Want to make creations as awesome as this one?

Ciekawostki dotyczące serii książek Tove Jansson

Transcript

Opracowała Iwona Pawłowska

I Moomin-dalen

Tove Jannson

Start >

WDolinie Muminków

Muminki w j. szwedzkim nazywane Mumintrollen, to fikcyjne istoty o opływowej budowie ciała (postaci nieco podobne do hipopotamów, ale na dwóch nogach), zamieszkujące pewną dolinę gdzieś w Finlandii.

Muminki

Muminki występują w opowiadaniach autorstwa Tove Jansson oraz w komiksach brata Tove- Larsa Janssona. Pierwsze opowiadanie o Muminkach, Małe trolle i duza powódź, Tove Jansson napisała w wieku 14 lat. Pozycja ta została opublikowana w 1945, a pierwszy komiks Mumintrollet och jordens undergång ukazał się w kawałkach w 1947 roku w fińsko-szwedzkiej gazecie Ny tid.

Autorzy serii książek Muminkach

+ Read more

Miejscowość Tampere. Jest to trzecie pod względem wielkości miasto fińskie, założone w 1779 roku. Znajduje się w nim Dolina Muminków – muzeum sztuki poświęcone twórczości Tove Jansson. Mieści się ono w piwnicach tamtejszej biblioteki miejskiej.

Ojczyzna Muminków

Muminki to bohaterowie cyklu dziewięciu książek i dwudziestu dwóch komiksów fińskiej (piszącej po szwedzku) autorki Tove Jansson, oraz pięćdziesięciu dwóch komiksów brata Tove Larsa Janssona.

W Dolinie Muminków

+ Read more

Bohaterowie Muminków

+ Read more

+ Read more

+ Read more

+ Read more

Mieszka z Muminkami

Ryjek

Wieczny wędrowiec

Włóczykij

Muminek i panna Migotka

Muminek i Migotka

Mama Muminek i tata Muminek

państwo Muminek

Bohaterowie Muminków

+ Read more

+ Read more

+ Read more

+ Read more

Mieszkańcy Doliny Muminków

Inni

Naukowiec

Paszczak

Małe stworzonka

Hatifnatowie

Mieszka w domu Muminków

Mała Mi

+ Read more

Pisarka, malarka, ilustratorka i autorka komiksów.

Tove Jansson

Tove Jansson została uznana wielką artystką już za swojego życia. W 1966 roku otrzymała Medal Hansa Christiana Andersena – najważniejszą na świecie nagrodę przyznawaną autorom książek dla dzieci. Ponadto otrzymała cały szereg państwowych wyróżnień i orderów.

+ Read more

Tove Jansson i jej Ojczyzna

Stolicą Finlandii są Helsinki. W Naantali, miejscowości położonej niedaleko Turku w Finlandii, powstał park rozrywki „Dolina Muminków”.Naantali https://www.muumimaailma.fi/

Finlandia- OjczyznaMuminków

+ Read more

+ Read more

Film animowany