Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Zabawy i zabawki dawniej i dziś
annaherdzik
Created on June 2, 2020
Tydzień dwunasty - prezentacja świetlicowa SP20 w Gdyni
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Czwartek
Piątek
Środa
Wtorek
Poniedziałek
Prezentacja świetlicowa - tydzień jedenasty
Zabawy i zabawki dawniej i dziś.
Powrót
Czytamy dla Was
Zajęcia plastyczne
Zajęcia relaksacyjne
Poniedziałek
Powrót
Zdrowyoddech
Transportna plecach
Masa Balonowa
Pantomima
Moje emocje
Zajęcia relaksacyjne
Powrót
DALEJ
W pierwszej kolejności zapraszamy do zabawy plastyczno - relaksacyjnej „Moje emocje”. Do zabawy zaproś rodzeństwo, rodzica. Włącz wybraną muzykę relaksacyjną. Potrzebne Ci będą: •sztywniejszy karton (może być również ostatnia strona z bloku 😊); • flamastry (czarny, czerwony, najlepiej grube); • nożyczki.
Moje Emocje
Powrót
Filmikinstruktażowy
1. Usiądź wygodnie przy stole. 2. Wszystko umieść przed sobą. 3. Włącz przyjemną, spokojną muzykę w tle. 4. Na początek powycinaj kształt głowy (mogą być większe lub mniejsze, jak wolisz). 5. Poprzecinaj te głowy na połowę (w górnej części narysuj oczy wyrażające różne emocje), a w dolnej części usta (wyrażające różne emocje) - złość, smutek, strach, lęk itp. 6. Następnie możesz pobawić się w dopasowywanie buziek do oczu i odwrotnie (to może być świetna okazja do wyrażenia swoich emocji w danym dniu, momencie). 7. Obok znajdziesz filmik instruktażowy. Mamy nadzieję, że kolejna zabawa również się Wam spodoba😊
Moje Emocje
Powrót
Sytuacje do przedstawienia
Zaproś koniecznie kogoś do zabawy, im Was więcej, tym zabawa będzie ciekawsza😊 1. Podzielcie się na przynajmniej dwie grupy dwuosobowe, bądź większe. 2. Każda grupa losuje po dwie wcześniej przygotowane sytuacje do przedstawienia pantomimicznego (należy określić konkretny czas np. 30 sekund). 3. Grupy naradzają się, w jaki sposób wspólnie przedstawią zapisaną sytuację. 4. Po przedstawieniu scenki przez grupę, pozostali próbują odgadnąć, co zostało przekazane. 5. Przykładowe sytuacje, które możesz pokazać, znajdziesz obok. Życzymy dobrej zabawy! 😊
Patomima
Powrót
Potrzebne Ci będą: kartki, flamastry 1. Zaproś do zabawy rodzinę, znajomych, kuzynostwo. 2. Usiądźcie jeden za drugim tak, aby każdy mógł swobodnie dosięgnąć rękami pleców swojego poprzednika. 3. Osoba siedząca na samym końcu rysuje na kartce „poufną wiadomość” : symbole, cyfry, litery itp., a następnie odkłada ją w takie miejsce, gdzie nikt nie będzie mógł jej podejrzeć. 4. Osoba siedząca z przodu również otrzymuje kartkę i ołówek. 5. Teraz ostatni uczestnik, autor „poufnej wiadomości”, rysuje ją na plecach swojego poprzednika. Ten przekazuje ją rękami dalej na plecy następnej osoby – powtarza się to tak długo, aż wszyscy dostaną wiadomość. 6. Osoba siedząca z przodu zapisuje na kartce, co otrzymało. Na koniec porównujemy wyjściową informację oraz to, co dotarło do pierwszej osoby z rzędu. 7. Na koniec zabawy możecie porozmawiać o tym jak czuliście się w trakcie tego transportu? Czy było to nieprzyjemne mieć kogoś za plecami i nie wiedzieć, co on robi?
