Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

K O S M O S

3,2,1... lecimy w

Co to jest kosmos?

Kto się zna na kosmosie?

Czy ciała niebieskie są niebieskie?

Czy kosmici istnieją?

Planeta rozrywki

Co to jest kosmos?

Na pewno zdarzyło Ci się wpatrywać w niebo późnym wieczorem, a może nawet nocą. Jeśli nie, musisz koniecznie spróbować. Miliony małych, białych kropek. To musi być kosmos. Ale jak to wszystko zrozumieć?

Gdzie zaczyna się KOSMOS?

<- wróć

Wyobraź sobie, że Ty jesteś Olbrzymem, a Ziemia jest kropelką wody. Ta kropelka znajduje się w ogromnym jeziorze, albo lepiej w wielkim oceanie. Cały ten ocean otacza naszą malutką kropelkę, tak jak kosmos otacza Ziemię.

Kosmos zaczyna się około 100km nad Ziemią. To blisko czy daleko? Do jakiej miejscowości musisz jechać 100km?

Kto zna się na kosmosie?

ASTRONAUTA

ASTRONOM

ASTROLOG?

Ciekawostka: słowo ASTRA pochodzi z języka łacińskiego i oznacza GWIAZDĘ

<- wróć

Astronauta to inaczej kosmonauta czyli osoba, która odbywa loty kosmiczne. Pierwszym i jedynym polskim kosmonautą, który odbył lot w kosmos jest MIROSŁAW HERMASZEWSKI. Było to w 1978 roku.

Astronom to naukowiec, który zajmuje się badaniem kosmosu. Słynnym polskim astronomem był Mikołaj Kopernik (1473-1543). Mówi się, że "WSTRZYMAŁ SŁOŃCE, RUSZYŁ ZIEMIĘ" Zapamiętaj to bardzo ważne zdanie.

Astrolog nie jest naukowcem i nie bada kosmosu. Zajmuje się wróżeniem, zgadywaniem tego, co wydarzy się jutro lub za tydzień, czyli przewidywaniem przyszłości. Astrolog twierdzi, że przewiduje przyszłość na podstawie ułożenia gwiazd. Niestety zwykle się myli.

Czy ciała niebieskie są niebieskie?

Aby poznać odpowiedź na to pytanie, zapoznaj się z popularnymi CIAŁAMI NIEBIESKIMI.

PLANETY

GWIAZDY

KSIĘŻYCE

INNE

<- wróć

Inne ciała niebieskie to na przykład: - czarne dziury; - obiekty mgławicowe; - galaktyki; - kwazary; - komety itd.

PLANETY

Planety to ciała niebieskie, które krążą wokół jakiejś gwiazdy. Ziemia jest jedną z planet, które krążą wokół Słońca (tak, tak, Słońce jest gwiazdą!). Planety są bardzo dużymi ciałami niebieskimi i mają kulisty kształt. Nie świecą własnym światłem, tylko światłem odbitym od Słońca.

Zadanie: spróbuj zapamiętać kolejność planet, może pomóc Ci w tym piosenka

<- wróć

GWIAZDY

Gwiazdy mają kulisty kształt, Świecą własnym światłem. Możemy obserwowac je na nocnym niebie.Gwiazdą, która znajduje się najbliżej Ziemi jest Słońce i obserwujemy ją w dzień. Dawniej ludzie uważali, że to Słońce krąży wokół Ziemi. Prawda jest zupełnie inna. To Ziemia krąży wokół Słońca (zajmuje jej to aż 365 dni czyli cały ROK!!). Odkrył to słynny astronom, Mikołaj Kopernik. Mówi się, że to on WSTRZYMAŁ SŁOŃCE, a RUSZYŁ ZIEMIĘ. Czy już rozumiesz to powiedzenie?

Obejrzyj film:

Czy gwiazdy w kosmosie mają taki kształt?

<- wróć

KSIĘŻYCE

Jak to księżyce? To jest ich więcej? Tak! Wokół niektórych planet krążą księżyce. Czasem jest ich bardzo dużo. Naszemu Księżycowi okrążenie Ziemi zajmuje około miesiąca. UWAGA! Księżyc nie świeci swoim światłem. Jest jak lusterko i odbija światło Słońca. Gwiazdy zaś są jak żarówki i świecą swoim światłem. Dlatego Słońce jest gwiazdą. Obejrzyj doskonały film o Księżycu i jego fazach:

<- wróć

NEIL ARMSTRONG z USA był pierwszym człowiekiem, który chodził po księżycu. Było to w 1969 roku.

Czy kosmici istnieją?

Ludzie od dawna zastanawiają się, czy gdzieś daleko, na jakiejś planecie istnieje życie. Czy są tam ufoludki, kosmici, Marsjanie? A Ty, jak myślisz?

Pytanie: czy istnieje życie poza Ziemią?

Ten krótki film pomoże Ci znaleźćodpowiedź.

<- wróć

Niestety lądownik Schiaparelli w wyniku nieudanego lądowania rozbił się na powierzchni Marsa. I nadal nie wiemy czy istnieje tam życie.

<- wróć

kosmiczny quiz

<- wróć

Kosmiczny quiz

zaproś rodziców do wspólnej zabawy