Want to make creations as awesome as this one?

Boże Ciało prezentacja

Transcript

Katecheza 19

"Zróbcie Mu miejsce Pan idzie z nieba...."

Boże Ciało

Uwielbij Jezusa Eucharystycznego słowami modlitwy

Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament prawdziwe Ciało i Krew Pana naszego Jezusa Chrystusa, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Już wkrótce - w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, w Kościele przeżywać będziemy jedno z największych świąt - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, którą potocznie nazywamy „Bożym Ciałem”. W tym dniu, gromadzić się będziemy na Eucharystii, a po niej pójdziemy w uroczystej procesji, podążając za Najświętszym Sakramentem. W ten sposób chcemy publicznie wyznać swoją wiarę w prawdziwą obecność Pana Jezusa pod postacią chleba i wina.

Kapłan w otoczeniu ministrantów i wiernych, w monstrancji niesie Najświętszy Sakrament do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich procesja zatrzymuje się, a kapłan umieszcza Najświętszy Sakrament w specjalnie przygotowanym miejscu. Odczytuje fragment Ewangelii mówiący o tajemnicy Eucharystii i udziela wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Procesja

Ołtarz IV Przypowieść o krzewie winnym (J 15, 5-7).

Ołtarz III Przypowieść o uczcie (Łk 14, 16-20)

Ołtarz II Rozmnożenie chleba (Mk 8, 6-9).

Ołtarz I „Bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje”. (Mt 26, 26-28).

Procesja do czterech ołtarzy

Piękną tradycją w czasie procesji Bożego Ciała jest sypanie kwiatów przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. W Spycimierzu (woj. łódzkie) sypanie kwiatów zostało zastąpione układaniem dywanów kwiatowych. Tradycja ta ma już ponad 200 lat.

Skąd się wzięło Boże Ciało? Kto chciał, by święto zostało ustanowione? O czym ma nam przypominać to święto?

Trochę historii...

cud eucharystyczny w Bolsenie.

objawienia Julianny z Cornillon

Dwa wydarzenia, które złożyły się na jej ustanowienie kliknij w obrazki, a dowiesz się więcej

Źródła Uroczystości

1320 rok - wprowadza je biskup Nankier w diecezji krakowskiej. 1420 rok - na synodzie gnieźnienskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w Polsce.

1246 rok - biskup Liege, Robert z Thourotte po raz pierwszy wprowadza Uroczystość Bożego Ciała w swojej diecezji. 1246 rok - papież Urban IV pragnie ustanowienia jako obowiązkowego święta dla Kościoła powszechnego. 1317 rok - papież Jan XXII ogłasza bullę wprowadzającą święto w całym Kościele.

Boże Ciało w Polsce

Boże Ciało na świecie

Jezus do Alicji Lenczewskiej

"Znakiem najbardziej wymownym jest Moja obecność w Eucharystii. Jestem ukryty w Hostii i przez Jej spożycie następuje spotkanie duszy ze Mną żywym i prawdziwym, choć ukrytym dla umysłu i zmysłów ciała".

A teraz czas na ćwiczenia

Od kilku wieków wychodzą chrześcijanie w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na ulice miast i wsi, które w tym dniu zamieniają się we wspaniałą świątynię dla Boga Żywego. Przystrojone ulice i domy, wiosenna zieleń i kwiaty, ołtarze, świece, sztandary, feretrony, obrazy, dzieci pierwszokomunijne w bieli, dziewczynki sypiące kwiaty. W centrum tego podniosłego świętowania jest On, Chrystus - ukryty w małym kawałku chleba: Słońce wszechświata, Początek i Koniec wszystkiego, Droga ludzkiego pielgrzymowania. Najpiękniejszą i najgodniejszą monstrancją dla Chrystusa jest żywe serce człowieka, a najwspanialszą procesją jest "procesja serca", która kończy się spotkaniem z Nim w Komunii świętej.

Podsumowanie

Jakie będzie tegoroczne Boże Ciało dla Ciebie zależy od tego, czy UWIERZYSZ, że: - Pan Jezus jest obecny naprawdę w Najświętszym Sakramencie. - Twoje życie i Twoja codzienność są dla Niego ważne. - On zawsze chce kroczyć u Twego boku.

Boże Ciało 11.06.2020

Dziękujemy!

Diecezja sandomierska