Transportna plecach
Powrót
Kolejne ćwiczenie zapewni Wam rozluźnienie mięśni szyii karku sprzyjające lepszemu oddychaniu 1. Usiądź lub stań prosto. Wyprostuj głowę, ale nie odchylaj jej do tyłu. Rozluźnij szczęki, barki, ramiona i ręce. Oddychaj rytmicznie przez nos. 2. Powoli i spokojnie obróć głowę w prawo, aż poczujesz lekki opór. 3. Następnie powtórz te czynność, obracając głowę w lewo. 4. Wróć do pozycji wyjściowej z głową zwróconą przed siebie. 5. Spleć dłonie na karku i powoli odchyl głowę do tyłu, napinając lekko mięśnie szyi. 6. Wróć do pozycji wyjściowej. Rozluźnij ramiona i ręce. 7. Powoli, spokojnie i ostrożnie pochyl głowę do przodu, dotykając głową klatki piersiowej i napinając lekko mięśnie karku. 8. Wróć do pozycji wyjściowej. 9. Odpocznij przez chwilę. Upewnij się, że oddychasz rytmicznie. 10. Powoli i spokojnie przechyl głowę w bok, dotykając prawym uchem prawego ramienia. 11. Wróć do pozycji wyjściowej. 12. Odpocznij przez chwilę. Upewnij się, że oddychasz rytmicznie. 13. Możesz kilkakrotnie powtórzyć ćwiczenia z punktów od 2. do 12. W tle niech towarzyszy Ci spokojna muzyka relaksacyjna 😊 Udanej zabawy!
Zdrowy oddech
Powrót
Filmikinstruktażowy
Kolejną zabawą relaksującą, będzie zrobienie „Masy balonowej”😊 Potrzebne Ci będą: • żel do prania, • słomka, • klej szkolny - płynny, • *można dodać pianki do golenia, to balony wyjdą większe 😉 Instrukcję masy znajdziesz w filmiku obok😊 Powodzenia!
Masa Balonowa
Powrót
Rybki
Żabka
Lody
Zajęcia plastyczne
Powrót
Link do strony źródłowej
Jak wykonać pracę?1. Najpierw trzeba zabarwić waciki, które będą naszymi kulkami lodów. Wystarczy odrobinę farby rozcieńczyć wodą, a następnie taką miksturą polewać waciki. 2. Tak przygotowane waciki trzeba wysuszyć. 3. Z pianki wycinamy rożki (wafelki) i naklejamy na kolorowe kartki. 4. Potem nakładamy już tylko lody i dekorujemy według smaku :) Dokładną instrukcję znajdziesz poniżej!
Potrzebne będą: • płatki kosmetyczne • farby • woda • pipetki • kolorowy papier techniczny • brązowa pianka • nożyczki • brokat oraz kamyki i inne ozdoby do dekoracji
Lody
Powrót
Link do stronyźródłowej
Jak wykonać pracę?1. Rysujemy żabkę na kartce, wycinamy ją i ozdobiamy według uznania. 2. Doklejamy naszej żabie jęzor – zakręcamy do na ołówku. 3. Wykonujemy liść – rysujemy go na kartce, wycinamy, a następnie doklejamy długie pasy, by stworzyć coś na zasadzie ożyłkowania 4. Później, z dwóch równej szerokości pasków zrobiliśmy coś a’la łańcuch na choinkę. 5. Żabkę należy umocować na liściu właśnie dzięki temu „łańcuchowi”. Dokładną instrukcję znajdziesz obok!
Potrzebne będą: • ołówek • kolorowe kartki • nożyczki • klej
Żabka
Powrót
Link do stronyźródłowej
Jak wykonać pracę?1. Odcinamy kawałek słomki i nacinamy go tak, aby uzyskać kształt półkola. 2. Przy pomocy farby i słowmki stemplujemy łapkę tak, aby powstały łuski rybki. 3. Doklejamy oko i usta. 4. Przyklejamy łapkę do drewnianej szpatułki. Dokładną instrukcję znajdziesz poniżej!
Potrzebne będą: • kolorowe łapki (pianka lub kolorowy papier) • słomka papierowa • kreatywne oczy • farba • piankowe serduszka • drewniane szpatułki • nożyczki • klej na gorąco (pamiętaj poprosić o pomoc kogoś starszego)
Rybki
Powrót
Kochani,W tym tygodniu czytamy dla Was książkę pani C. Lebourg - "Ptyś". Zapraszamy!
