Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Quiz powtórkowy

AUTORzy twoich lektur

Info

Na czarnych stronach masz krótkie informacje o autorze. Żeby sprawdzić, czy poprawnie odgadłeś postać, kliknij w napis "Zgadnij, kto to." Żeby przejść do następnej postaci, użyj strzałek na brzegach stron. Przy każdym zdjęciu znajdziesz krótką notatkę o autorze i spinacz poświęcony twórczości. POWODZENIA!

Urodził się w Warszawie, chodził do klasy w liceum z bohaterami "Kamieni na szaniec", zginął od kuli snajpera w powstaniu warszawskim, napisał "Elegię o... (chłopcu polskim).

Zgadnij, kto to.

Krzysztof Kamil Baczyński

Polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

W okresie okupacji niemieckiej ogłosił 4 tomiki poezji. Zachowały się wszystkie jego dzieła: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań.

Żył w epoce renesansu, napisał wzruszający cykl "Trenów" dla swojej zmarłej córeczki, Urszuli.Pisał też fraszki i pieśni. Jako pierwszy tworzył w języku polskim poezję.

Zgadnij, kto to.

Jan Kochanowski

Poeta (ur. ok. 1530 w Sycynie, zm. w 1584 w Lublinie) – polski poeta epoki renesansu, poeta nadworny Stefana Batorego w 1579 roku[5], sekretarz królewski i wojski sandomierski w latach 1579–1584[6]. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie i poetę, który najbardziej przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego.

Lista dzieł Jana Kochanowskiego obejmuje kilkaset utworów, jest autorem: 301 fraszek, 59 pieśni (w tym Pieśni świętojańskiej o Sobótce, składającej się z 12 wierszy), wierszowanych tragedii Odprawa posłów greckich, przekładu 150 psalmów (wydanych w zbiorze Psałterz Dawidowy) cyklu Trenów poświęconych zmarłej córce i wielu innych.

Rywalizował z Mickiewiczem o tytuł najlepszego poety epoki romantyzmu. Bohaterka jednego z jego dramatów ma na sumieniu serię 7 ofiar.

Zgadnij, kto to.

Juliusz Słowacki

Herbu Leliwa (ur. 1809 w Krzemieńcu, zm. 1849 w Paryżu – polski poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Razem z Mickiewiczem uznawany powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu. Poznaliśmy jego wiersz "Testament mój" oraz dramat "Balladyna".

Mimo iż Słowacki żył zaledwie 39 lat, jego twórczość literacka była obfita i różnorodna; poeta pozostawił po sobie 13 dramatów, blisko 20 poematów, setki wierszy, listów oraz jedną powieść.

Swój medal noblowski, który otrzymała w 1996r. wrzuciła do szuflady biurka, między szpargały. Tworzyła mądre wiersze, zabawne wycinanki i żarty literackie.

Zgadnij, kto to.

Wisława Szymborska

Polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), dama Orderu Orła Białego.

Dorobek poetycki Szymborskiej, ilościowo skromny – opublikowała ok. 350 wierszy – od trzeciego, popaździernikowego tomu "Wołania do Yeti" (1957) do pośmiertnie wydanego "Wystarczy" (2012) – zawsze znajdował uznanie krytyki i czytelników.

Pisał powieści historyczne w czasach zaborów - "ku pokrzepieniu serc". Od narodu dostał w darze dworek w Oblęgorku. Noblista z 1905r.

Zgadnij, kto to.

Henryk Sienkiewicz

Polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w.

Nowele, które możesz znać 1879 Janko Muzykant 1881 Latarnik Powieści, które możesz znać Trylogia: Ogniem i mieczem (1884) Potop (1886) Pan Wołodyjowski (1888) 1896 Quo vadis 1900 Krzyżacy 1911 W pustyni i w puszczy Inne utwory 1880 Listy z podróży do Ameryki (reportaże) 1890 Listy z Afryki (reportaże)

Najsłynniejszy Adaś w polskiej literaturze, autor słów, które zna na pamięć każdy Polak "Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie".Jeden z Wieszczów Narodowych

Zgadnij, kto to.

Adam Mickiewicz

(ur.1798 w Zaosiu zm. w 1855 w Stambule) – polski poeta, działacz polityczny, publicysta, tłumacz, filozof, działacz religijny, mistyk, organizator i dowódca wojskowy, nauczyciel akademicki. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (zaliczany do grona tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej. Członek i założyciel Towarzystwa Filomatów. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz ; organizator polskich oddziałów do walki z Rosją, bonapartysta.

