Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

wakacje

bezpieczne !!!

Posłuchaj uważnie piosenki ZoZio bezpiecznych wakacjach.

Warto znać numer telefonudo mamy lub taty oraz domowy adres.

Halo!!!

Czy pamiętasz numer telefonu do mamy lub taty? Tak? To doskonale! Nie? Spróbuj nauczyć się go na pamięć.

Zastanów się, w jakiej sytuacji może Ci się przydać znajomość numeru telefonu do rodziców.

Adres zazwyczaj składa się z: - nazwy miejscowości, w której mieszkasz; - nazwy Twojej ulicy; - numeru domu; - numeru mieszkania (jeśli mieszkasz w bloku lub kamienicy). Czy znasz swój adres?

Kiedy chcesz wyjść z domu,powiedz o tym mamie lub tacie.

Dlaczego ważne jest, aby rodzice wiedzieli, gdzie jesteś, dokąd wychodzisz, o której wrócisz?

Zanim wyjdziesz z domu, sprawdź, jaka jest pogoda.

Zastanów się, dlaczego ważne jest, aby przed wyjściem z domu sprawdzić pogodę.

Czy dzieci na obrazku obok sprawdziły pogodę, zanim wyszły z domu? Jak powinny być ubrane?

Zadbaj o bezpieczeństwo w lesie.

Zastanów się, jakie są zasady bezpiecznej wycieczki do lasu. Porównaj swoje pomysły z zasadami przedstawionymi poniżej.

1. Nie rozpalaj ogniska w lesie. 2. Nie podchodź do dzikich zwierząt. 3. Ubierz się odpowiednio: długi rękaw i czapka mogą ochronić Cię przed kleszczem. 4. Trzymaj się ścieżek - w lesie łatwo się zgubić. 5. Nie spaceruj po lesie w czasie burzy. 6. Trzymaj się osoby dorosłej. 7. Nie jedz leśnych roślin, których nie znasz.

Czy chłopiec w lesie poniżej zachowuje się całkiem bezpiecznie? Dlaczego?

Zawsze bezpiecznie przechodź przez ulicę.

Zastanów się, jakie są zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Sprawdź swoje pomysły poniżej.

1. Zatrzymaj się na skraju jezdni, spójrz w najpierw w lewo, potem w prawo i znów w lewo, przejdź spokojnie. 2. Nie wbiegaj nagle na ulicę. 3. Nie przebiegaj przez ulicę. 4. O ile to możliwe, przechodź w miejscach do tego przeznaczonych (na pasach). 5. Zielone światło pozwala przejść przez jezdnię (ale i tak upewnij się, że nic nie jedzie).

Podczas burzy zachowaj szczególną ostrożność.

Burza jest fascynująca, ale może być też niebezpieczna. Jakie znasz zasady bezpiecznego zachowania podczas burzy? Sprawdź swoje pomysły poniżej.

1. Podczas burzy pozostań w domu, zamknij okna i wyłącz urządzenia elektryczne. 2. Nie chroń się pod drzewami. 3. Jeśli jesteś w jeziorze, czy morzu, natychmiast wyjdź z wody. 4. Jeśli burza złapie Cię na otwartym terenie (na polu czy łące), trzymaj stopy jak najbliżej siebie i przykucnij lub połóż się.

Nie rozmawiaj z obcymi.

Wyobraź sobie, że podchodzi do Ciebie wesoła, obca osoba ze słodkim pieskiem i: - prosi Cię o Twój adres; - obiecuje, że da Ci super zabawkę lub słodycze, jeśli pójdziesz z tą osobą do obcego samochodu. Jak powinnaś/powinieneś się zachować?

Nie musisz bać się obcych ludzi, ale warto zachować wobec nich ostrożność. Nie zaczepiać, nie podawać adresu czy swojego imienia i nazwiska, nie oddalać się z obcą osobą. Kiedy zaczepia Cię ktoś nieznajomy, najlepiej od razu idź w stronę rodzica/opiekuna/domu.

Zapinaj pasy podczas jazdy samochodem.

Czy wiesz, po co zapina się pasy? Zastanów się też, dlaczego dziecko musi siedzieć w foteliku lub na siedzisku?

Kiedy samochód ma wypadek, pasażerowie przypięci pasami bezpieczeństwa mają o wiele większe szanse na przeżycie niż osoby, które pasów nie zapięły. Fotelik lub siedzisko sprawia, że pas znajduje się na właściwej wysokości (i nie uciska Twojej szyi).

Wychodząc na dwór, zakładaj czapkę.

Zastanów się, dlaczego warto zakładać latem czapkę (np. z daszkiem).

Czapka: - chroni głowę przed promieniowaniem słonecznym i nadmiernym przegrzaniem (przed udarem słonecznym); - zapobiega wysuszaniu skóry oraz włosów; - osłania oczy przed oślepiającym słońcem. Uwaga! Czapka jest super, ale nie ochroni odsłoniętej skóry np. rąk czy nóg. Poparzeniu słonecznemu można zapobiec, używając kremu z filtrem UV.

W upalne dni pij dużo wody.

Pomyśl, dlaczego w upalne dni należy pić dużo wody. Masz jakiś pomysł?

Kiedy jest bardzo ciepło, nasze ciało poci się, aby utrzymać właściwą temperaturę i nie przegrzać się. Pocąc się tracimy dużo płynów i musimy je uzupełniać pijąc większą ilość wody.

Zachowaj ostrożność podczas zabaw nad wodą.

Latem lubimy spędzać czas nad jeziorem, czy nad morzem. Jak należy zachowywać się w takich miejscach?

1. Pływamy tylko w miejscach dozwolonych i strzeżonych (zawsze pod opieką dorosłych!) 2. Jeśli źle się poczujesz - wyjdź z wody. 3. Widząc coś niepokojącego w wodzie, zawołaj kogoś dorosłego. 4. Na plaży jest dużo ludzi, łatwo się zgubić. Nie oddalaj się od rodziców. 5. Na łódce, kajaku, motorówce używaj kamizelki ratunkowej. 6. Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożyciu posiłku. 7. Nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem. 8. Nigdy nie skacz ( zwłaszcza na głowę ) do nieznanej wody. 9. Zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna.

Sprawdź, czy znasz zasady bezpiecznego zachowania w wakacje

Życzę Ci wspaniałych i bezpiecznych wakacji !!!