Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

16.11.2020 CZĘŚĆ 1

SOSW MALBORK

ŚWIETLICA SZKOLNA

"Bon ton - o dobrym wychowaniu"

ZASADY ZACHOWANIA

KULTURA OSOBISTA

czyli

DOBRY TON

08. Conclusion

ETYKIETA

BON TON

07. Results

DOBRE MANIERY

OBYCIE

DŻENTELMENERIA

GRZECZNOŚĆ

SAVOIR-VIVRE

CO NAM SIĘ KOJARZY Z DOBRYM WYCHOWANIEM?

Savoir- vivre

Savoir-vivre to znajomość form towarzyskich, zwyczajów, reguł zachowania się w określonych sytuacjach.Savoir-vivre- słowo powstało jako połączenie dwóch francuskich czasowników: savoir - wiedzieć, umieć i vivre - żyć.

Savoir-vivre to zbiór dobrych manier i zasad obowiązujących w danej kulturze i szerokości geograficznej. Co ciekawe, to co w jednym kraju może okazać się wskazane i będzie budzić podziw w innym może być wytykane. Warto zatem znać odpowiednią etykietę w danym miejscu, jeśli zależy nam na tym, aby dobrze w nim wypaść.

Szczegółowo omówimy wszystko przy kolejnych spotkaniach

WYGLĄDU, PREZENCJI (np postawy, higieny)

WŁAŚCIWEGO UBIORU (tzw. dress code)

NAKRYWANIA I PODAWANIA DO STOŁU; SPOSOBÓW JEDZENIA ORAZ PICIA

KOMUNIKACJI (TAKŻE TELEFONICZNEJ I INTERNETOWEJ)

FORM TOWARZYSKICH np. w miejscu pracy, w rodzinie, na pryjeciach

ZACHOWANIA SIĘ W SZCZEGÓLNYCH SYTUACJACH

Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim:

Savoir-vivre czyli szacunek zawsze i wszędzie Każdy człowiek jest indywidualnością i ma prawo do własnego zdania, wyglądu, religii czy orientacji. Możemy mieć inne zdanie, ale stosując się do savoir-vivre, warto abyśmy mieli szacunek do odmiennego podejścia. Starajmy się każdego traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Dobre wychowanie w życiu codziennym może nam wiele dać.

Ludzie, wokół nas będą przyjaźniej nastawieni, a to z kolei na pewno wpłynie na polepszenie wzajemnych kontaktów. Jak zatem można rozpoznać kulturalnego człowieka? Nie jest ważny status społeczny ani pieniądze, a to, co “wynieśliśmy” z domu. O dobrym wychowaniu świadczy nie tylko to, co mówimy, ale także nasza mimika, sposób bycia czy postępowania w określonych sytuacjach, a także życzliwość wobec innych. Właśnie tym możemy zapracować na sympatię i szacunek - to podstawy, o których nie powinniśmy zapominać.

PODSUMOWANIE