Czytamy Dla Was
Część 1
Czytamy dla Was
Gry i Zabawy
Klub Mądrej Sowy
Powrót
Wtorek
Powrót
Kolorowanki
Ciekawostki
HistoriaZabawek
MuzeaZabawek
Zabawki z dawnych lat
Klub Mądrej Sowy
Zabawki Naszych Rodziców
Powrót
Średniowieczne zabawki
StarożytnyMeksyk
StarożytnyEgipt
StarożytnaGrecja
Zabawki z dawnych lat
Żeby nie zapomnieć historii i zobaczyć jak to było kiedyś, można wybrać się do muzeum zabawek. Filmiki z wyprawy po takim Muzeum znajdziesz w Klubie Mądrej Sowy w zakładce - Muzea Zabawek :)
Powrót
Ciekawostki
Muzeum Klocków Lego w Karpaczu
Galeria Starych Zabawek w Gdańsku
Muzeum Zabawek -Krynica Zdrój
Muzeum Zabaw i Zabawek w Kielcach
Powrót
Muzeum Zabawek
Miś Pluszowy -Teddy Bear
HistoriaLalki
Czym bawili się nasi rodzice i dziackowie?
Powrót
Historia Zabawek
Powrót
Robot
Dinozaury
Pokemony
Minionki
Miś Puchateki przyjaciele
Klub Mądrej Sowy
Powrót
Podwórkowekręgle
Szubienica
Statki
Gra w butelkę
Gry i Zabawy
Powrót
Przykładowa lista zadań
Zasady zabawy w butelkę pewnie wszyscy znają. Kręcimy butelką, na kogo wskaże butelka ten wykonuje zadanie. Obok znajdziecie listę proponowanych zadań. A może sami macie ciekawe pomysły?
Gra w butelkę
Powrót
To strategiczna gra dla 2 osób, na pewno znają ją Wasi rodzice . Do tej zabawy potrzebujecie jedynie kartki papieru, długopisu. Każdy gracz powinien narysować szablon jak poniżej . Każdy gracz powinien mieć do dyspozycji dwa pola. Jedno do oznaczenia swoich statków, drugi do oznaczania swoich strzałów na pole przeciwnika. Rysujecie na swoich polach statki: 1 czteromasztowiec, 2 trójmasztowce, 3 dwumasztowce i 4 jednomasztowce Możecie je narysować w różnych układach pionowo, poziomo lub na ukosy. Ważne jest to aby statki się nie dotykały. Pierwszy gracz strzela w pole przeciwnika wypowiadając pozycję na kartce np. A10. Jeśli nie trafił przeciwnik mówi “pudło”. Na ostrzelonym polu, atakujący stawia x, żeby drugi raz nie strzelać w puste miejsce. Jeśli uda się trafić jakąś część statku, przeciwnik mówi “trafiony”. Wtedy strzelający ma prawo strzelać ponownie aż do “pudła”. Jeśli cały statek zostaje zatopiony wtedy wypowiada się hasło “trafiony-zatopiony”. Wygrywa ten, kto jako pierwszy zatopi wszystkie statki.
Statki
Powrót
Szubienica, to gra słowna. Zabawa jest dla co najmniej dwóch osób. Jeden gracz wymyśla jakiś wyraz - im dłuższy, tym lepiej. Na dole kartki rysuje tyle kresek, ile wyraz ma liter. Załóżmy, że będzie to wyraz WYGŁUPY (7 liter), rysuje więc 7 kresek. _ _ _ _ _ _ _ Zadaniem drugiej osoby jest odgadnąć hasło. W tym celu wymienia litery. Za każdym razem, gdy poda właściwą literę, gracz numer 1 zapisuje ją we właściwym miejscu na kreskach. Jeśli podana została litera, której w danym wyrazie nie ma, rysowany jest 1 element szubienicy. Składa się ona z 10 elementów jak obok na obrazku. Jeśli gracz odgadnie hasło, zanim powstanie cała szubienica wygrywa :) !
Szubienica
Powrót
Masz w domu kilka niepotrzebnych puszek? Nie wiesz do czego je wykorzystać? Zrób z nich kręgle np. w stylu Angry Birds! Możesz celować do nich z procy wykonanej z patyka, lub uderzać w nie piłką. Wybór należy do Ciebie! Co nam będzie potrzebne : • puszki, • farbki, pędzle, czarny marker • piłeczka lub proca do strącania kręgli. Puszki malujemy farbką na jeden kolor (farbka plakatowa, akrylowa, ważne żeby była dość gęsta). Jak już puszki wyschną markerem czarnym rysujemy "buźki" - oczy, nos i usta. I właściwie zabawa gotowa. Puszki ustawiamy tak jak na zdjęciu, tworząc z nich "piramidkę". Celujemy do puszek z wcześnie wyznaczonej odległości.
Podwórkowe Kręgle
Powrót
Kochani,W tym tygodniu czytamy dla Was książkę pani C. Lebourg - "Ptyś". Zapraszamy!
