Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Dziecko

jest nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo

Janusz Korczak

1878-1942

lekarz, pedagog, pisarz

Dorothy Notle

1924-2005

pisarka, terapeutka rodzinna

"Dzieci uczą się tego, czym żyją"

Apel dziecka do rodziców - wg J. Korczaka

1. Nie psuj mnie, dając mi wszystko, o co cię poproszę. Niektóre prośby to tylko próba sił z mojej strony. 2. Nie obawiaj się postępować stanowczo. Twoje zdecydowanie daje mi poczucie bezpieczeństwa. 3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz mi pomóc zwalczyć zło w zarodku. 4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że postępuję głupio, aby udowodnić, jaki jestem duży. 5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach. O wiele łatwiej mi przyjąć to, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy. 6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Potrzebne mi są również doświadczenia bolesne i nieprzyjemne.

Apel Twojego dziecka wg Janusza Korczaka

Mamo, tato...

dalej

7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechami. To zaburza moje poczucie wartości. 8. Nie przejmuj się zbytnio, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ciebie nienawidzę, ale twojej przewagi nade mną. 9. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę. 10. Nie zrzędź. W takich sytuacjach muszę się przed tobą bronić i staję się głuchy. 11. Nie składaj pochopnych obietnic, bo czuję się bardzo zawiedziony, gdy ich nie dotrzymujesz. 12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi precyzyjnie wyrażać myśli. Dlatego nie zawsze się rozumiemy. 13. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa. 14. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę wiarę w ciebie.

dalej

15. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Wkrótce, zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej. 16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są. 17. Nigdy nawet nie sugeruj, że jesteś ideałem. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. 18. Nie wyobrażaj sobie, że jeśli mnie przeprosisz, stracisz autorytet. Za uczciwość umiem podziękować miłością, o jakiej ci się nawet nie śniło. 19. Nie zapominaj, że lubię wszelkiego rodzaju eksperymenty. Nie zabraniaj mi tego, bo bez eksperymentowania nie mogę się rozwijać. 20. Nie zapominaj, że ja też rosnę, i to szybko. Pewnie trudno dotrzymać mi kroku, ale proszę cię - postaraj się. 21. Nie zapominaj mówić mi, że mnie kochasz. Nigdy!

wróć

dalej

"Dzieci uczą się tego, czym żyją"

Dorothy Nolte, 1972

Jeśli żyją otoczone krytyką, uczą się potępiać. Jeśli żyją otoczone wrogością, uczą się walczyć. Jeśli żyją otoczone strachem, uczą się być pełne obaw. Jeśli żyją otoczone żalem, uczą się żałować samych siebie. Jeśli żyją otoczone wyśmiewaniem, uczą się być nieśmiałe. Jeśli żyją otoczone zazdrością, uczą się zazdrościć. Jeśli żyją otoczone wstydem, uczą się poczucia winy.

wróć

"Dzieci uczą się tego, czym żyją" cd.

Dorothy Nolte, 1972

Jeśli żyją otoczone zachętą, uczą się wiary we własne siły. Jeśli żyją otoczone tolerancją, uczą się cierpliwości. Jeśli żyją otoczone pochwałą, uczą się wdzięczności. Jeśli żyją otoczone akceptacją, uczą się kochać. Jeśli żyją otoczone aprobatą, uczą się lubić siebie. Jeśli żyją otoczone uznaniem, uczą się, że dobrze jest mieć jakiś cel. Jeśli żyją otoczone dzieleniem się, uczą się szczodrości. Jeśli żyją otoczone szczerością, uczą się prawdomówności. Jeśli żyją otoczone uczciwością, uczą się sprawiedliwości. Jeśli żyją otoczone dobrocią i troską, uczą się szacunku. Jeśli żyją otoczone bezpieczeństwem, uczą się wiary w siebie i ludzi. Jeśli żyją otoczone przyjaźnią, uczą się, że świat jest dobrym miejscem do życia.