Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Ostrożnie z ogniem!

Co to jest ogień?

W rozumieniu fizyczno-chemicznym jest to suma zjawisk towarzysząca procesowi spalania (emisja światła, ciepła i dźwięku). W rozumieniu kulturowym, filozoficznym i religijnym nazywany jest żywiołem, jednym z czterech, obok wody, powietrza i ziemi. Naturalnym źródłem ciepła i światła na Ziemi jest Słońce - gwiazda centralna Układu Słonecznego.

Skąd wziął się ogień?

Starożytni Grecy wierzyli, że ogień na ziemię sprowadził Prometeusz. Był on tytanem, który stworzył człowieka. Ciało wykonał z gliny pomieszanej ze łzami, zaś duszę - z kilku iskier ognia wykradzionego z rydwanu boga Heliosa. Człowiek Prometeusza był jednak bardzo wątły i słaby. Widząc to, Prometeusz przemycił ogień dla ludzi, ale uczynił to wbrew woli Zeusa, który traktował ten żywioł jako przywilej bogów. Następnie Prometeusz nauczył ludzi wykorzystywać ogień dla ich potrzeb. Za swój występek został surowo ukarany przez bogów, mianowicie przywiązano go do skał Kaukazu i codziennie o świcie przylatywał sęp, który wyjadał mu wątrobę. Ta odrastała w ciągu reszty dnia i nocy, a rano sytuacja się powtarzała. Zeus bowiem chciał, żeby męka Prometeusza trwała bez końca. Jednak po wielu latach przerwał ją Herakles, zabijając ptaka strzałą z łuku.

SiŁAOGNIA

Ogień jest niezbędny ludziom do życia. Kto z nas wyobraża sobie życie bez jedzenia? Kto chciałby spędzać jesień i zimę w nieogrzewanym mieszkaniu? Bez ognia nie byłoby metalowych części budowlanych, tym samym nie mielibyśmy domów, ulubionych filiżanek czy szyb w oknach. Nie byłaby możliwa uprawa ziemi, a tym samym hodowla roślin i zwierząt. Nie mielibyśmy żadnych środków transportu ani dróg, nie moglibyśmy podróżować. Mimo tego, że ogień jest symbolem życia i energii witalnej, często potrafi wymknąć się spod kontroli i wówczas stanowi śmiertelne zagrożenie. To dlatego należy bardzo uważać przy wzniecaniu ognia. Nie wolno bawić się materiałami łatwopalnymi, w tym zapałkami, nie należy zostawiać dogasającego ogniska bez kontroli, nie wolno wypalać łąk i pól, które są nieużytkami, nie wolno rzucać niedopałków papierosów w przypadkowe, nie wyznaczone do tego miejsca. Ogień, który rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany przekształca się w pożar. Pamiętacie niedawne pożary buszu w Australii, jedne z największych w historii? Wielki ogień nawiedził ten kraj na przełomie 2019 i 2020 roku. W ich następstwie zginęły co najmniej 34 osoby, zniszczonych zostało 2500 budynków, w tym ponad 1300 domów. Śmierć poniosło 480 mln zwierząt. Ogień strawił też 103 tys. kilometrów kwadratowych lasów. Nastąpiła też ogromna emisja dwutlenku węgla. Wydostało się go do atmosfery aż 306 mln ton. Dwutlenek węgla jest bardzo szkodliwą substancją, mającą wpływ na niebezpieczne zmiany klimatyczne. Teraz potrzeba wielu dziesiątek lat, żeby odbudować stan przyrody sprzed wielkiego pożaru, być może nigdy to się nie uda.

efekt cieplarniany

Efekt cieplarniany to zjawisko podwyższenia temperatury Ziemi przez obecne w jej atmosferze gazy cieplarniane. Przepuszczają one większość docierającego do planety promieniowania słonecznego (zwanego krótkofalowym) a pochłaniają promieniowanie podczerwone (zwane długofalowym) z Ziemi. Utrudniają zatem „ucieczkę” ciepła w przestrzeń kosmiczną, dlatego średnia temperatura atmosfery i powierzchni Ziemi są podwyższone. Oszacowano, że bez efektu cieplarnianego średnia temperatura na Ziemi wynosiłaby od -18°C do -27ºC, a życie w takich warunkach byłoby nie tylko nieprzyjemne ale i niemożliwe. / Jakie gazy cieplarniane występują na Ziemi?