 • Możesz znać:
 • w roku 1822 wydał Ballady i romanse, Ten tom poezji miał przełomowe znaczenie w literaturze polskiej, zapoczątkowując nurt romantyczny oparty na ludowości, poezji ludowej,
 • w roku 1823 II i IV część Dziadów
 • Sonety krymskie – wydane w roku 1826
 • Pan Tadeusz, czyli ostatni Zajazd na Litwie – epopeja napisana w Paryżu w latach 1832–1834,
 • poemat Reduta Ordona
 • Śmierć Pułkownika
 • Świtezianka

Miał tytuł hrabiowski. Jego mistrzem w literaturze był Molier. Tworzył prawie wyłącznie komedie.

Zgadnij, kto to.

Aleksander Fredro

Aleksander Fredro - hrabia herbu Bończa (ur. 1793 zm. 1876) – polski komediopisarz, pamiętnikarz, poeta, wolnomularz, tworzył w epoce romantyzmu. Uważany jest za najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej. Był autorem komedii obyczajowych z życia szlachty.Pozostał obcy problemom romantyzmu. Naraziło go to na ostre ataki. Wychowany w tradycjach oświecenia. Uznany za mistrza w tworzeniu charakterystyki bohaterów, kształtowaniu akcji i giętkości języka. Jego bajki, jak np. Małpa w kąpieli, Zupa na gwoździu czy Paweł i Gaweł, są lekturami literatury dziecięcej.

MOŻESZ ZNAĆ

 • Damy i huzary (wystawiona 1825)
 • Pan Jowialski (wystawiona 1832)
 • Paweł i Gaweł
 • Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca (wyst. 1833)
 • Zemsta (wystawiona 1834)
 • Małpa w kąpieli

Twórca zuchowego harcerstwa w Polsce. Mówili na niego "Kamyk". To on wymyślił, jak uprzykrzać życie Niemcom w okupowanej Warszawie- założył „Wawer”

Zgadnij, kto to.

Aleksander Kamiński

Aleksander Kamiński - ps. Dąbrowski, J. Dąbrowski, Fabrykant, Faktor, Juliusz Górecki, Hubert, Kamyk, Kaźmierczak, Bambaju (ur.1903 zm. 1978)– pedagog, wychowawca, profesor nauk humanistycznych, współtwórca metodyki zuchowej, instruktor harcerski, harcmistrz, żołnierz Armii Krajowej oraz jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów, przewodniczący Prezydium Rady Naczelnej Związku Harcerstwa Polskiego.

 • Książka wodza zuchów
 • Wielka Gra (wydanie I w 1942 na rozkaz KG AK zostało zniszczone jako dekonspirujące metody walki konspiracyjnej, wydania II nie zdążono rozkolportować z powodu wybuchu powstania warszawskiego, wydanie III – Warszawa 1982
 • Kamienie na szaniec (I wydanie w 1944 i II w 1945)
 • Zośka i Parasol. Opowieść o niektórych ludziach i niektórych akcjach dwóch batalionów harcerskichi inne

Autor słów: "I śmiech niekiedy być może nauką, kiedy się z przywar nie z osób natrząsa".Piętnował ludzkie wady pisząc bajki. Był arcybiskupem, księciem i hrabią.

Zgadnij, kto to.

Ignacy Krasicki

Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala (ur. 1735 zm. 1801) – biskup warmiński od 1767. Jeden z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. Nazywany „księciem poetów polskich”. Jest dzieła uznawanego za pierwszą polską powieść (Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki). Tworzył głównie bajki, satyry i poematy heroikomiczne.

 • Zadebiutował strofą – Hymn do miłości Ojczyzny.
 • Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki
 • Bajki i przypowieści, powst. w latach 1776-1778
 • Satyry tzw. część 1 (zawiera m.in. Żona modna) i inne

Dzięki niemu co roku w wigilię oglądamy film o "nawróceniu się" starego skąpca. (W tej roli wystąpił nawet Kaczor Donald.) Doskonały angielski powieściopisarz

Zgadnij, kto to.

Charles Dickens

Charles Dickens, pseudonim Boz (ur 1812 zm. 1870 ) – angielski powieściopisarz. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii. W licznych powieściach dał wyraz wrażliwości na niesprawiedliwość, krzywdę społeczną i bezduszność praw wobec ludzi ubogich.

