Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

ELEKTRYK

DETEKTYWI NA TROPIE ZAWODÓW

Aktywne punkty i wskazówki będą pomocne.

S T A R T

To był bardzo pracowity tydzień. Pod naszą lupę trafił zawód pełen różnych specjalizacji.

Czy tym razem zostawiliśmy dla Was ukryte zagadki?Przekonajcie się sami.

detektywi Ewelinka i Grześ

Życzymy przyjemnej zawodowej lektury.

Zastanawialiście się kiedyś skąd mamy prąd bądź jak wyglądałoby nasze życie bez energii elektrycznej?

Czeka na Was kilka ciekawostek. Tylko gdzie je ukryliśmy? Kliknicjie w najwyższy budynek.

 • Żródło:https://ciekawostki.eu; wikipedia.org

Sławni badacze prądu

Tym samym potwierdził, że klucz został naładowany elektrycznością. Udowodnił również, że chmury są pełne energii elektrycznej, a siłą odgromową jest piorun.

Obserwował pioruny uznając je za naturalne wyładowania elektryczne. Przeprowadził eksperyment. W czasie burzy puszczał latawiec wykonany z jedwabnych chusteczek . Umocował na nim żelzany szpikulec. Do końca linki latawca przymocował metalowy klucz. Gdy po wyładowaniu przybliżał do niego rękę, pomiędzy linką a kluczem przeskakiwała iskra elektryczna.

1752- wynalazł piorunochron

Benjamin Franklin

 • Żródło:https://ciekawostki.eu; wikipedia.org

Jego wynazaek został uznany za pierwsze sztuczne źródło prądu elektrycznego.Ogniwo Volty ulegało znacznym modyfikacjom. Stało się przedmiotem licznych badań i ulepszeń. Naukowcy, na cześć twórcy baterii, nazwali jednostkę napięcia elektrycznego woltem.

Zbudował je pod koniec 1799 roku. Jednak pierwsza wzmianka pojawiła się 20 marca 1800 roku. Składało się z par cynkowych i miedzianych blaszek, przekładanych filcowym krążkiem , zwilżonym lekkim roztworem soli lub kwasu. Dwa przeciwległe końce stosu połączone były drutem, w którym pojawiał się prą elektryczny.

W 1800- zbudował ogniwo galwaiczne nazwane stosem

Alessandro Volta

 • Żródło:https://ciekawostki.eu; wikipedia.org

Gaz, np. argon bądź krypton opóźnia przepalanie cienkiego drutu. Żarówka uważana jest za jeden z najważnieszych wynalazków XIX wieku.

Żarówka stworzona przez Edisona posiadała szklaną czaszę oraz żarnik z bambusa bądź włókna węglowego. W 1907 roku Irving Languir udoskonalił wynalazek. Zastąpił. bambus wolframem, a szklaną bańkę wypełnił argonem. Wolfram nie przewodzi elektryczności i dzieki temu drut rozjaśnia się jasnym światłem.

1879 - wynalazł żarówkę

Thomas Alva Edison

 • Żródło:https://ciekawostki.eu; wikipedia.org

Szczególnie znany jest ze skonstruowania silnika elektrycznego, Jednak nie wymyśliłby tego gdyby nie zainteresowanie prądem przemiennym. To właśnie to zainteresowanie przyczyniło się pod koniec lat 80- tych XIX wieku do konstrukcji maszyny, która działała i opanowywała prąd przemienny pozwalając go wykorzystać w fabrykach, pojazdach, a z czasem i dalej.

-ojciec elektryczności

Nikola Tesla

SKĄD BIERZEMY PRĄD? Codziennie korzystamy z energii elektrycznej w sposób bardzo swobodny. Nie zastanawiamy się nad tym, skąd tak właściwie go mamy. Powszechnie wiadomo, że płynie w gniazdku. Po odpowiednim połączeniu kabli elektrycznych można sprawić, że urządzenie zaczyna działać.

electrician

Przyszedł czas na zaprezentowanie Wam zawodu. Trochę to trwało, ale nie mogliśmy pominąć tak ciekawych informacji.

ELEKTRYK

Przed Wami

Jak to jednak wygląda z technicznego punktu widzenia?

