Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Zobaczcie, jak wyglądała praca dawniej.

Ginące zawody

18. Miechownik i młynarz

17. Ludwisarz i krzykacz miejski

16. Folusznik i intoligator

15. Garncarz i flisak

9. Tokarz i skryba

8. Krzyżówki i wykreślanki

7. Poler i tkacz

6. Patynkarz i garbarz

14. Konwisarz i ceglarz

13. Wikliniarz i kupiec

12. Rzeźnik i zdun

11. Łyżkarz i kaflarz

10.Klucznik i karpiniarz

5.Filmy

4. Rymarz i kowal

3. Płatnerz i giser

2. Bednarz i kołodziej

1. Druciarz i powroźnik

spis treści

Produkował liny i powrozy poprzez splatanie lub skęcanie kilku oddzielnych sznurów; najczęściej z pasów skóry lub włókien konopi, sizalu, manili, juty i innych.

Druciarz

Wędrowny rzemieślnik zajmujący się druciarstwem, który naprawiał sprzęty gospodarstwa domowego i wyrabiał drobne przedmioty domowego użytku z drutu, na przykład łapki na myszy. W szczególności drutował rozbite naczynia ceramiczne, na przykład gliniane garnki, co polegało na silnym ściągnięciu skorup siatką drucianą.

Tokarz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam.

Powroźnik

Kołodziej, dawniej zwany również stelmachem zajmujący się wyrobem drewnianych wozów i kół Po zbudowaniu drewnianej części wozu przekazywano go do okucia kowalowi (który wykonywał części metalowe)

Zajmował się wytwarzaniem naczyń drewnianych techniką klepkową: beczek, balii, fas, maselnic, dzieży i łopat do chleba, konewek, wiader, cebrzyków, wanienek, kufli. Bednarz wyrabia naczynia z drewna sosnowego, świerkowego, olchowego, lipowego, dębowego. Tak jak wiele innych produktów rzemieślniczych, wyroby te sprzedawane są na targach i jarmarkach.

Kołodziej

Bednarz

Dawniej rzemieślnik zajmujący się odlewaniem metalowych przedmiotów.

Giser

Średniowieczny rzemieślnik wykonujący zbroje płytowe dla ludzi i koni, oraz elementy towarzyszące zbroi, jak np. przyłbice, rękawice.

Płatnerz

Rzemielnik, zajmujący się wytwarzaniem uprzęży konnych, siodeł, akcesoriów jeździeckich i skórzanych pasów pędnych.

Rzemieślnik zajmujący się kowalstwem. Zawód polegający na tworzeniu (wykuwaniu) przedmiotów z metalu.

Rymarz

Kowal

Zawody i umiejetnosci

Ginące zawody

Szlak Ginących Zawodów Kudowa Zdrój

Osoba zajmująca się garbowaniem skór. Oczyszczał ją z tłuszczu i włosia, a następnie farbowal.

Średniowieczny rzemieślik, który wykonywał buty i klapki. Nazywano je patynkami.

Garbarz

Patynkarz

Polerował zbroje rycerską. Dysponował dwoma patykami, do których przyklejona była skóra. Na jednym patyku była gładka, a na drugim szorstka.

Tkacz

Poler

Pracownik przemysłu włókienniczego lub rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem tkanin oraz ich wykończeniem.

Rozwiąż łamigłówki łatwiejsze i trudniejsze. Pokoloruj obrazki.

Osoba zajmująca się zawodowo odręcznym przepisywaniem ksiąg lub dokumentów. Zawód skryby występował w zróżnicowanych formach we wszystkich kulturach posługujących się pismem.

Osoba zajmująca się obróbką metali i nie tylko (np. obróbką drewna, tworzyw polimerowych.

Skryba

Tokarz

Dawniej osoba posiadająca pod swoim zarządem klucze np. do zamku, folwarku, fabryki, mająca nadzór nad czymś.

Karpiniarz nie jest drwalem, ale jego obowiązki zawodowe są bardzo bliskie tej profesji. Osoba pracująca w charakterze karpiniarza ma za zadanie usuwanie karp, które pozostały po wycince drzew.

Karpiniarz

Klucznik

Wyrabia ceramiczne kafle służące do składania powierzchni pieców grzewczych, kuchennych i kominków. Kafle po uformowaniu z gliny są wypalane, a ich powierzchnia zewnętrzna pokrywana jest szkliwem. Rzemieślnik wyrabiający kafle to kaflarz, a jego warsztat to kaflarnia.

Wyrabiał przedmioty gospodarcze z drewna, głównie łyżki a także inne przedmioty kuchenne. W tym celu używa się drewna miękkiego, tzn. lipy, wierzby, topoli i olchy

Kaflarz

Łyżkarz

Zajmuje się budową i naprawą pieców (pokojowych, kuchennych, chlebowych, pieco-kominków, ostatnio (po 1990 r.) także kominków).

Zdun

Rzeźnik

Rzeźnik (masarz) – zawód rzemieślniczy, osoba zajmująca się ubojem zwierząt rzeźnych, a następnie obróbką tusz poubojowych. Niekiedy w skład kompetencji rzeźnika wchodzą również takie zadania jak: poddawanie mięsa obróbce termicznej, peklowanie, wędzenie, produkowanie wędlin

W średniowieczu kupcy wraz z innymi rzemieślnikami tworzyli mieszczaństwo,

Wyrabiał przedmioty ozdobne i użytkowe za pomocą zaplatania wikliny.

Wikliniarz

Kupiec

Wyrabia (odlewa lub wykuwa) i obrabia przedmioty z cyny i spiżu. Konwisarstwo znane jest od wczesnego średniowiecza.

Konwisarz

Strycharz, ceglarz, cegielnik – rzemieślnik wyrabiający cegły. Przyrząd do wyrównywania gliny w formie, rodzaj deseczki, zwany był strychulcem.

Ceglarz

Przedstawiciel grupy zawodowej zajmującej się w dawnej Polsce flisem, czyli rzecznym spławem (transportem) towarów. Z reguły byli to chłopi zamieszkujący nadrzeczne wsie, dla których spław był dodatkowym, sezonowym zajęciem.

Wyrabia ceramiczne naczynia i przedmioty codziennego użytku.

Flisak

Garncarz

Rzemieślnik zajmujący się ręcznym oprawianiem różnych wydawnictw oraz zdobieniem opraw (głównie zabytkowych), pracownik drukarni

Introligator

Rzemieślnik trudniący się przygotowywaniem tkanin i czyszczeniem ubrań. Miejscem pracy folusznika był folusz. Folusznik folował sukno w celu zagęszczenia tkaniny i oczyszczenia jej z tłuszczów i klejów

Folusznik

Osoba ogłaszająca różne informacje na specjalne okazje. Dawniej funkcja krzykacza oznaczała również powtarzanie tłumowi na wiecach tego, co obwieszczał przywódca. Klikon pełnił funkcję dzisiaj spełnianą przez sprzęt nagłaśniający.

Rzemieślnik odlewający z brązu, miedzi, mosiądzu lub spiżu dzwony, lufy do dział, posągi, świeczniki i przedmioty codziennego użytku.

Ludwisarz

Krzykacz miejski

Rzemieślnik zajmujący się mieleniem ziarna zbóż na mąkę lub przerobem zbóż na kasze i płatki

Młynarz

Ginący zawód rzemieślniczy związany z wyrobem miechów, przeważnie ze skóry

Miechownik

mgr Beata KrasówkaSP 5 Pyskowice

Dziękuję za uwagę!