Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Znani

Bibliotekarze

Znany z misji nawracania Saracenów i Słowian, twórca alfabetu zwanego głagolicą. Po ukończeniu studiów został bibliotekarzem przy kościele Hagia Sophia w Konstantynopolu. Wykładał też w akademii cesarskiej, gdzie zasłynął z mądrości i erudycji.

ŚW. CYRYL (826-869 r.)

Gotfried Wilhelm Leibniz (1646-1716) był bibliotekarzem przez 40 lat. Pracując w bibliotece księcia Hanoweru, wymyślił stosowany także obecnie biblioteczny system katalogowy, zwany dziś klasycznym numerycznym katalogiem rzeczowym. Poza tym zajmował się - z sukcesami wieloma dziedzinami nauki. Był m. in. wybitnym filozofem, matematykiem, inżynierem mechanikiem, fizykiem. Wniósł swój wkład do każdej z tych dziedzin wiedzy.

GOTFRIED WILHELM LEIBNIZ

był awanturnikiem, podróżnikiem i literatem – a przede wszystkim uwodzicielem. W 1785 zatrudnił się jako bibliotekarz na zamku Dux (dzisiaj Duchcov) w północno-zachodnich Czechach, w wiejskiej posiadłości austriackiego księcia Josepha Karla von Waldsteina.

GIACOMO CASANOVA(1725 - 1798)

najwybitniejszy niemiecki poeta okresu romantyzmu i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz. Od 1797 był bibliotekarzem w Bibliotece Księżnej Anny Amalii w Weimarze.

Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832)

polski historyk, numizmatyk, poliglota (znał 12 języków), heraldyk i działacz polityczny, bibliotekarz w Publicznej Bibliotece przy Uniwersytecie w Warszawie.

Joachim Lelewel (1786 - 1861)

JACOB (1785-1863) i WILHELM (1786-1859) GRIMM

Znani niemieccy pisarze, językoznawcy i badacze starożytności. Byli członkami Akademii Nauk w Berlinie. Przez wiele lat pełnili funkcję bibliotekarzy w bibliotece króla Westfalii w Kassel.

Poeta od roku 1852 do śmierci pracował w paryskiej Bibliotece Arsenału i równolegle był profesorem Kolegium Francuskiego. O tym okresie jego życia wspomina m. in. Cyprian Kamil Norwid w Czarnych kwiatach.

ADAM MICKIEWICZ (1798-1855)

Louis Hector Berlioz (1803 - 1869)

francuski kompozytor, twórca symfonii romantycznej, pisarz i krytyk muzyczny. Był pracownikiem Biblioteki Konserwatorium Paryskiego.

Stefan Żeromski (1864 – 1925)

polski pisarz, publicysta, dramaturg, był pomocnikiem bibliotekarza w Bibliotece Ordynacji Zamojskich w Warszawie. W Szwajcarii pracował jako bibliotekarz w Muzeum Narodowym Polskim w Raperswilu.

Marcel Proust (1871-1922)

francuski pisarz zaliczany do najwybitniejszych prozaików XX wieku. W 1896 r. pracował jako wolontariusz w Bibliotece Mazarine.

Helena Radlińska (1879 - 1954)

znana szerokim kręgom nauczycieli oraz pracowników społecznych i oświatowych przede wszystkim jako twórca najbardziej wszechstronnej polskiej szkoły pedagogicznej - szkoły pedagogiki społecznej. Położyła też ogromne zasługi dla rozwoju oświaty, była organizatorką i teoretykiem bibliotekarstwa i badaczem czytelnictwa.

argentyński pisarz, poeta i eseista, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci literatury XX wieku. W 1938 r. otrzymał posadę w Bibliotece Miejskiej w Buenos Aires, skąd został usunięty w 1946 r. za antyrządowe poglądy. Po obaleniu Juana Peróna, w 1955 r. został dyrektorem Biblioteki Narodowej.

Jorge Luis Borgès (1899-1986)

Jako włoski kardynał Achilles Ratti pracował od 1888 r. w Bibliotece Ambrozjańskiej w Mediolanie. Zajmował się tam m. in. konserwatorstwem. W 1907 r. został kierownikiem tej placówki. W r. 1911 powołano go do Biblioteki Watykańskiej. Kierował nią do 1918 r., czyli do czasu mianowania go wizytatorem, a później nuncjuszem apostolskim w Polsce.

PAPIEŻ PIUS XI (1857-1939)

Ulubiona pisarka kilku pokoleń , autorka popularnego „Plastusiowego pamiętnika” oraz wielu przeznaczonych dla dzieci powieści, opowiadań, wierszy, utworów scenicznych i słuchowisk radiowych. Była także nauczycielką, bibliotekarką i działaczką społeczną. Przez wiele lat w okresie międzywojennym i po wojnie pracowała w bibliotece Ministerstwa Rolnictwa. Przed śmiercią swoje warszawskie mieszkanie , księgozbiór i archiwum przekazała Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy.

MARIA KOWNACKA (1894-1982)

poeta, eseista i tłumacz, był jednym z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej. W grudniu 1939 r. otrzymał posadę bibliotekarza w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie.

Julian Przyboś (1901- 1970)

polski poeta, eseista, dramatopisarz, autor słuchowisk; kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. W pewnym okresie zarabiał na życie sporządzając bibliografie i kwerendy biblioteczne.

Zbigniew Herbert (1924 - 1998)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/Opracowanie: I.Marcinkowska-Sobótek