Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

100. rocznica urodzin

Święty Jan Paweł II

św. Jan Paweł II

“Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. (...) Każdy z was znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć.”

Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach niedaleko Krakowa. Jego matka zmarła, gdy miał zaledwie 9 lat, dlatego wychowaniem przyszłego papieża zajmowł się ojciec - urzędnik armii wojskowej.

Dzieciństwo

Brat św. Jana Pawła II.

Matka Chrzestna św. Jana Pawła II

Rodzice św. Jana Pawła II

Edmund Wojtyła

Maria Wiadrowska

Emilia i Karol Wojtyłowie

Karol miał starszego brata Edmunda, który był lekarzem. Siostra Olga zmarła zaraz po urodzeniu.

Rodzeństwo

Od najmłodszych lat Karol wyróżniał się pobożnością. Interesował się też literaturą i teatrem. W Gimnazjum Męskim w Wadowicach uczeszczał na zajęcia kółka teatralnego. Lubił także sport. Chętnie grał w piłkę nożną (szczególnie jako bramkarz) lub brał udział w pieszych wędrówkach.

ks. Kazimierz Figlewicz z ministrantami i przyszłym papieżem wśród nich

św. Jan Paweł II

Po zdaniu matury, Krol Wojtyła rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wybranym kierunkiem była filologia polska. Studia zostały jednak przerwane przez wybuch wojny. W 1941 r. zmarł ojciec Karola. Przyszły papież musiał ciężko pracować, by zarobić na życie. Podjął się pracy w kamieniołomie. W 1942 r., zdecydował o wstąpieniu do tajnego seminarium duchownego.

Młodość

" Nie bój się, nie lękaj! Wypłyń na głębię! "

W 1946 roku Karol Wojtyła przyjął święcenia kaplańskie. Następnie wyjechał na studia do Rzymu. Zdobył tytuł doktora. Po powrocie został skierowany do niewielkiej parafii Niegowić. Rekolekcje prowadzone przez księdza Wojtyłę gromadziły wielu wiernych. Był też bardzo lubiany przez młodzież, organizował pielgrzymki, wędrówki oraz spływy kajakowe. Był też wykładowcą.

Kapłan ukochany przez młodych

1967 r. - Ojciec Święty Paweł VI, nominuje abp Wojtyłę - kardynałem.

Karol Wojtyła został biskupem w wieku 38 lat i stał sie najmłodszym biskupem. W 1963 r., nominowany na arcybiskupa.

Kardynał

Najmłodszy biskup

Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską poinformował wiwatujących wiernych o wyborze nowego papieża. Został nim abp Karol Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II.

16 października 1978

Do zamachu doszło na placu Świętego Piotra w Watykanie. Papież pozdrawiał wiernych z odkrytego samochodu. Wtedy padły strzały. Dwa lata po zamachu Jan Paweł II odwiedził zamachowca w więzieniu.

13 maja 1981 r.

Zamach na Jana Pawła II

Miłość do ojczyzny

św. Jan Paweł II

“Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, Która ze mnie przebiega ku innym, Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas: Z niej się wyłaniam...''

O św. Janie Pawle II ...

Papież pielgrzym

Odszedł 2 kwietnia 2005 roku o 21:37 do Domu Ojca. W pogrzebie uczestniczyło ok. 300 tysięcy pielgrzymów oraz przedstawiciele władz i różnych wyznań. 27 kwietnia 2014 roku podczas Niedzieli Miłosierdzia Bożego ogłoszony Świętym.

Święty

św. Jan Paweł II

“Wasze powołania i zawody są różne. Musicie dobrze rozważyć, w jakim stosunku - na każdej z tych dróg - pozostaje "bardziej być" do "więcej mieć". Ale nigdy samo "więcej mieć" nie może zwyciężyć. Bo wtedy człowiek może przegrać rzecz najcenniejszą: swoje człowieczeństwo, swoje sumienie, swoją godność. To wszystko, co stanowi też perspektywę życia wiecznego.”

Jan Paweł II zostaje świętym

27 kwietnia 2014

Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca

2 kwietnia 2005

Zamach na Ojca Świętego

13 maja 1981

Karol Wojtyła zostaje papieżem Janem Pawłem II

16 października 1978

Wstąpienie do seminarium duchownego

1942

Narodziny Karola Wojtyły

18 maja 1920

(...) dziś każdy ból, który powraca od Ciebie,po drodze zamienia się w miłość.Jakiż skrót! Jaka dobroć poznania!A przecież nawet nie podniosłeś oczu- mówiłeś ze mną tylko tamtymi oczami, które studni głęboki blask odtworzył.

Tak widzieć w sobie nie odważy się nikt z nas.On poznawał inaczej. Prawie oczu nie podniósł.Był wielkim zbiorowiskiem poznania- jak studnia blaskiem wody wiejąca przez twarz.Miał zwierciadło... jak studnia... świecące głęboko.Nie potrzebował wychodzić z siebie,ani oczu podnosić, by odgadnąć.

ŚW. JAN PAWEŁ ii

Późniejsze rozpamiętywanie spotkania

Author

Quiz

Dziękuję

  • Wikipedia, hasła: Jan Paweł II, Dzień Paapieża Jana Pawła II, Paweł VI, Watykan, Wadowice, Uniwersytet Jagielloński
  • Pixabay
  • http://parafia.miedzyzdroje.pl/tworczosc/cytaty-sw-jana-pawla-ii
  • https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/67/Emilia_and_Karol_Wojtyla_wedding_portrait.jpg
  • https://www.centrumjp2.pl/100-urodziny/biogram/
  • https://www.centrumjp2.pl/wp-content/uploads/2018/07/Ikomunia.jpg
  • https://diecezja.pl/apostolowie-milosierdzia/swiety-jan-pawel-ii/
  • http://www.portal.muzeumjp2.pl/biogramy/karol-wojtyla-senior/59
  • https://pl.aleteia.org/2018/05/09/tata-lolka-czego-uczy-nas-karol-wojtyla-senior/
  • https://www.google.com/search?q=Karol+Wojtyła&tbm=isch&ved=2ahUKEwjbuerFobHpAhUMH5oKHbxCBxcQ2-cCegQIABAA&oq=Karol+Wojtyła&gs_lcp=CgNpbWcQAzIHCAAQgwEQQzICCAAyAggAMgIIADIECAAQQzICCAAyBAgAEEMyAggAMgIIADICCABQ0x5Y0x5gpyJoAHAAeACAAY4CiAGOApIBAzItMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1n&sclient=img&ei=niC8XtvyHoy-6AS8hZ24AQ&bih=627&biw=1326&client=opera&hs=g6H#imgrc=BGWwzglOFd-pOM

Bibliografia i ilustracje: