Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Огляд літератури

Читай, юність...

В огляді "Читай, юність!" представлені різнопланові і захоплюючі видання, що відкривають перед читачем цікавий і багатогранний світ художньої літератури, як поезії, так і прози. Полонять дотиком до її Величності Історії книги краєзнавчого-історичного напрямку, читаючи їх можна зануритися в героїчне минуле нашого народу, а ще племен, що колись проживали на територіях краю і пов'язаних з ними давніх назв річок, прогулятися вулицями старої Полтави. Плинути в пізнавальні мандри сторінками книжок – цікаво і корисно, адже човники-сторінки ведуть дивовижними ріками, що розвивають творчу уяву і збагачують новими знаннями.

Баклай Н. Жінка з віршами : поезії / Н. Баклай. – Лубни : Лубни, 2018. – 200 с.

1

"У простих, милих серцю поетичних образах усяк небайдужий, хто має сільське коріння (а таких більшість, бо село – то колиска українців, навіть тих, хто в міській щоденній метушні й зароблянні грошей забув про своє походження), упізнає щось рідне, знайоме: веселого балагуру-сусіда, сільську самотню бабусю, покинуту рідну, старі образи на стінах" (Микола Степаненко, доктор філологічних наук, професор).

Бойко М. Які круті до щастя сходи... : поезії / М. Бойко. – Полтава : АСМІ, 2016. – 411 с.

2

Збірка поезій заслуженого діяча мистецтв України Марії Бойко "Які круті для щастя сходи…" включає ліричні й патріотичні вірші, своєрідний щоденник особистих і суспільних досягнень останнього року, усвідомлення, боротьби. Книга орієнтована на широкий загал читацької аудиторії від школярів до дорослих – кожен відшукає в ній рядки зрозумілі й суголосні власним думкам і діям. Головний посил видання: любов має бути дієвою – сходинка за сходинкою, кожен з нас піднімається у стосунках, прагненнях, перемогах. Це однаково правильно для людини, народу і суспільства в цілому – маємо робити свідомий вибір і крок нагору, долаючи тяжіння сумнівів і проблем.

Бутенко Є. Горошинці, козаки і воїни : художньо-історичний роман / Є. Бутенко. – Полтава : АСМІ, 2012. – 394 с.

3

Художньо-історичний роман про козаків Посулля, перебування їх на Січі, знищення запорізької вольниці Катериною ІІ і втечу частини козаків за Дунай, де вони півстоліття поневірялись на землях і під владою Османської імперії. У романі розповідається про життя і долі невигаданих персонажів з Полтавщини на островах Дунайського гирла, північного побережжя Чорного моря і повернення їх до рідного краю.

"У простих, милих серцю поетичних образах усяк небайдужий, хто має сільське коріння (а таких більшість, бо село – то колиска українців, навіть тих, хто в міській щоденній метушні й зароблянні грошей забув про своє походження), упізнає щось рідне, знайоме: веселого балагуру-сусіда, сільську самотню бабусю, покинуту рідну, старі образи на стінах" (Микола Степаненко, доктор філологічних наук, професор).

Задорожна О. Дорогами схимника / О. Задорожна. – К. : Видавництво Сергія Пантюка, 2017. – 64 с.

4

Куди ведуть "Дороги схимника?". До метафізичного спокою чи лише розбурхують нові тривоги, переплавляючи вчорашні переживання в тексті, в усвідомлення невідворотності чи приреченості. У світі, де є місце і штилю, і бурі, кожен шторм, який людина проходить, і з якого повертається, незворотньо змінює її. Але також і залишає частинки себе, аби знову одного дня покликати поринути в негоду…

Кльокта Т. Між Богом і травою / Т. Кльокта. – Полтава : Дивосвіт, 2018. – 208 с.

5

Попри всі перипетії нелегкого світу, людської непередбачуваності чи облуди, авторка прагне в кожному слові віднайти віру і добро, саме оті важливі чинники, яких нині, ой, як бракує…

Кревська Г. Ситцеве щастя : історичні оповідання, повість / Г. Кревська. –Лубни : Інтер Парк, 2019. – 208 с.

6

Ця книга – художнє відтворення історії нашого краю 30-60 років ХХ століття. Це були часи розкуркулення, голодомору, Другої світової війни та повоєнного лихоліття. Територія – Полтавська, Київська та Волинська області України, Польща, Німеччина. При написанні книги використовувалися щоденники очевидців, їхні спогади, архівні родинні фото та документи.

Малик В. Журавлі-журавлики : героїчні казки-легенди / В. Малик. – Полтава : Полтавський літератор, 2016. – 194 с.

7

Володимир Малик (1921 – 1998) – відомий український письменник, що зажив слави як автор історичних романів: "Таємний посол", "Князь Кий", "Князь Ігор", "Горить свіча", "Чумацький шлях"; пригодницьких повістей: "Шлях веде до моря", "Новачок", "Чорний екватор", "Двоє над прірвою". У книзі подаються героїчні казки-легенди автора, з якими він увійшов у велику літературу. Вони пробуджують у юного читача інтерес до історії нашого народу, викликають почуття гордості за лицарів-оборонців рідної землі, вчать з юних літ любити Батьківщину. Книга розрахована на дітей дошкільного віку.

Молюсь за тебе, Україно... : поети Полтавщини – Героям Майдану і АТО / [укл. Г. П. Грибан]. – Полтава : Дивосвіт, 2016. – 320 с.

