach nie istniały prawa proporcji, perspektywy i anatomii; istniał rajski ogród pełen fantastycznych zwierząt i wyrazistych symboli. Tworząc własne, szukam własnego Raju…" MONIKA KRAJEWSKA, CHIDUSZ 24 - 2/2016

wycinanka...

Świece szabatowe zapala się w każdy piątek na osiemnaście minut przed zachodem słońca. Kobiety zamężne zapalają przynajmniej dwie świece, wiele kobiet dodaje po jednej świeczce na każde dziecko. Sam moment zapalania świec jest bardzo ważny, gdyż stanowi symboliczny początek szabatu, kiedy człowiek pozostawia za sobą zgryzoty dnia codziennego.

Przed wojną tylko nieliczne dziewczeta uczyły się w szkołach. Roma Byczuk (na zdjęciu z koleżanką) wiosną 1939 roku zdała maturę w Warszawskim Liceum Handlowym.

Muzyka towarzyszy wszystkim uroczystościom, rodzinnym i przyjacielskim spotkaniom. Posłuchaj utworu pt. Tradition, muzyka Jerry Bock,gra Michał Szczepański

"

Jeśli odkryłaś/odkryłeś już wszystkie zakamarki, poradzisz sobie z krzyżówką. Kliknij na szare pole i wpisz hasło!

"

Udało Ci się powrócić do rzeczywistości. Mamy nadzieję, że wycieczka z dziewczynami po Starym Rynku była dobrą zabawą.