Czytamy Dla Was
Część 2
Zajęcia muzyczne
Czytamy dla Was
Zajęcia plastyczno-techniczne
Powrót
Środa
Powrót
Piekło-Niebo
Łódeczki
Głuchytelefon
Zajęcia plastyczno-techniczne
Powrót
1. Zrób w dnie każdego z kubeczków dziurkę i przewlecz przez nią nitkę.2. Na każdym z końców nitki zawiązaż solidny supeł. 3. Musisz znaleźć pratnera do rozmowy - niech jedno z Was mówi do swojego kubeczka, a drugie słucha, przykładając kubeczek do ucha. Trzeba pamiętać o tym, że to nitka przenosi drgania, więc aby telefon działał, musi być solidnie napięta i nie można jej dotykać. Obok znajdziesz link do instrukcji ze zdjęciami! :)
Potrzebne będą: • dwa plastikowe kubeczki, lub opakowania po jogurcie, kefirze, lodach itp. • igła • cienka, mocna nitka
Głuchytelefon
Powrót
Filmik z instruktażem
Pewnie wielu z Was już kiedyś wykonywało Piekło-Niebo. Jeśli jednak nigdy go nie robiliście - poniżej znajdziecie filmik z instruktażem! :)
Potrzebne będą: • biała kartka • czerwony i niebieski mazak lub kredka • nożyczki
PiekłoNiebo
Powrót
Wersja nr 1
Wersja nr 2
Kochani, Mamy dla Was dwie wersje Waszych przyszłych łódeczek. Wybierzcie tą, która bardziej Wam się podoba! :)
Łódeczki
Powrót
Link do stronyźródłowej
1. Wystarczy wyciąć trójkąt z pianki kreatywnej, przebić go i przełożyć przez niego wykałaczkę. 2. W ten sposób powstaje nam żagiel, który przymocowujemy do nakrętki za pomocą kleju na ciepło, jeżeli nie posiadacie takiego kleju, można przymocować plasteliną. Piankę kreatywną można zastąpić zwykłym kawałkiem folii wyciętej np. z jakiejś dobrej reklamówki. Obok znajdziesz link do instrukcji ze zdjęciami! :)
Potrzebne będą: • nakrętki od butelek, • wykałaczki, • klej na gorąco (pamiętaj poprosić o pomoc kogoś starszego), • pianka kreatywna, • nożyczki.
Wersja nr 1
Powrót
Link do stronyźródłowej
1. Wystarczy wyciąć trójkąt z pianki kreatywnej, i dokleić do niego słomkę (najlepiej klejem na gorąco, ale można też użyć taśmy). 2. W ten sposób powstaje nam żagiel, który przymocowujemy do nakrętki za pomocą kleju na ciepło, jeżeli nie posiadacie takiego kleju, można przymocować plasteliną. Piankę kreatywną można zastąpić zwykłym kawałkiem folii wyciętej np. z jakiejś dobrej reklamówki. Obok znajdziesz link do instrukcji ze zdjęciami! :)
Potrzebne będą: • • pokrywki od słoików • słomka • klej na ciepło • kreatywna pianka • nożyczki
Wersja nr 2
Powrót
Zabawyz rytmem
KontrolerZabawek
Woda
Ekspresja ruchowa i dźwiękowa
Kałuże
Zajęcia Muzyczne
Powrót
Dzisiaj chciałybyśmy zaproponować Wam zabawę muzyczną. 1. Dobieramy się parami. 2. Jedna osoba w parze wykonuje jakieś ruchy całym ciałem, rękami, nogami. Ruchy powinny być powolne, płynne - tak by druga osoba potrafiła do tych ruchów dopasować odpowiednią ilustracje dźwiękową przy pomocy własnego głosu. 3. Trudniejsza wersja tej zabawy polega na tym,że do dźwięków podawanych przez jedną osobę, 4. Druga dopasowuje jakieś ruchy własnym ciałem. Bawcie się dobrze. Zabawa ta rozwija wyobraźnię, pomysłowość, świadomość własnego ciała 😊
Ekspresja ruchowa i dźwiękowa
Powrót
Podkład muzyczny
