Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

start

W lesie

Zapraszmy na wirtualny spacer

Nauka przez zabawę

Rozwiąż zadania

Obejrzyj filmy przyrodniczo - edukacyjne

Co to jest las?

  • Oprowadzi Cię po nim przewodnik. Jest nim wiewiórka. Będzie opowiadać wszystko to co powinnaś, (powinieneś) wiedzieć o lesie i jego mieszkańcach. Zobacz, posłuchaj i odpowiedz na pytania:
  • – czyim domem jest las?– co nazywamy fauną, a co florą?– co w chodzi skład runa leśnego?– wymień, jakie zwierzęta występują w lesie? Oglądając uważnie film nietrudno je odgadnąć.– jaką nosi nazwę najwyższe „ piętro” lasu?– kto zamieszkuje koronę drzew?`– czyim domem jest las?– co nazywamy fauną, a co florą?– co w chodzi skład runa leśnego?– wymień, jakie zwierzęta występują w lesie? Oglądając uważnie film nietrudno je odgadnąć.– jaką nosi nazwę najwyższe „ piętro” lasu?– kto zamieszkuje koronę drzew?`

Zwróć uwagę, że na każde „piętro” lasu dociera różna ilość światła i w każdym z tych pięter jest niesamowita różnorodność roślin i zwierząt.Odpowiedz na pytania:– ile jest warstw lasu?– co jest i co żyje w warstwie ściółki?– do której warstwy dociera najwięcej promieni słonecznych?– jakie drzewa występują w lesie?

Warstwy lasu

  • Odpowiedz na pytanie:– co prócz bogactwa lasów jakimi są owoce i grzyby i zioła, jest równie cennym jego surowcem?Z drzew uzyskiwane jest drewno.

„Co nam daje las?,,

„Przyjaciel lasu – kto jest przyjacielem lasu?”

LSosnowy, dębowy,stary lub młodyrosną w nim grzyby,rosną jagody.

Nie las, nie park, choć się zieleni.Jabłka, gruszki, śliwki znajdziesz tam w jesieni.

Odgadnij zagadki :

+info

Najpierw zielone, potem czerwone i granatowe w końcu.Czemu więc czarne się nazywają, kiedy dojrzeją w słońcu.

Pachnące, czerwone, słonkiem malowane.Przyniosę ich z lasu w pełnym po brzeg dzbanie.Powiedz mu dzień dobry, a on się nie rusza.Nie uchyli nawet swego kapelusza..

Wiosną w zieleń wplotła białych kwiatów kiście.Teraz ma korale, choć zgubiła liście.

  • Berecik ma czerwony, a na nim kropeczki.Nie chcą go brać dzieci, ani wiewióreczki.Ładnie z nim jest w lesie, ale chodzą słuchy,Że jest niebezpieczny nawet i dla muchy.
  • Gdy byłem mały w miseczce siedziałem.Spadłem…, wyrosłem i dębem się stałem.
Zobaczysz je wiosną, gdy na wierzbie rosną.Srebrne futra mają, jak się nazywają?

+info

Dobrze ją znamy z prześlicznej woni.Kwitnie dzwonkami, ale nie dzwoni.Zdobi nam lasy więc jej nie zrywaj.Za to odpowiedz jak się nazywaDobrze ją

Mam listki zielone jak wiosna, a dzwonek biały jak zima.Przez śnieg się odważnie przebijam.Nawet mróz mnie nie powstrzyma.Jestem zielonym drzewem co śniegu się nie boi.Pachnę prześlicznie w lesie, a w Wigilię w pokoju...

+info

Bardzo lubię orzechy, mam rude futerko.Ogonkiem się przykrywam jak ciepłą kołderką.

Ledwie błyśnie słońce złote, słychać brzęk wesoły.To dla dzieci robią miodek pracowite…Nazywają mnie leśnym doktorem, bo wiem, które drzewo chore.Stuk, stuk dziobem stukam i smacznego kąska szukam.Na wysokiej topoli jest dom wielki jak koło.Powrócił doń gospodarz i klekoce wesoło.

  • Kto po gałęziach koziołki fika, a zimą zjada słoninkę z karmnika?
  • Biegnie z lasu polną drogą, aż się trzęsie rudy ogon.Rad zagląda na podwórko, by złożyć wizytę kurkom.
  • Przespał zimę, wiosną zbudził się wesoły
  • i rzekł: – Zjadłbym miodku, a więc do roboty pszczoły.
Mam długie uszy i zwinnie skaczę,zmykam przez pola, gdy psa zobaczę.