Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

NAJCIEKAWSZE BIBLIOTEKIŚwiata

Biblioteka klasztorna w St. Gallen (Szwajcaria)

Biblioteka Opactwa św. Galla została założona przez iryjskiego mnicha Otmara w 612 roku. Znajduje się w St. Gallen w Szwajcarii. Jest to najstarsza biblioteka szwajcarska, a także jedna z najwcześniejszych i najbogatszych klasztornych bibliotek na świecie. Księgozbiór, liczący ok. 170 tysięcy woluminów, zawiera cenne rękopisy i inkunabuły. Podziw budzi sala główna wybudowana w stylu rokoko. Biblioteka jest obecnie centrum naukowym otwartym dla czytelników. W latach 90-tych stworzona została wirtualna biblioteka, udostępniająca w wersji elektronicznej najstarsze i najcenniejsze zbiory.

Biblioteka w St. Lorenzo de El Escorial (Hiszpania)

Biblioteka Królewska jest częścią kompleksu pałacowo-klasztorno-bibliotecznego. Zapoczątkowana została przez darowiznę osobistej kolekcji dokumentów Filipa II, króla, ale także humanisty i bibliofila. Była to pierwsza książnica, która zbiory eksponowała w regałach wzdłuż ścian, a nie we wnękach. Sala główna Biblioteki zachwyca wspaniałym sklepieniem sufitowym ozdobionym freskami przedstawiającymi alegoryczne motywy siedmiu sztuk wyzwolonych: retoryki, dialektyki, muzyki, gramatyki, arytmetyki, geometrii i astronomii. Biblioteka posiada bezcenny zbiór bogato zdobionych rękopisów i inkunabułów.

Biblioteka Opactwa Benedyktynów w Admont (Austria)

Największa biblioteka klasztorna świata znajduje się w miejscowości Admont, nad rzeką Enns i należy do Opactwa Benedyktynów. Zaprojektowana została w stylu późnobarokowym. Zachwyt budzi ogromna sala (ponad 70 metrów długości)z sufitem składającym się z siedmiu kopuł ozdobionych freskami autorstwa Bartolomeo Altomonte. Przez 48 okien wpada światło odbijające się w kolorystyce złota i bieli. Biblioteka nazywana jest ósmym cudem świata.

v

Biblioteka Narodowa w Pradze (Czechy)

Czeska Narodowa Biblioteka wybudowana została w stylu barokowym. Znajduje się w Pradze, na Starym Mieście, w gmachu Clementinum. Piękne wnętrza stawiają praską książnicę w rzędzie najpiękniejszych bibliotek świata. Na szczególną uwagę zasługują freski na suficie autorstwa Jana Hiebla.

Biblioteka Opactwa św. Floriana w Austrii wybudowana została w stylu późnobarokowym. W Sali głównej z regałami sięgającymi od podłogi do sufitu, podziwiać możemy przepiękny, świecący fresk sufitowy autorstwa Bartolomeo Altomonte i Antonio Tassi. Biblioteka zawiera ok. 150 tysięcy woluminów, z których najcenniejsze są średniowieczne rękopisy. Na uwagę zasługuje także kolekcja map, głównie geograficznych, ale także z genealogii, heraldyki i historii wojen.

Biblioteka klasztorna w Sankt Florian (Austria)

v

Biblioteka Opactwa św. Michała w Metten (Niemcy)

Biblioteka będąca doskonałym przykładem stylu barokowego. Zdobione regały wypełniają dzieła głównie z teologii, filozofii, historii. Imponujące malowidła, rzeźby, freski przedstawiające świętych i ich dzieła. Sklepienie sufitowe wsparte jest na filarach z alegorycznymi posągami.

Biblioteka Palatina w Parmie (Włochy)

Książnica założona została w XVII wieku z inicjatywy Filipa I Parmeńskiego. Freskowany sufit, zabytkowe masywne regały, rzeźby i gabloty nadają temu miejscu szczególny charakter.W 1944 roku Biblioteka została ostrzelana. W 1994 roku powstał elektroniczny katalog zbiorów.

Najstarsza i największa naukowa Biblioteka Irlandii. Imponującą częścią Biblioteki jest, pochodząca z XVIII wieku, tzw. Długa Sala licząca 65 m długości, 12 m szerokości. Zwieńczona jest wspaniałym, drewnianym sufitem. Irlandzka książnica podobno stała się inspiracją dla Georga Lucasa do stworzenia biblioteki Jedi w Gwiezdnych Wojnach (Atak klonów)

Biblioteka Trinity College w Dublinie (Irlandia)

Biblioteka Stanowa w Des Moines Iowa (USA)

Biblioteka w wiktoriańskim stylu. Kunsztowna posadzka, piękne witraże, zdobiony sufit, wnęki pełne książek. Ażurowe, spiralne schody prowadzą do czterech poziomów . Wdzięk i elegancja.

Biblioteka Publiczna w Kansas City (USA)

Jedna ze ścian Biblioteki Publicznej w Kansas City, zakrywająca garaże. Ogromna półka z książkami mierzącymi 7, 5 metra wysokości powstała w wyniku współpracy z lokalną społecznością. Na półce znajdują się 22 książki, których tytuły zasugerowali mieszkańcy. Niebanalny pomysł i doskonała reklama.

v

Biblioteka Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego

Betonowo-szklana bryła Biblioteki została zaprojektowana przez Williama Pereirę w stylu futurystycznym. Sferyczny, 8 piętrowy układ budynku miał maksymalnie przybliżyć dostęp do książek. Biblioteka, oddana do użytku w 1970 roku, mieści się w centrum kampusu i sprawia niesamowite wrażenie.

Biblioteka dziecięcych książek z obrazkami w japońskim mieście Iwaki. Powstała w 2005 roku dla lokalnych przedszkoli. Obecnie mogą z niej korzystać wszyscy chętni w dni otwarte. Jedynymi dekoracjami w Bibliotece są książki, ustawione na półkach okładkami, a nie grzbietami. Biblioteka znalazła się na liście "25 najnowocześniejszych bibliotek świata".

Biblioteka książek obrazkowych w Iwaki (Japonia)

Biblioteka w Rumi (Polska)

Biblioteka Stacja Kultura powstała w 2014 roku. Znajduje się w Rumi, na dworcu kolejowym. Wygląd i funkcjonalność Biblioteki zostały decenione przez międzynarodowe jury. W prestiżowym konkursie Library Interior Design Awards w kategorii obiektów jednoprzestrzennych Stacja Kultura zajęła pierwsze miejsce.