Serdecznie zapraszamy Was do tej zabawy. 1. Potrzebne będą szarfy (jeżeli posiadasz w domu) lub szalik, chustka, grubszy sznurek. Poukładaj wszystko w różnych miejscach, w nie za bliskich odległościach, w okręgi przypominające kałuże, o jedną mniej niż jest uczestników. 2. Jedna osoba potrzebna będzie do włączania i zatrzymywania muzyki. 3. Uczestnicy zabawy skaczą przez kałuże, tańczą w rytm muzyki. 4. W momencie gdy muzyka zostanie zatrzymana wskakujecie do pierwszej wolnej kałuży. 5. Osoba, która nie zdążyła odpada z tej rundy, a jedna szarfa zostaje zabrana, tak aby zawsze było o jedną mniej niż uczestników. Dobrej zabawy! 😊
Kałuże
Powrót
Kolejną zabawą, również wykorzystującą krzesła jest zabawa „Woda” 1. Zaproście do zabawy całą rodzinę i podzielcie się na grupy. 2. Zadaniem każdej grupy jest zaśpiewanie jak największej ilości fragmentów piosenek, w których mowa jest o wodzie, oczywiście woda może występować pod różnymi postaciami np. deszcz, rzeka, morze, łzy, itp. 3. Grupy wykonują piosenki kolejno po sobie. 4. Grupa, której repertuar się wyczerpie odpada. 5. Przy tej zabawie trzeba bardzo uważać, by nie doprowadzić do zbyt ostrej rywalizacji. 6. Można np. ustalić że członkowie grup, które odpadły przechodzą do zespołów jeszcze istniejących, można też skończyć zabawę przed wyłonieniem ostatecznego zwycięzcy. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Jesteśmy bardzo ciekawe ile piosenek uda się Wam wymyśleć. Bawcie się dobrze!!! 😊
Woda
Powrót
Podkład muzyczny nr 2
Podkład muzyczny nr 1
Zapraszamy Was do zabawy rytmicznej „Kontroler zabawek”: 1. Wyobraźcie sobie, że jesteście zabawkami mechanicznymi w starym magazynie. 2. Osoba prowadzący jest „kontrolerem zabawek”. 3. Przy rytmicznej, wesołej muzyce przechadza się między uczestnikami zabawy i gdy dotknie którejś z nich, zaczyna ono rytmicznie, „mechanicznie” poruszać dotkniętą częścią ciała (głową, ręką lub nogą). 4. „Kontroler” może również dotknąć kilka części ciała naraz. Gdy dotknie on ponownie ruszającej się kończyny lub głowy, ta nieruchomieje. Zabawa kończy się, gdy wszystkie dzieci ponownie stoją nieruchomo.😊
Kontroler Zabawek
Powrót
Podkładmuzyczny
Filmik intruktażowy
Zapraszamy Was teraz do zabawy z rytmem 😊 1. Potrzebny Wam będzie ktoś do wspólnej zabawy😊 2. Pierwsza wyznaczona osoba, do myzyki wymyśla jakieś ruchy pasujące do rytmu (wszystko to co przyjdzie Wam do głowy) . 3. Następnie po kolei osoby wymyślają jakiś ruch, a inni członkowie zabawy go powtarzają. Obok znajdziecie filmik instruktażowy, żebyście zobaczyli, jak może wyglądać ta zabawa oraz muzyka do pobrania, jak już będzie czuli się na tyle swobodnie, żeby pobawić się w nią bez patrzenia na filmik.
Zabawa z rytmem
Powrót
Kochani,W tym tygodniu czytamy dla Was książkę pani C. Lebourg - "Ptyś". Zapraszamy!
Czytamy Dla Was
Część 3
Czytamy dla Was
Zajęcia czytalenicze
Film
Powrót
Piątek
Powrót
Tosia i Tymek - stare zabawki
Filmografia Dziecięca
Film
Powrót
Nasze propozycje:
Powrót
Życzymy miłego seansu! :)
Tosia i Tymek - stare zabawki
Powrót
Niebieski Smok i Kólewska Korona
Zajęcia Czytelnicze
Bibliografia Dziecięca
Czytamy dla Was
Powrót
Nasze propozycje:
Powrót
Bajka
Niebieski Smok i Królweska Korona
Powrót
Kochani,W tym tygodniu czytamy dla Was książkę pani C. Lebourg - "Ptyś". Zapraszamy!
Część 2
Część 1
Część 4
Część 5
Część 3
Czytamy Dla Was
Powrót
Kochani,W tym tygodniu czytamy dla Was książkę pani C. Lebourg - "Ptyś". Zapraszamy!
Czytamy Dla Was
Część 5
Część 4