Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

START

1 - 5 czerwca 2020

WODA

- bezcenny dar

RUCHOWE

ARTYSTYCZNE

MATEMATYCZNE

WYZWANIA NA TEN TYDZIEŃ

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

CZWARTEK

WTOREK

PIĄTEK

ŚRODA

WYZWANIA MATEMATYCZNE

Wykonaj jedną, dwie, a może wszystkie trzy prace plastyczno-techniczne! Pamiętaj! Najważniejsze, żebyś się przy tym dobrze bawił!

WYZWANIA ARTYSTYCZNE

Łódka Skrzata Borówki

Na morza dnie

Jezioro w słoiku

WYZWANIA RUCHOWE

ROZGRZEWKA

Skoro tydzień poświęcony wodzie, powinieneś zmierzyć się z Baby Shark Challenge!

TANECZNE

CHCESZ WIEDZIEC WIECEJ?

Jeżeli temat dotyczący wody jest dla Ciebie fascynujący i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, obejrzyj proponowany film albo zapoznaj się z ciekawostkami na stronie Młody Hydrolog!

Wodypłynące i stojące

2 czerwca

Rzeki zmieniają wygląd (rzeźbę) powierzchni Ziemi. To właśnie one, spływając z gór przez lądy do mórz i oceanów, rzeźbią wąwozy i doliny, one też niosą w swojej wodzie piasek i muł, który potem osadza się w innych miejscach, tworząc np. wyspy.

Wszystkie wody znajdujące się na lądzie możemy podzielić na płynące i stojące. Wody płynące to rzeki, strumienie i potoki, czyli takie, które są w stałym ruchu. Różnią się między innymi wielkością, głębokością, szerokością. Czy wiesz, jakie rzeki płyną w Twojej okolicy?

WODY PŁYNACE

Rzeki są większe i głębsze od strumienia. Wpływają do morza, jeziora lub innej większej od niej rzeki. Te, które wpadają do mórz, to rzeki główne, a te, które wpadają do innych rzek, nazywamy dopływami, np. rzeka Bug jest dopływem Narwi, a Narew – dopływem Wisły, która jest rzeką główną.

Rzeki

Strumienie zazwyczaj są płytkie, mniejsze oraz krótsze od rzek. Czasami jest tak, że płyną one tylko po ulewnych deszczach albo wiosną, gdy topią się śniegi i wody jest tak dużo, że nie zdąża ona wsiąkać w ziemię. Gdy zaś robi się sucho – mogą wysychać.

Strumienie

Jeziora są większe i głębsze niż stawy. Są tak głębokie, że do ich dna nie dociera światło, dlatego rośliny występują tam głównie przy brzegu. Ich powierzchnia może być bardzo duża.

Jeziora

Stawy to na tyle płytkie zbiorniki, że światło słoneczne dociera w nich aż do dna. Dlatego nawet w najgłębszym miejscu można tam spotkać wiele roślin. Czasem jest ich tak dużo, że staw zarasta i zamienia się w bagno.

Stawy

Wody stojące to jeziora, stawy, bagna i mokradła. Są to zbiorniki śródlądowe, czyli otoczone ze wszystkich stron lądem. W naszym kraju najczęściej wypełnione są wodami słodkimi, ale na świecie jest kilka jezior słonych, np. Kaspijskie i Martwe. Jeziora te nazywane są morzami.

Przed wiekami było bardzo dużo bagien, ale wiele z nich osuszono, by sadzić na nich uprawy. W bagnach znajduje się bowiem torf – to rodzaj skały powstałej z obumarłych roślin bagiennych, który jest naturalnym nawozem.

WODY STOJACE

Słuchaj szumu wodyi wykonuj kolejne zadania.

Krążeniewody w przyrodzie

3 czerwca

OBEJRZYJ, JAK WODA KRAZY W PRZYRODZIE

Wykonaj eksperyment, a pod koniec tygodnia napisz w zeszycie, jak powstają chmury.

Co mieszkaw jeziorze?

4 czerwca

Zuraw i czapla

Posłuchaj wiersza Jana Brzechwy "Żuraw i czapla".

Pani powiedziała, że w czwartek będzie kartkówka.

W czwartek będzie kartkówka!

Wyobraź sobie sytuację w szkole. Twoja wychowawczni mówi:W czwartek będzie kartkówka.

Rośliny i zwierzęta wodne

5 czerwca

OBEJRZYJ FILMI WYKONAJ ZADANIA

DO JUTRA!

MIŁEGO WEEKENDU!