AKTYWNA BIBLIOTEKA online - podsumowanie projektu
anna.wojtynka
Created on May 13, 2020
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
Transcript
AKTYWNA BIBLIOTEKA online
1. O projekcie
3. Dobre praktyki bibliotek szkolnych
2. Biblioteki szkolne w czasie pandemii
4. Máxima cum láude (Z najwyższą pochwałą) 2020
1. O projekcie
Projekt współpracy PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu z bibliotekami szkolnymi
Projekt współpracy PBP Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu z bibliotekami szkolnymi zatytułowany AKTYWNA BIBLIOTEKA został zainicjowany w 2018 r. Do tej pory odbyły się jego dwie edycje. Celem projektu jest budowanie partnerskiej współpracy Książnicy z bibliotekami szkolnymi Kalisza i regionu kaliskiego oraz promowanie najlepszych praktyk poprzez przyznanie wyróżniającej się bibliotece szkolnej tytułu honorowego Máxima cum láude (Z najwyższą pochwałą).
2. Biblioteki szkolne w czasie pandemii
W związku z zamknięciem szkół (i wielu innych placówek) z powodu wybuchu epidemii koronawirusa, przeprowadzenie tegorocznej (trzeciej) edycji projektu w dotychczasowym kształcie nie było możliwe. Tak powstała edycja specjalna - Aktywna Biblioteka online. Uwzględniając obecne okoliczności, skupiliśmy się na działaniach bibliotek szkolnych realizowanych zdalnie. Zadaniem nauczycieli bibliotekarzy w ramach udziału w projekcie było opisanie wybranych tzw. dobrych praktyk, czyli najciekawszej realizowanej przez siebie inicjatywy w czasie pandemii.
3. Dobre praktyki bibliotek szkolnych w okresie pandemii
Wśród nadesłanych w ramach projektu inicjatyw, nauczyciele bibliotekarze szeroko opisują podejmowane przez siebie działania w okresie epidemii - czasie zamknięcia szkół i ograniczenia życia społecznego, które wymogły konieczność zmiany formy zawodowej aktywności na zdalną. Przykłady takich działań (w wersji skróconej) prezentujemy poniżej:
Wybrane dobre praktyki bibliotek szkolnych w okresie pandemii - zaopatrywanie uczniów, nauczycieli i rodziców w informacje o wartościowych linkach do stron, platform i serwisów internetowych oferujących naukę i zabawę - przesyłanie uczniom linków do bezpłatnych ebooków i audiobooków z lekturami szkolnymi, a także spotkań autorskich online - zamieszczanie na stronie internetowej szkoły lub przesyłanie za pomocą e-dziennika propozycji różnych źródeł dostępu do książki na czas zamknięcia bibliotek - organizacja konkursów czytelniczych i literackich online dla uczniów - tworzenie wirtualnych materiałów repertuarowych z okazji różnych świąt - przesyłanie/zamieszczanie na stronie internetowej propozycji wirtualnego zwiedzania wspaniałych polskich i światowych muzeów, a także innych ciekawych miejsc dostępnych wirtualnie - przesyłanie uczniom recenzji wybranych książek, zachęcających do ich przeczytania, niekiedy wraz z linkami do darmowych audiobooków lub ebooków - tworzenie "banków" przydatnych materiałów internetowych na różne tematy, w postaci wirtualnej tablicy (padleta) a także wiele innych :)
4. Máxima cum láude (Z najwyższą pochwałą) 2020 - WYNIKI
I MIEJSCE i tytuł honorowy Máxima cum láude (Z najwyższą pochwałą) - Jolanta Korkosz (biblioteka Szkoły Podstawowej w Mycielinie)
WYRÓŻNIENIEMałgorzata Wojtyś Iwona Skonieczna-Wrubińska (biblioteka Szkoły Podstawowej nr 7 w Kaliszu)
Spośród nadesłanych prac pisemnych Komisja Konkursowa wyłoniła najciekawszą jej zdaniem inicjatywę zaproponowaną przez nauczyciela bibliotekarza, przyznając mu I miejsce i tytuł honorowy Máxima cum láude (Z najwyższą pochwałą). Uwagę jury zwróciła także inna praca, która otrzymała wyróżnienie. Oto wyniki:
GRATULUJEMY!
I MIEJSCE i tytuł honorowy Máxima cum láude (Z najwyższą pochwałą) Jolanta Korkosz Biblioteka Szkoły Podstawowej w Mycielinie Laureatka tegorocznej edycji projektu "Aktywna Biblioteka", pani Jolanta Korkosz założyła i (z widoczną pasją i zaangażowaniem) prowadzi zakładkę poświęconą bibliotece (i świetlicy) na stronie szkoły. Codziennie zamieszcza tam różne propozycje dla dzieci i ich rodziców. Pisze o książkach, ale też prezentuje wyszukane przez siebie informacje i źródła związane z nauką i zabawą. Zamieszczane wpisy nie ograniczają się do podania linku i krótkiego zdawkowego opisu. Każdy z nich jest przemyślany, adekwatny do bieżących potrzeb uczniów i co chyba najważniejsze - pisany z sercem. Czyta się jak blog :) - do czego gorąco zachęcamy (link do zakładki prowadzonej przez panią Jolantę Korkosz znajdziecie w prezentacji).
WYRÓŻNIENIE Małgorzata Wojtyś, Iwona Skonieczna-Wrubińska Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 7 w Kaliszu Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 7 w Kaliszu jest biblioteką, która nie zapomina o swoich czytelnikach (w tym przypadku uczniach, nauczycielach, ale także rodzicach), proponując szereg zdalnych aktywności w ciekawej formie. Szczególnie spodobało nam się kreatywne i twórcze wykorzystanie nowoczesnych technologii przez nauczycieli bibliotekarzy "siódemki". Z okazji Tygodnia Bibliotek panie Małgorzata Wojtyś i Iwona Skonieczna-Wrubińska przeprowadziły Wirtualne Pasowanie na Czytelnika Szkolnej Biblioteki, a także zaprosiły uczniów do czytelni online wykonanej w formie interaktywnego obrazka wykonanego w aplikacji Genial.ly. Każdy chętny może zasiąść, oczywiście wirtualnie lub w wyobraźni, w szkolnej czytelni, wziąć książkę z wirtualnej półki i ją przeczytać lub posłuchać. W internetowej przestrzeni znajdą się także inne aktywności – m.in. rysowanie, gry, zagadki, czytelnicze zabawy, a także szereg ciekawostek o bibliotekach. Link do wirtualnej czytelni znajdziecie w prezentacji. Polecamy jako inspirację!
AKTYWNA BIBLIOTEKA online
Opracowanie merytoryczne i graficzne: Anna Wojtynka (koordynator projektu)
Dziękujemy za uwagę!