Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

1920 - 2005

Jan Paweł II

18 maja będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.

Koledzy nazywali Go "Lolkiem".

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach.

LOLEK

Święcenia kapłańskie otrzymał tuż po wojnie, 1 listopada 1946 roku w katedrze na Wawelu w Krakowie.

KAPŁAN

Karol Wojtyła od zawsze miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Gdy został duszpasterzem akademickim, często jeździł ze swoimi podopiecznymi w góry, na narty i na kajaki. Nazywany był wówczas "wujkiem".

TOTUS TUUS

28 września 1958 r. papież Pius XII mianował księdza Wojtyłę biskupem archidiecezji krakowskiej, a 30 grudnia 1963 r.- arcybiskupem metropolitą krakowskim.

W wieku 58 lat, 16 października 1978 roku, Karol Wojtyła został wybrany na papieża.

HABEMUS PAPAM

Jan Paweł II od początku pontyfikatu otaczał szczególną opieką dzieci i młodzież. To w nich widział przyszłość i nadzieję świata.

Jan Paweł II, Przemówienie do młodzieży, Rzym, 22.10.1978 r.

"Wy jesteście nadzieją Kościoła: świata - wy jesteście moją nadzieją"

PRZYJACIEL DZIECI

POCZUCIE HUMORU

PIEŚŃ O SŁOŃCU NIEWYCZERPANYM

MIŁOŚĆ MI WSZYSTKO WYJAŚNIŁA

IŚĆ POD PIARG, IŚĆ POD WIATR

TO PRZYJACIEL. CIĄGLE WRACASZ PAMIĘCIĄ

PAPIEŻ - POETA

BARKA - UKOCHANA PIOSENKA OJCA ŚWIĘTEGO

PAPIEŻ - MIŁOŚNIK GÓR

- odbył 250 pielgrzymek- przemierzył 1 700 000 km- odwiedził (raz lub wielokrotnie) 132 kraje- napisał 14 encyklik- kanonizował 478 świętych- beatyfikował 1318 błogosławionych- spotkał się z wiernymi na ponad 1020 audiencjach generalnych

27-letni PONTYFIKAT JANA PAWŁA ii W LICZBACH

W środę 13 maja 1981 roku podczas audiencji, czyli spotkania z wiernymi na placu Św. Piotra, zamachowiec Mehmet Ali Agca oddał pięć strzałów w kierunku Ojca Świętego. Dwa lata później Jan Paweł II odwiedził zamachowca w więzieniu i przebaczył mu na oczach całego świata.

WAŻNE WYDARZENIA

W okresie okupacji Ojciec Święty odbywał konspiracyjne studia teologiczne. Miało to miejsce w Pałacu Biskupim, przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Spotkania z Janem Pawłem II pod oknem przy Franciszkańskiej 3, nazwanym później Oknem Papieskim, stały się tradycją papieskich pielgrzymek w Krakowie.

WAŻNE MIEJSCE - FRANCISZKAŃSKA 3

9 czerwca 1979 r. Ojciec Święty po raz pierwszy stanął w oknie Kurii Metropolitalnej, nieprzystosowanym do tego rodzaju użytkowania, dosłownie na parapecie. Tak zrodziła się tradycja wystąpień w słynnym dziś w świecie „Oknie Papieskim”. Podczas każdej wizyty Jana Pawła II w Krakowie pod oknem pałacu przy Franciszkańskiej 3 licznie gromadzili się mieszkańcy. Śpiewali, wiwatowali i krzyczeli: „Wyjdź do nas!”, „Zostań z nami!”, „Kochamy Cię!”.

OKNO PAPIESKIE

W 1986 roku Jan Paweł II zainicjował Światowe Dni młodzieży, czyli spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa-trzy lub cztery lata Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodzież z całego świata, która chce wspólnie spędzić czas i modlić się.

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Papież Jan Paweł II podczas I pielgrzymki do Polski w 1979 roku poruszał się m.in. pojazdem zbudowanym w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach na bazie ciężarówki marki Star zaprojektowanym na życzenie papieża, który chciał podczas I podróży Apostolskiej do Polski podróżować samochodem krajowym.

PAPAMOBILE STAR 660

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 85 lat. Śmierć nastąpiła o godzinie 21:37.

ŚMIERĆ JANA PAWŁA II

WIECZNOŚĆ CZEKA

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany(czyli ogłoszony błogosławionym) 1 maja 2011 r., po czym 27 kwietnia 2014 r.został kanonizowany (ogłoszony świętym).

SANTO SUBITO

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

NIE ZASTĄPI CIEBIE NIKT

opracowała: Izabela Gajewska

Dziękuję za uwagę !