Prace badawcze w Arktyce i Antarktyce
iwcia_w
Created on May 17, 2020
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
SLYCE DECK
Personalized
LET’S GO TO LONDON!
Personalized
ENERGY KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
HUMAN AND SOCIAL DEVELOPMENT KEY
Personalized
CULTURAL HERITAGE AND ART KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
DOWNFALLL OF ARAB RULE IN AL-ANDALUS
Personalized
ABOUT THE EEA GRANTS AND NORWAY
Personalized
Transcript
Prace badawcze w Arktyce i Antarktyce
Stacje badwacze w Arktyce
Stacje badawcze w Antarktyce
Iwona Jabłońska
TEMAT: Prace badawcze w Arktyce i Antarktyce Na lekcji dowiesz się: - jakie były kiedyś a jakie są obecnie cele ekspedycji w obszary polarne, - jakie są obecnie zakresy badań Arktyki i Antarktyki, - w jaki sposób Polscy wpłynęli na poznanie obszarów polarnych, - jak wygląda stacja badawcza.
Co badają naukowcy w Arktyce i Antarktyce?
Wkład Polaków w badania obszarów okołobiegunowych Polskie wyprawy i badania sięgają XIX wieku; a pierwszymi polarnikami byli Henryk Arctowski oraz Antoni Dobrowolski. Ci dwaj naukowcy jako pierwsi, w roku 1898 zimowali w Antarktyce. A swoje wieloletnie obserwacje środowiska przyrodniczego publikowali w różnych pracach naukowych. Obecnie natomiast wiele polskich uniwersytetów i Polska Akademia Nauk uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych, których głównymi założeniami są obserwacje zmian klimatu, procesów geologicznych a także środowiska biologicznego. Duży wkład w badania obszarów polarnych ma nasz polski podróżnik Marek Kamiński, który jako pierwszy na świecie w ciągu jednego roku zdobył oba bieguny. 23 maja 1995r. zdobył biegun północny, a 27 grudnia 1995r. - biegun południowy, za co został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.
Najnowocześniejsza niemiecka stacja polarna Neumayer III – to całoroczna niemiecka stacja polarna, położona na Antarktydzie Wschodniej. Budynek stacji waży 2300 ton i osadzony jest na podnośnikach hydraulicznych nad lodowcem. Podnośniki te podnoszą lub opuszczają budynek w zależności od ilości zalegającego śniegu, aby stacja zawsze znajdowała się na wysokości 6 metrów nad powierzchnią lodu. W stacji znajduje się wiele udogodnień dla pracujących tam naukowców, np. jadalnia, gabinet lekarski, pomieszczenia rekreacyjne oraz biura czy laboratoria.
ZADANIE DOMOWE Za pisz w zeszycie pod dzisiejszym tematem 6 informacji, które były dla Ciebie najciekawsze w dzisiejszej prezentacji. Dziękuję