Want to make creations as awesome as this one?

Žaidimai dėmesingumui lavinti

Transcript

Psichologė Birutė Černiūtė-Petraitienė 2020-05-24

Kodėl svarbu mokėti susikaupti ir kaip ugdyti šį gebėjimą?

Dėmesys yra kaip mažas vaikas, kuris nenustygsta vietoje, neramus ir nepastovus, nuolat kintantis ir amžinai užimtas ne tuo, kuo reikia. Reikia informacijos ataskaitai parengti, o dėmesys nuklajojo į pasaulio įdomybių lankas… Pažįstama situacija? Gera žinia ta, kad dėmesio sukaupimas yra įgūdis, kurį galima išlavinti.

Kodėl svarbu mokėti koncentruoti dėmesį?

  • Gebėjimas susikaupti palengvina mokymąsi.
  • Susikaupę greičiau ir tiksliau atliekame darbus.
  • Dėmesingumas padeda mažinti nerimą ir įveikti stresą.
  • Išlavintas dėmesio koncentracijos įgūdis suteikia daugiau ramybės ir pasitikėjimo savimi.

Kiek laiko vaikai geba susikaupti?

  • 1-2 metų mažylis geba susikoncentruoti veiklai, trunkančiai 2-3 minutes;
  • 2−3 metų vaikas vidutiniškai gali išlaikyti dėmesį jau 5-8 minutes, moka perkelti dėmesį nuo vienos veiklos prie kitos;
  • 3−4 metų amžiaus mažylis paprastai gali susikoncentruoti veiklai maždaug 10 minučių ir geba dėmesį paskirstyti tuo pat metu žaisdami ir klausydami, kas ką jiems sako;
  • 5−6 metų amžiaus vaikas vidutiniškai dėmesį išlaiko apie 10−15 minučių;
  • 6−7 metų vaikas jau gali išlaikyti dėmesį apie pusvalandį.

Aš matau Tikslas: Sukurti pasitikėjimu grįstą santykį tarp suaugusio ir vaiko, vystyti mažylio dėmesingumą. Žaisti galima kambaryje, einant pasivaikščioti ar važiuojant automobiliu. Žaidimo dalyviai vardina kambaryje ar pakeliui esančius daiktus ar objektus, pradėdami kiekvieną pasisakymą žodžiais aš matau ... Kartoti tą patį daiktą du kartus negalima.

Žaidimai dėmesio koncentracijai lavinti

Saulės zuikutis Tikslas: Dėmesio koncentracijos ir gebėjimo orientuotis erdvėje ugdymas. „Pas mus į svečius atėjo saulės zuikutis. Rask kur jis yra.“ (Suaugusysis įjungia žibintuvėlį arba lazeriuką, šviečia juo į sieną.) „O dabar zuikutis šokinės. Įsimink kaip jis juda ir nupiešk jo kelią.“ (Linijos turėtų būti nesudėtingos, kad vaikas patirtų sėkmę). Vaikas seka akimis šviesos judėjimą, o po to nupiešia saulės zuikučio kelią popieriaus lape.

Pypt Tikslas: Girdimojo suvokimo ir dėmesingumo lavinimas. Išsirinkite vaiko dažnai girdėtą ir gerai žinomą pasaką, dainą arba eilėraštį. Skaitykite arba dainuokite tą kūrinėlį, tam tikrose vietose pakeisdami žodžius kitais. Pavyzdžiui: „Du gaideliai, du žvirbleliai…“ arba „Mano batai buvo trys…“ Tegus vaikas klausosi, o išgirdęs netinkamą žodį sako „Pypt!“

Ausytė-nosytė Tikslas: Girdimojo ir regimojo suvokimo bei pastabumo ugdymas. Paaiškinkite vaikui, kad, išgirdęs žodį „ausytė“, jis turi paliesti savo ausį, o po žodžio „nosytė“ – nosį. Iš pradžių judesius atliekame kartu su vaiku. Vėliau sunkiname užduotį ir stengiamės suklaidinti mažylį – sakome „ausytė“, o rodome nosį ir t.t. Vaiko užduotis – susikaupti ir nesusipainioti.

Priešingybės Tikslas: Žodyno plėtojimas ir dėmesingumo lavinimas. Jūs pasakote žodį (mažas, minkštas, šviesus ir t.t.) ir vaikas turi pasakyti priešingybę. Jeigu pasakysite „mažas“ vaikas gali pasakyti „didelis“ arba „aukštas“ – tinka abu variantai

Suverk karoliukus Tikslas: Dėmesio ir smulkiosios motorikos lavinimas. Žaidimui prireiks stambių įvairiaspalvių karoliukų (arba sagų) ir virvelės. Paprašykite vaiko suverti karoliukus tam tikra tvarka: pvz., žalią, baltą, mėlyną, raudoną ir geltoną. Kuo jaunesnis vaikas, tuo paprastesnė turėtų būti schema. Užduotis gali būti pateikta žodžiu, o galima nupiešti spalvotą karoliukų schemą ir pasiūlyti vaikui surinkti karoliukus pagal pavyzdį.

Surask porą Tikslas: Pastabumo ir tvarkingumo lavinimas. Žaidimui prireiks kelių skirtingų daiktų vienodų porų. Galima sumaišyti skirtingas poras kojinių, ar pirštinių, parinkti poras didelių sagų. Paprašykite vaiko suporuoti vienodus daiktus. Trimečiams pakaks 3 - 5 skirtingų daiktų porų. Kuo vyresnis vaikas, tuo didesnį skaičių daiktų porų jam galima duoti.

Kas blogai ir kas gerai? Tikslas: Mokymasis perkelti dėmesį nuo negatyvių prie pozityvių minčių ir vertinimų.Šiam žaidimui bus reikalingas kamuolys. Atsisėskite vienas nuo kito kelių metrų atstumu. Kai kamuolys bus jūsų rankose, įvardinkite vieną jus neraminantį dalyką, o tada raskite ką nors gero toje pačioje situacijoje ir ridenkite kamuolį prieš jus sėdinčiam vaikui.

Žaisdami su vaiku dėmesio sutelkimą lavinančius žaidimus, padėsite pagrindus jo sėkmei.