Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Świetlicowe Inspiracje

Dzień Dziecka

Trudno jest jednoznacznie ustalić, kiedy po praz pierwszy obchodzono Dzień Dziecka. Uważa się, że historia tego święta sięga 1949 r. Dzień Dziecka został wymyślony przez Światową Federację Kobiet Demokratycznych. Celem wprowadzenia takiego święta było uświadomienie społeczeństwu, jak ważna jest ochrona najmłodszych przed okrucieństwami wojny, głodem i innymi krzywdami.

Kiedy świętujemy Dzień Dziecka?

Mimo, że dzień dziecka świętowany jest międzynarodowo, nie w każdym kraju przypada na tą samą datę. W Polsce, Słowacji, Ukrainie, Niemczech i Chinach świętujemy go 1 czerwca. Z kolei w Japonii i Korei Południowej dzieci i rodzice celebrują go 5 maja. W Turcji 23 kwietnia, we Francji dzieci mają swoje święto 6 stycznia. W Japonii nie ma typowego dnia dziecka, chłopcy i dziewczynki mają natomiast swoje własne, osobne święta. Chłopcy świętują 5 maja, a dziewczynki 3 marca. W Indiach i Kanadzie dzień dziecka przypada na 20 listopada i to właśnie ten dzień jest obchodzony przez Unicef, jako dzień dziecka.

Jak świętujemy Dzień Dziecka?

Polska

W Polsce i wielu krajach słowiańskich Dzień Dziecka to po prostu dzień, w którym rodzice skupiają cała uwagę na najmłodszych i starają się sprawić im jak najwięcej przyjemności. Maluchy są często witane świątecznym, słodkim śniadaniem i dostają prezenty i łakocie. W ciągu dnia często zabieramy dzieci do zoo, parku czy na festyn lub, w razie złej pogody, do kina lub sali zabaw. Niektórzy organizują nawet przyjęcia, na które zapraszane są inne dzieci. W tym dniu dzieci zasiadają w parlamencie.

Francja

We Francji celebrowany jest natomiast Dzień Rodziny. Święto to wypada 6 stycznia. Tego dnia Francuzi organizują uroczysty, rodzinny obiad, podczas którego podawane są bogate desery: ciasta, ciasteczka i słodycze. Oprócz tego do popularnych zwyczajów należy wróżenie i przewidywanie dalszych losów rodziny. Podczas posiłku dzieci nakładają na głowy, wykonane wcześniej z papieru, korony. Otrzymują również podarki tak, jak kiedyś Trzej Królowie złożyli dary narodzonemu Jezusowi.

Japonia

Najciekawsze zwyczaje związane z Dniem Dziecka znajdziemy w Japonii. Istnieją tam właściwie dwa święta - osobne dla chłopców, a osobne dla dziewczynek. Mali panowie maja swój dzień 5 maja - jest on znacznie huczniej obchodzony niż dzień dziewczynek, przypadający 3 marca. 5 maja japońscy chłopcy spędzają czas ze swoimi ojcami. Razem wykonują papierowe zabawki. Z równych tkanin szyją także karpie, każdy z nich ma symbolizować jednego członka rodziny. Karpie zwane są Koinobori albo Satsuki-Nobori. Ojciec to karp czarny, matka czerwony - niebieski karp symbolizuje syna. Liczba karpi niebieskich wskazuje na liczbę potomków męskich w danej rodzinie. Siła tych ryb kojarzona jest z chłopcami. 3 marca japońskie dziewczynki, razem z rodzicami, wykonują lalki z różnych materiałów i ubierają je w tradycyjne, japońskie stroje. Ten dzień jest jednocześnie Świętem Lalek.

Indie

W Indiach obchodzi się urodziny Jawaharlal Nehru, pierwszego premiera Indii, który ustanowił Dzień Dziecka. W związku ze świętem, dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo. Dodatkowo do wybranego przez dziecko stroju, przypinana jest róża, którą dziecko może przekazać dalej.

Chiny

W Chinach w tym dniu dzieci mają wolne od szkoły, organizowane są specjalne zabawy i wycieczki, a osoby poniżej 14 roku życia mogą liczyć nawet na prezent od władz.

Meksyk

Meksyk, zamiast odwoływać lekcje, przygotowuje specjalne zajęcia, by wspólnie celebrować czas z najmłodszymi. W tym czasie dzieci mają dużo aktywności sportowych lub zajęć związanych ze wspólnych gotowaniem. Czyli podobnie jak w Polsce.

Nowa Zelandia

W Nowej Zelandii święto oparte jest na lokalnym Maori, który strzegł skarbów. Głównej ideą tego dnia jest to, aby w tym dniu świętować pokój i miłość.

Turcja

Najbardziej barwnym Dniem Dziecka, jest ten obchodzony w Turcji. 23 kwietnia Turcy ubierają swoje dzieci w narodowe stroje, odbywają się uroczyste tańce i pieśni, a niebo wypełniają kolorowe latawce – puszczane oczywiście przez dzieci, no może z mała pomocą rodziców. Co ciekawe tego samego dnia, Turcy obchodzą Święto Niepodległości, w rocznicę utworzenia w 1920 roku niezależnej Republiki Tureckiej. Jej twórca, Mustafa Kemal Atatürk, postanowił właśnie ten dzień zadedykować dzieciom podkreślając tym samym, że są one przyszłością narodu. Tego dnia dzieci, podobnie jak w Polsce, zasiadają w parlamencie.

Paragwaj

Paragwaj – tutaj w dniu dziecka upamiętnia się 3500 dzieci, w wieku od 6 do 15 lat, które poległy dzielnie walcząc w obronie swojego państwa przeciwko 20000 żołnierzy chcących okupić Paragwaj.

1

2

3

Dla każdego coś miłego

Miłej zabawy :)