Produkcja energii elektrycznej odbywa się w elektrowniach, z których dostarczana jest codziennie do naszych domów, fabryk i przedsiębiorstw. W Polsce produkcja energii elektrycznej oparta jest w głównej mierze na klasycznych elektrowniach węglowych. Aby powstał w nich prąd, najpierw trzeba dostarczyć do nich paliwo, w tym wypadku – węgiel. Spalając go w specjalnych piecach, podgrzewa się zgromadzoną w instalacji wodę, dzięki czemu uzyskuje się parę wodną o temperaturze około 600 stopni Celsjusza oraz bardzo wysokim ciśnieniu. Następnie rozprężająca się para wprowadza w ruch turbinę połączoną wałem z generatorem prądu, wytwarzając w efekcie prąd elektryczny. Cały proces jest powtarzany 24 godziny na dobę, aby zapewnić wszystkim odbiorcom stały dopływ energii elektrycznej.

electrician

 • miejsca pracy
 • charateru pracy

Zakres zadań elektryka zależy głównie od:

electrician

electrician

ELEKTRYK

 • Żródło:https://mapakarier.org/
 • wykonuje naprawy instalacji i urządzeń elektrycznych
 • wykonuje przeglądy techniczne, konserwacje
 • montuje systemy ochrony urządzeń przed skutkami spięć, zwarć i przeciążeń
 • montuje systemy samoczynnego wyłączania zasilania w przypadku awarii urządzenia
 • montuje środki ochrony przeciwpożarowej tj. obudowy z materiałów, które są izolatorami
 • wykonuje badania ekspoatacyjne instalacji elektrycznych
 • ocenia stan techniczny zamontowanych kabli, transformatorów, bezpieczników, silników, układów sterowania itp.
 • instaluje, uruchamia maszyny i urządzenia zasilane energią elektryczną (np. domofony, oświetlenie budynków itp.)
 • montuje i naprawia instalacje elektryczne w budynkach
 • potrafi posługiwać się przyrządami pomiarowymi (oscyloskopy, mierniki analogowe i cyfrowe, generatory pomiarowe, przetworniki pomiarowe) i dobierać je do konkretnego układu elektrycznego
 • musi być dokładny, odpowiedzialny i opanowany
 • musi mieć dobry wzrok, precyzję ruchów (często pracuję z drobnymi elementami układów elektrycznych) oraz prawidłowo rozróżniać barwy
 • powinien mieć też dobrą kondycję, aby wytrzymać pracę w niewygodnej pozycji montując przewody elektryczne na wysokich słupach albo w ciasnych przestrzeniach (np. we wnętrzu samochodu). Nie powinienem mieć lęku wysokości.
 • Żródło:https://mapakarier.org/

Detektywi Grześ i Ewelinka

Do zobaczenia wkrótce!!

Mamy nadzieję, że nasze śledztwo Wam się podobało.

Liceum ogólnokształcące dla dorosłych i kontynuacja na studiach wyższych

Branżowa Szkoła II Stopnia -profil technik elektryk

Źródło: https://mapakarier.org; //cdzdm.pl

Gdzie można zdobyć tę umiejętność?

Technikum-profil technik elektryk

Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy- profil elektryk

Branżowa Szkoła I Stopnia -profil elektryczny

Źródło: //http// focus.pl

Źródłem energii elektrycznej może być nie tylko węgiel czy inne surowce kopalne, ale również źródła odnawialne – słońce, woda, wiatr czy biomasa. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest ekologiczne i tańsze niż produkcja prądu z węgla.

Bardzo popularną obecnie formą produkowania energii elektrycznej są elektrownie słoneczne. Do ich budowy wykorzystywane są moduły fotowoltaiczne nazywane też bateriami słonecznymi. Prąd generowany z baterii słonecznych jest oddawany do sieci energetycznej poprzez urządzenia zwane inwerterem. Każdy może mieć taką mini- elektrownię

ELEKTROWNIA SŁONECZNA

Podobnie wytwarzana jest energia z wiatru. Do jej produkcji potrzebne są olbrzymie wiatraki. Jak czytamy na stronie zielonaanergia.eco.pl, wiatr wprawiając ramiona wiatraka w ruch powoduje, że powstaje energia zamieniana następnie w prąd.

ELEKTROWNIA WIATROWA

Energię elektryczną można wytwarzać w hydroelektowniach przy użyciu ogromnych turbin napędzanych wodą przepływającą pod ciśnieniem. Najlepszym tego przykładem jest elektrownia wodna na zaporze w Solinie. Masy wody wpływają do kolejnych tam z wielką siłą powodując wyzwalanie energii.

HYDROELEKTROWNIA

Podstawowym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce są elektrownie węglowe. Energię uzyskuje się w wyniku spalania węgla kamiennego i brunatnego. Energetyka węglowa jest energetyką przestarzałą, gdyż generuje ogromne ilości zanieczyszczeń i pyłów.

ELEKTROWNIA WĘGLOWA