Słońce

globalne ocieplenie

Co kryje się pod nazwą "globalne ocieplenie"? Jest to zwiększanie się średniej temperatury atmosfery przy powierzchni lądów i oceanów wraz z jednoczesnym ochładzaniem stratosfery. Stratosfera to druga po atmosferze warstwa powietrza okalającego Ziemię. Proces ten wynika z nadmiernego zatrzymywania ciepła przez warstwę gazów cieplarnianych. Inaczej mówiąc, w naszej atmosferze zostaje zbyt dużo ciepła, ponieważ gazy cieplarniane, nadmiernie produkowane na skutek niewłaściwej działalności człowieka, nie pozwalają temu ciepłu wypromieniować poza warstwę ochronną naszej planety. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, gdyż rozregulowuje ono klimat Ziemi. Przyczynia się również do występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, topnienia lodowców oraz podnoszenia się poziomu mórz i oceanów, które wkrótce mogą zatopić niektóre wyspy i miasta.

człowiek

W jaki sposób ludzie przyczyniają się do globalnego ocieplenia?

  1. Produkują ogromne ilości dwutlenku węgla pochodzącego ze spalania gazu, węgla i ropy naftowej.
  2. Ogrzewają i chłodzą mieszkania przy użyciu paliw kopalnych zamiast stosować odnawialne źródła energii, takie jak promienie słońca.
  3. Rozwijają przemysł, który produkuje ogromne ilości dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń powietrza.
  4. Używają konwencjonalnych samochodów napędzanych paliwami kopalnymi. Praca silnika na biegu jałowym i krótkie przejazdy samochodem bardzo zanieczyszczają powietrze.
  5. Podróżują samolotami, które wydzielają ogromne ilości dwutlenku węgla.
  6. Konsumują zbyt dużo mięsa i nabiału. Współczesna dieta krów sprawia, że wydalają one duże ilości metanu.
  7. Niejednokrotnie na skutek swojej lekkomyślności wzniecają ogromne pożary.

ogień w języku

bardzo się bać; czuć przed czymś (kimś) paniczny strach, wielką trwogę zadawać komuś mnóstwo szybkich, niewygodnych pytań; pytać kogoś w nieprzyjemny, natarczywy sposób narażać się na niebezpieczeństwo ryzykownym działaniem być gotowym na najwyższe poświęcenie dla kogoś; być komuś oddanym całym sercem zostać wybranym do czegoś jako pierwszy, stać się obiektem jakichś działań w pierwszej kolejności pojawić się gdzieś na krótko i szybko odejść podjudzać trwającą już kłótnię, spór; denerwować kogoś, kto i tak jest już zdenerwowany; podgrzewać atmosferę odnieść podwójną korzyść, zyskać w dwójnasób ryzykować dla korzyści kogoś innego; pozwalać się wykorzystać komuś, kto dbając wyłącznie o własny interes, naraża nas na niebezpieczeństwo

JAK OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘW DOMU?

. Pamiętaj o kilku prostych zasadach: rodzinę do korzystania z odnawialnych źródeł energii! ogrzewania i klimatyzacji! . emisję dwutlenku węgla i spalin, wybierając rower lub własne nogi. . latanie samolotem, wybierz pociąg. . energię, korzystając z oświetlenia LED o ciepłej barwie. . urządzeń w trybie czuwania. Wyłączaj światło i odłączaj urządzenia z prądu, kiedy z nich nie korzystasz. . o przyrodę w okolicy, sadząc rośliny (szczególnie drzewa). Rośliny oczyszczają powietrze, zatrzymują wilgoć i obniżają temperaturę otoczenia. . Wraz z rodziną spróbujcie kupować mniej i ponownie wykorzystywać już posiadane przedmioty. . Korzystanie z bibliotek, transportu publicznego czy wspólnych przejazdów samochodem zmniejszy twój ślad ekologiczny. . śmieci. . ZIELEŃ na swój talerz. Jedz więcej owoców, warzyw i roślin strączkowych. . ponownie. Naucz się modyfikować i naprawiać swoje rzeczy.