Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Tydzień Bibliotek

Dzień 3

Przedszkole

Klasy IV-VI

Klasy I-III

Klasy VII-VIII

05

01

07

03

06

02

04

08

W stronę nowoczesności! Świat wędruje do przodu wraz z nową technologią. Książki nie chcą być gorsze i dostosowują się do swoich odbiorców! Co to w gruncie rzeczy oznacza? Dziś nie musimy już nawet otwierać książki i jej czytać, ktoś zrobi to za nas! My musimy tylko znaleźć wygodne miejsce, naszykować sobie kubek ciepłej herbaty i zamienić się w słuch. Mowa oczywiście o audiobookach! Jak one powstawają? Do specjalnego studia nagraniowego zaprasza się aktorów lub lektorów, którzy przeczytają wybraną książę. Następnie tzw. korektor( pan lub pani, która wyszukuje błędy) szuka pomyłek i odpowiednie fragmenty odsyła do ponownego nagrania. Po wszystkich poprawkach, gotowy audiobook wędruje do księgarni, a także bibliotek ( tak jest, w bibliotece także możecie wypożyczyć audiobooki). Lektor w studiu nagraniowym Dziś zatem zapraszamy Was do książki mówionej. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeszcze trochę historii! Pierwsze mówione książki pojawiały się już w ubiegłym wieku. Nagrywano je na płyty winylowe, podobnie jak piosenki. Płyta winylowa A oto gramofon, do którego wkładało się tę płytę Następnie pojawiły się kasety i płyty CD oraz DVD, które już znamy. Kaseta

Gdzie szukać audiobooków? Przede wszystkim należy pytać w bibliotekach, które także idą z duchem czasu i posiadają coraz większe zbiory. Gdybyśmy jednak nie znaleźli tego, czego poszukujemy, zawsze pozostaje nam internet. Można odwiedzić YouTube i spojrzeć na ofertę kanałów: Słuchaj za darmo i Audioteka.

Lektorzy! Gdybyśmy dostali teraz książkę do przeczytania, to zapewne nie przeczytalibyśmy jej w tak dobry sposób, jak lektorzy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie mamy rozgrzanego języka i nie robimy codziennie ćwiczeń na dykcję, czyli poprawną wymowę. Spójrzcie na serię ćwiczeń, jakie stosują lektorzy po kilku dniach bez nagrań! Od razu poczujecie się rozgrzani! 1. Gęsiego gęsięta za gąską podreptały dróżką tą grząską. 2. Lojalna Jola lula rogatego Jula.3. Szczoteczka szczoteczce szczebioce coś w teczce. 4. Czy trzy cytrzystki grają na cytrze, czy jedna płacze, a druga łzy trze? 5. Sześcionogi szczwany trzmiel bezczelnie szeleścił w szczawiu, trzymając w szczękach strzęp szczypiorku i często trzepocząc skrzydłami. O lektorach dla chętnych!