8

Чи зможуть оці вірші допомогти тим, хто на передовій? У будь-якому разі ці поезії свідчать про любов і небайдужість…Нас багато. Ми з вами. Пам`ятаймо: бореться уся країна. На сході – проти колишнього "старшого брата", який вирішив, що йому все можна за правом старшинства. А всередині себе – зі старою системою, яка зі страшним скреготом рухається, але не хоче здаватися й оновлюватися. Ми повинні бути сильними, достатньо сильними аби стати на повен зріст і сказати: я – Українець, і все здолаю заради Батьківщини. Заради шани й пам`яті написана ця книга. Живі й здорові у мирному сьогоденні ми лише завдяки подвигу бійців на передовій… Від нас усіх залежить, чи будемо ми жити у вільній, квітучій, гордій Україні.

Наливайко І. Славні діла козацького роду / І. Наливайко. – Полтава : Дивосвіт, 2013. – 256 с.

9

До книги Івана Наливайка "Славні діла козацького роду" увійшли нариси, що друкувалися на шпальтах обласної преси в різні роки, коли автор працював власкором газети "Зоря Полтавщини", редактором районних газет, начальником Облліту. На сторінках цього видання висвітлюються події, що відбувалися на Полтавщині в добу козацтва. Розповідається про видатних козацьких ватажків, які боролися і помирали, як справжні лицарі, за волю українського народу, за незалежність Батьківщини. Також включено нариси про Божі храми, знищені за часів більшовизму, та про життя Полтавського полку.

Осока С. Нічні купання в серпні : коротка проза / С. Осока. – Львів : Видавництво Лева, 2016. – 224 с.

10

Перша прозова збірка Сергія Осоки здебільшого вибудувана на буттєвих сюжетах та образах тих людей, що за дитинства та молодості пережили голодовку, а в часи своєї старості переживають інші напасті: недуги, безсилля, черствість, непорозуміння, відчуження. Автор майстерно пов`язує їх у стосунки з дітьми, онуками й правнуками – ще такими недосвідченими, а вже зарозумілими, і ці зв’язки, скріплені непозірною, непоказною любов`ю, проймають читача до глибини душі, повертаючи до свого приватного досвіду.

Топська Н. Зачарована квітами / Н. Топська. – К. : ТОВ "Книжкова база "Альфа", 2017. – 64 с.

11

Книга розповідає про життя видатної художниці Катерини Білокур, котра своїми полотнами виспівала дивовижну красу України. ЇЇ доля не скупилася на випробування. Маючи від народження самобутній талант, майстриня була змушена все життя відстоювати своє право малювати, долати непрості обставини та тяжкий побут, терпіти людський осуд і переживати неприйняття рідних. Утім навіть у найскрутніші миті не відмовилася від свого покликання, невтомно працюючи, породжуючи власний, феноменальний квітковий всесвіт. Видання адресоване дітям середнього та старшого шкільного віку, а також усім, хто кохається в українському мистецтві.

Пономаренко Л. Нехворощ : новели та повість / Л. Пономаренко. – Полтава : Дивосвіт, 2016. – 192 с.

12

У новій книзі відомої української письменниці Любові Пономаренко переплітаються найкращі традиції реалістів, імпресіоністів, експресіоністів, сюрреалістів: новели зачаровують і водночас приголомшують читача, безумовно, запам`ятовуючись. Характери героїв вияскравлюються переважно на рівні емоційно-інтимних рефлексій на драматичні повороти долі, ситуації на межі життя і смерті. Таємниця, подих якої відчутний майже в кожному творі письменниці, проектується на взаємопроникнення реального й потойбічного. У повісті "Нехворощ" дві самотності долають простір і поза простір назустріч одна одній мають зазирнути в серце темряви і світла, щоб збагнути: "дім людський не на Землі, а в душі" і "кожен має здобути свій дім". Проза Любові Пономаренко відповідає світовим взірцям символіко-психологічного письма і не залишить байдужим сучасного читача.

Чепіль О. Вулицями старої Полтави / О. Чепіль. – Полтава : Дивосвіт, 2012. – 163 с.

14

Ця книга написана не істориком, а музикознавцем, пересічною полтавкою, щиро закоханою у своє місто. Вулиці й провулки Полтави та сквери – наче нотні рядки, на яких будинки та пам`ятники вишикувалися "нотними знаками" потаємної мелодії душі унікального міста. Прислухаймося до чарівної мелодії, підхопимо власними вустами, піднімемо її, торкаючись струн своєї душі – нехай бринить над полтавськими обріями…

Посухов В. Що повідали назви Полтавських річок / В. Посухов. – Полтава : Форміка, 2012. – 247 с.

15

Річки – то не тільки артерії, які подають життєдайну вологу матінці-землі, не тільки зручні транспортні магістралі, вони ще й магнітофонні плівки давнини. Їхні назви – то донесені до нас слова народів і племен, які жили колись тут же, де й ми нині. Але вони часто нам незрозумілі. Хто ж полишив ті давні наймення, що вони означають? Це й пробує розгадати у своїй книзі "Що повідали назви полтавських річок" журналіст, краєзнавець Валентин Посухов. Його роздуми про періоди проживання на території нашого краю тих чи інших етносів, про залишені від них нам у спадок назви водотоків й водойм, критика неаргументованих інших версій поєднують суто науковий підхід з популярним викладом, доповнюються пов`язаними з гідронімами легендами і переказами. Можна сподіватися, що ґрунтовне дослідження зацікавить як учителів історії, географії, так і краєзнавців, усіх, хто хоче більше знати про рідні місця.

Сектор краєзнавчої літератури та бібліографіїПолтавської обласної бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончара

2020 р.