Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

czyli...jak uniknąć trudnych emocji

....przed egzaminem...

i jego Rodzina ...

Ósmoklasista

Egzaminy 23, 24, 25 maja Chillout

Okres przygotowań do egzaminu i rekrutacji bywa czasem wzmożonego napięcia w rodzinie i konfliktów. Aby tego uniknąć warto zdać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę i Wy i Wasze dziecko macie wspólne cele: jak najlepiej, na miarę swoich możliwości zdać egzamin oraz optymalnie wybrać szkołę. Aby to się udało potrzebna jest współpraca, bycie razem i wspólne stawianie czoła wyzwaniom, porażkom, stresom.

Jak uniknąć rodzinnych walk i poradzić sobie ze stresem?

Rodzice często oczekują, że ich dziecko skupi się w tym czasie głownie na nauce, rezygnując z dodatkowych zajęć, spotkań ze znajomymi, czasu na rozrywkę. Ono natomiast walczy o swoje prawa i przestrzeń. Warto pamiętać, że nie można ograniczać aktywności dziecka tylko do nauki i stale podnosić wymagań.

Ucz się!

Czego potrzebuje dziecko?

bycia kochanym, miłości, więzi , opieki, oparcia

jedzenie, woda , tlen, sen

wiedzy, rozwoju, samorealizacji, nauki

przynależności i miłości

wygoda, spokój, wolnośc od strachu

posiadania celów, spełnienia swojego potencjału

bezpieczeństwa

fizjologiczne

Piramida potrzeb wg Maslowa

potrzeby

Biorąc pod uwagę piramidę potrzeb Maslowa (na ilustracji), do nauki rozwijania wiedzy samorealizacji, czyli do tego, by móc się spokojnie uczyć do egzaminu, dziecko potrzebuje zaspokojenia wszystkich pozostałych potrzeb.Miłości, szacunku i uznania ze strony rodziców, które nie powinny być warunkowe i wycofywane w zależności od zdobywanych ocen i wyników na próbnych egzaminach. Potrzebuje także poczucia przynależności, wspólnoty z grupą, spotkań, które pozwalają poczuć się ważną osobą, odreagować emocje. Spotkań, które dają czas na zabawę, rozrywkę. Czas wolny nie powinien być przywileje, czy nagrodą za naukę, ale podstawowym prawem dziecka wpisanymw harmonogram jego aktywności.Istotne jest też zadbanie poczucie bezpieczeństwa u dziecka, a to mocno wiąże się z akceptacją rówieśników i dorosłych, oraz o podstawowe potrzeby dziecka – odpowiednią dietę, sen.ag

Konieczna jest aktywność fizyczna. Ruch na świeżym powietrzu zapewni dotlenienie organizmu, dzięki czemu mózg lepiej pracuje. Podczas ruchu wyzwalają się też endorfiny, czyli naturalne substancje poprawiające nastrój i redukujące odczuwany stres.

W czasie snu mózg ma szansę odpocząć i zregenerować się, a wtedy nauka jest bardziej efektywna. Ponadto sen jest potrzebny, by ślad pamięciowy (to, czego dziecko się nauczyło) zapisał się w pamięci w sposób trwały. Nastolatki często „zarywają noce”, oglądając filmiki, rozmawiając ze znajomymi na czatach, grając. Problemy ze snem pojawiają się też w sytuacji wzmożonego stresu. Dobrze wtedy porozmawiać z dzieckiem, zaproponować mu ćwiczenia z relaksacji, dostępne w internecie. W trudniejszej sytuacji skonsultować się z lekarzem lub psychologiem.Ważna też jest odpowiednia dieta. Dobrze jest proponować dziecku zdrowe przekąski (orzechy, suszone owoce, surowe warzywa, pestki słonecznika), produkty pełnoziarniste np. kasze, świeże warzywa i owoce, produkty bogate w kwasy omega-3 (zawierają go tłuste ryby morskie). Istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

przentacja powstała na podstawie: https://www.nowaera.pl/szkola-srednia-bez-tajemnic/emocje-osmioklasisty

Muzyka pomagająca w kreatywności. Idealna kompozycja dla osób potrzebujących skupienia, relaksu oraz inspiracji.

muzyka relaksacyjna

naucz się odprężąć

Różne są sposoby, dzięki którym opanujesz sztukę odprężania. Ważne jest, aby znaleźć, co jest dla ciebie dobre, co pozwala ci się odprężyć.

ćwiczenia relaksacyjne

Ćwiczenia relaksacyjne to jedna z metod walki ze stresem, ale też nadmiernym napięciem fizycznym mięśni.