Często utrwalał postacie dziwaków i ekscentryków o rysach karykaturalno - groteskowych. Dickens operował szeroką skalą humoru, często o zabarwieniu satyrycznym. Napisał co najmniej 15 dużych powieści np. Oliwera Twista, a także cykl opowiadań wigilijnych, w tym "Opowieść wigilijną"

Bardziej niż pisać kochał latać samolotami. Przeżył kilka wypadków samolotowych. Dzięki niemu rozumiemy, że "dobrze widzi sie tylko sercem", a "oswojenie niesie ze sobą ryzyko łez"

Zgadnij, kto to.

Antoine de Saint - Exupery

Antoine de Saint-Exupéry (ur. 1900 zm. 1944) – francuski pilot, pisarz i poeta. Autor Małego Księcia (1943), jednego z najważniejszych utworów literackich XX wieku. Urodził się w Lyonie w rodzinie arystokratycznej jako syn hrabiego Jeana de Saint-Exupéry. W grudniu 1935 podjął próbę rekordowego przelotu na trasie Paryż – Sajgon samolotem, ale rozbił maszynę na Pustyni Libijskiej. Doświadczenia lotnicze Antoine’a de Saint-Exupéry znalazły odbicie w jego twórczości. 31 lipca 1944 o 8.45 wystartował do lotu bojowego, z którego już nie powrócił

Najbardziej znanym utworem pisarza jest Mały Książę (Le Petit Prince), ukończony w 1943 roku – filozoficzna baśń dla dzieci i dorosłych. Ponadto napisał:

 • Poczta na południe
 • Nocny lot
 • Ziemia, planeta ludzi
 • Pilot wojenny

Cztery razy był o włos od literackiej nagrody Nobla. Nigdy nie przystąpił do matury i studiował weterynarię, ale... skończył jako pisarz zaangażowany w opisywanie niesprawiedliwości społecznej- jako "sumienie narodu"

Zgadnij, kto to.

Stefan Żeromski

Stefan Żeromski (ur.1864, zm. 1925) – polski prozaik, publicysta, dramaturg; pierwszy prezes polskiego PEN Clubu. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1921, 1922, 1923, 1924)[2]. Jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich w historii. Stefan Żeromski ze względu na zaangażowanie społeczne nazwany był „sumieniem polskiej literatury” lub „sumieniem narodu".

Stefan Żeromski w swoich dziełach poruszał często problematykę społeczną. W centrum jego zainteresowań znalazł się temat ubóstwa, katastrofalne położenie robotników i chłopów. Ocenzurowana i przygotowana do druku powieść "Syzyfowe prace" przez pisarza powieść ukazała się w zaborze rosyjskim w 1909 pod tytułem Andrzej Radek, czyli Syzyfowe prace. W "Syzyfowych pracach" autor na podstawie własnych doświadczeń z dzieciństwa i lat młodzieńczych przedstawił obraz szkoły w rosyjskim Królestwie Polskim i walkę polskiej młodzieży z rusyfikacją.

Pisarz, który nauczył się mówić i pisać dwa razy - drugi raz po udarze. Satyrycznym pisarstwem walczył np. z ustrojem komunistycznym. Był też rysownikiem.

Zgadnij, kto to.

Sławomir Mrożek

polski pisarz oraz rysownik. Autor satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej.Lorem ipsum dolor sit

W twórczości Mrożek poruszał problemy związane z historią Polski oraz tradycjami kulturowymi (np. romantyzmu) i tematy uniwersalne, takie jak wolność czy zagrożenia ze strony współczesnej cywilizacji. Pisał opowiadania i dramaty. Znasz jego opowiadanie "Artysta"

O swojej ukochanej córce, Krysi, pisał, że jest jak "ziele na kraterze". Historii swojej rodziny poświęcił wspomnienie, gawędę literacką o tym tytule. Tworzył też... reklamy np. CUKIER KRZEPI

Zgadnij, kto to.

Melchior Wańkowicz

Polski pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej. Podczas II wojny światowej pracował jako korespondent wojenny przy II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa.

Ziele na kraterze Wańkowicz poświęcił przede wszystkim swoim córkom – starszej Krysi (Krystynie) i młodszej Tili (Marcie). Akcja Ziela na kraterze zaczyna się w momencie poczęcia Krysi i kończy w chwili narodzin wnuczki Wańkowicza. W końcowych partiach Ziela na kraterze Wańkowicz opisał poszukiwanie przez matkę ciała Krysi, którego według autora nigdy nie odnaleziono. Ziele na kraterze jest uważane za jedną z książek, które najwierniej oddają realia okupowanej Warszawy.