Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

~5 ~

Zanim pójdziemy do kina

Zapraszam Was na kolejne spotkanie z filmem. Dzisiaj garść informacji o gatunkach filmowych.

Film to życie, z którego wymazano plamy nudy.

O gatunkach filmowych

Krymiał

Western

Komedia

Film animowany

Science-fiction

Miusical

Film katastroficzny

Fantasy

Dla chętnych

Zadanie na dziś

Magdalena Piotrowska

magda270@interia.eu

Gatunek filmowy przedstawiający śmieszne i humorystyczne sytuacje i postaci, mający najczęściej szczęśliwe zakończenie.

Napisz dłuższą wypowiedź składającą się z 10-15 zdań na jeden z wybranych tematów: 1. Mój ulubiony film. 2. Moja ulubiona postać filmowa. 3. Mój ulubiony aktor. 4. Film, w którym chciałbym zagrać. 5. Mój ulubiony rodzaj filmów. 6. Chciałbym pracować przy produkcji filmu, jako...

Przyznaj swoje nagrody filmowe ulubionym filmom. Wymyśl nazwę nagrody, podaj tytuł filmu i uzasadnij, za co przyznajesz nagrodę. Moje nagrody filmowe Propozycja nazwy Tytuł filmu i uzasadnienie

Tematyka filmu ściśle związana ze światem dzikiego zachodu (XIX wiek), podejmująca wątki walk z Indianami, wojny secesyjnej, gorączki złota, budowy kolei, walk z przestępczością. Skoncentrowana akcja o silnie zarysowanym konflikcie dramatycznym, okraszonym licznymi bójkami, strzelaninami i pościgami konnymi.

Rodzaj filmu, w którym obrazów nie uzyskuje się na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika, która przedstawia na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określa się zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Można w nim wykorzystywać również techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz częściej stosuje się też grafikę i animację wspomagane komputerowo.

Film kryminalny – w najbardziej ogólnym znaczeniu, to film, który obejmuje różne motywy związane z przestępczością i wymiarem sprawiedliwości. Można go łączyć się z innymi gatunkami filmowymi, najczęściej z dramatem, thrillerem, filmem akcji.

(Sci – Fi) - Świat opisuje wydarzenia umiejscowione w przyszłości i opiera się na hipotetycznym rozwoju nauki i techniki. Zawiera takie cechy jak: specyficzny typ czasoprzestrzeni, neologizmy związane z rozwojem techniki, kontakt z obcą cywilizacją, podróż w czasie, cudowne lub tragiczne skutki wynalazków technicznych, odkryć naukowych, umiejscowienia akcji na innych planetach, istnienia alternatywnych rzeczywistości.

Musical filmowy (ang. musical film) – gatunek filmowy, w którym piosenki śpiewane przez bohaterów są wplecione w narrację, niekiedy z towarzyszącymi im układami tanecznymi. Musical filmowy jest odmianą filmu muzycznego. Jako forma pojawił się wraz z udźwiękowieniem filmu.

Film podejmujący tematykę trwającej lub mającej nastąpić katastrofy (takiej jak pożar, zatonięcie okrętu, rozbicie się samolotu czy też kolizja ziemi z asteroidą) lub klęski żywiołowej (takiej jak wybuch wulkanu, trzęsienie ziemi, powódź).

Fabuła umiejscowiona w fikcyjnym świecie, w którym poza zwykłymi prawami fizyki i biologii działa też magia oraz inne nadnaturalne moce. Do świata przedstawionego należy przeważnie rozległy zestaw rekwizytów swobodnie zaczerpniętych ze średniowiecza i starożytności, rzadziej z okresu renesansu lub epoki wczesnego przemysłu. Charakterystyczne jest także występowanie obok gatunku ludzkiego istot mitycznych lub baśniowych, takich jak: elfy, krasnoludy, trolle, gobliny, smoki, wiedźmy, fauny, koboldy, gargulce, centaury, jednorożce, driady.